Co to je děloha?

Jak vypadá děloha

Ženská děloha má tvar jednoduchého hruškovitého vaku. U ženy, která ještě nerodila a není těhotná, se uvádí délka 7,5–8 cm (někdy až 10 cm), šířka (v horní části) 5 cm, tloušťka zhruba 2,5 cm a váha přibližně 50 gramů. U ženy, která již rodila, jsou údaje o trochu vyšší.

Co je zvětšená děloha

Vyskytují se v děloze až u 60 procent žen. Neví se proč a nikdo vám ani najisto nepotvrdí, jestli jsou neškodné nebo zakrývají jinou vážnou chorobu. Samy o sobě jsou sice nezhoubné, ale mohou způsobovat krvácení, nesnesitelné bolesti a neplodnost.

Co je v děloze

Děloha je svalnatý hruškovitý orgán o délce asi 8 až 10 centimetrů, který váží 50 až 80 gramů (u žen, které právě nejsou těhotné). V horní části se na dělohu napojují vejcovody, ve spodní části je děloha zakončena děložním hrdlem. Během těhotenství se v děloze vyvíjí plod (tzn. dosud nenarozené dítě).

Co drzi dělohu

Děloha ženy je tvořena dvěma částmi – tělem a krčkem, který představuje její vstupní bránu. Krček drží dělohu uzavřenou, chrání plod až do porodu. Během celého těhotenství má být proto krček uzavřený a vyplněný tzv. hlenovou zátkou.
Archiv

Co dělat když vylézá děloha

Ženy pokles dělohy pociťují jako bolestivý pocit plnosti a tíhy v podbřišku, bolest v bederní krajině, tlak směrem do malé pánve vstoje, zmírňující se v leže a zjednodušeně to lze popsat jako pocit "sezení na míči". Problém se většinou řeší chirurgicky, ale to je jen Pyrhovo vítězství.

Co se děje s tělem po odstranění dělohy

Po operaci bývá zavedena krátkodobě drenáž dutiny břišní. Zhojení jizvy nastává zpravidla do 1 týdne. Odstranění přes pochvu (vaginálně) – probíhá obdobně, pochva je po operaci uzavřena jizvou. V průběhu několika pooperačních týdnů může docházet ke zmnoženému výtoku s příměsí krve.

Jak se pozná rakovina dělohy

Nejčastějším příznakem nádorového onemocnění těla děložního je abnormální (postmenopauzální) krvácení různé intenzity – od slabého špinění až po silné krvácení. Délka trvání krvácení a jeho intenzita nemá souvislost s rozsahem nemoci. Dále se může dostavit hnisavý nebo krvavý výtok.

Jak se pozna myom od nadoru

Pokud je myom velký, pak ho většinou gynekolog nahmatá už při běžné kontrole, nicméně mnohem větší službu při odhalování myomů prokazuje vyšetření ultrazvukem. Jen výjimečně je pak nutné k upřesnění nádoru provést endoskopické vyšetření dělohy (hysteroskopii).

Jaká je velikost dělohy

Má hruškovitý tvar a je lehce předozadně oploštělá. Rozměry dělohy se různí podle stádia života ženy (u ženy, která dosud nerodila = nulipara, jsou rozměny 8 x 5 x 2–3 cm (délka x šířka x hloubka), u ženy, která již rodila = multipara, jsou rozměry o něco větší).

Jak se projevuje zánět dělohy

na děložní tělo, a způsobit zánět dělohy v užším slova smyslu. Zánět dělohy se projevuje bolestí v podbřišku, krvácením mimo cyklus, někdy zvýšenou teplotou. Infekce se může přenést do dalších částí ženského pohlavního ústrojí, tj. na vejcovody.

Jak probíhá odstranění dělohy

Operační odstranění dělohy (hysterektomie) břišní cestou

Operační výkon se provádí v celkové anestezii břišním kožním řezem většinou příčným nad hranicí ochlupení. Výsledkem je odstranění dělohy z její původní lokalizace v malé pánvi, současně mohou být odstraněny vejcovody či vaječníky, event.

Jak dlouho trvá odstranění dělohy

Jindřichův Hradec

Písek Tábor
TEP kolene 12 měsíců 6-9 měsíců
TEP kyčle 6 měsíců 6 měsíců
artroskopie 4 týdny 3 týdny
odstranění dělohy 4 týdny 2-3 týdny

Jak dlouho trvá rekonvalescence po odstranění dělohy

U nekomplikovaného průběhu se obecně doporučuje vyvarovat se pohlavního styku po dobu čtyř až šesti týdnů. Po hysterektomii již není možné otěhotnět, proto není nutné používat antikoncepci.

Co způsobuje rakovinu dělohy

Karcinom endometria závislý na estrogenech – rozhodující roli při vzniku tohoto typu zhoubného nádoru hrají estrogeny, což je skupina ženských pohlavních hormonů. Zvýšené riziko vzniku tohoto typu rakoviny proto mají ženy, jejichž tělo bylo dlouhodobě vystaveno působení estrogenů.

Jak se zbavit myomů bez operace

Samotný myom není důvodem k operaci, aby lékaři o léčbě uvažovali, musí ženu obtěžovat. Alternativou je v posledních dvou letech hormonální lék s účinnou látkou ulipristal acetát, který nenavozuje celkovou menopauzu. Žena tedy v drtivé většině případů nepociťuje klimakterické obtíže.

Jak bolí myom

Myom se může jevit zcela bezpříznakově, v případě, že rychle roste, mhou se objevit bolesti při menstruaci, krvácení mimo menstruační cyklus, bolesti břicha (v podbřišku), bolestivost při pohlavním styku. Pokud je myom velký, může se břicho i zvětšit. Příznakem myomu může být také, že pacientka nemůže otěhotnět.

Kde bolí děloha

Zánět dělohy se projevuje bolestí v podbřišku, krvácením mimo cyklus, někdy zvýšenou teplotou. Infekce se může přenést do dalších částí ženského pohlavního ústrojí, tj. na vejcovody.

Jak pozná gynekolog zánět

Gynekolog pozná mnohé formy zánětů podle typických obtíží a podle nálezu při běžném vyšetření. Obvykle však provádí stěry, které buď hodnotí sám, nebo pošle do laboratoře na kultivaci. Hlubší záněty mohou vyžadovat speciální metody včetně ultrazvukového vyšetření, odběru krve apod.

Kdy je nutné odstranit dělohu

Nejčastější důvody pro odstranění dělohy:Děložní myomy, které nereagují na léčbu.Endometrióza (výskyt děložní sliznice mimo dělohu).Poranění dělohy.Rakovina dělohy, vaječníků či děložního čípku.Závažné komplikace po porodu (například nezastavitelné krvácení, prasknutí dělohy či vrostlá placenta).

Co obnáší odstranění dělohy

Chirurg v této první fázi odstraní horní část dělohy, která zasahuje do břišní dutiny. V další fázi je odstraněna zbývající část dělohy, avšak vaginálním přístupem (viz výše, vaginální hysterektomie). Veškerá odoperovaná tkáň je pak z těla pacientky odstraněna skrze pochvu.

Jak dlouho v nemocnici po odstranění dělohy

Hospitalizace po abdominální hysterektomii trvá 5–7 dnů při optimálním průběhu operace i pooperačního období.

Kdy jít na operaci s myomy

Myomy, které nezpůsobují obtíže a nerostou, mohou být jen sledovány a ponechány bez léčby. Pokud však myomy činí ženě obtíže, nebo se zvětšují do velikosti nad 5 cm nebo způsobují celkové zvětšení dělohy do velikosti těhotenství III. lunárního měsíce, je léčba již vhodná.

Co způsobují myomy

Myomy postihují téměř 40 procent žen fertilního věku. Nejsou život ohrožující, problémy však způsobit. Vyskytují se více u kuřaček a v černošské populaci, bývají spojovány s častou konzumací masa a alkoholu. Častější výskyt je také spojován s obezitou a nedostatkem vitamínu D.

Co vše může zjistit gynekolog

Při vyšetření lékař nejdříve zkontroluje zevní genitálie a břicho a poté přistoupí k prohlídce děložního čípku a poševních stěn. Pochvu rozevře takzvanými zrcadly. Kontrolu děložního hrdla provádíme pomocí kolposkopu, což je světelný mikroskop, kterým lékař prohlédne povrch čípku.

Jak se zbavit myomu bez operace

Samotný myom není důvodem k operaci, aby lékaři o léčbě uvažovali, musí ženu obtěžovat. Alternativou je v posledních dvou letech hormonální lék s účinnou látkou ulipristal acetát, který nenavozuje celkovou menopauzu. Žena tedy v drtivé většině případů nepociťuje klimakterické obtíže.