Co to je eucharistie?

Kdo může přijímat eucharistii

Jak učí církev, přistoupit ke svatému přijímání může ten, kdo věří v přítomnost Kristovu v eucharistii, smířil se s Bohem ve svátosti smíření a žije podle křesťanských zásad, ke kterým patří u těch, kteří spolu žijí jako manželé, církevně uzavřený sňatek.
Archiv

Kdo si může jít pro hostii

V katolické církvi víno přijímá většinou jen kněz, používá se chléb nekvašený, tzv. hostie, která se po proměnění označuje jako „tělo Kristovo“, „tělo Páně“ nebo „eucharistický chléb“.

Jak přijímat eucharistii

"Pokud se přijímání dává pouze pod způsobem chleba, kněz každému ukáže trochu zvednutou hostii se slovy Tělo Kristovo. Přijímající odpoví Amen a přijímá svátost do úst nebo pokud je dovoleno, na ruku podle libosti. Přijímající přijme svatou hostii hned na místě a celou ji sní," dodává dokument.

Co to je první svaté přijímání

K prvnímu svatému přijímání přistupují lidé pokřtění jako děti ještě ve školním věku. U dospělých, kteří byli pokřtěni v dospělosti, se váže první svaté přijímání na den přijetí křtu a biřmování, neboť přijetí eucharistie patří mezi iniciační svátosti.

Co je to svátost biřmování

Svátost biřmování je svátost dovršení křtu.

Vyžaduje se od žadatele osobní zralost a osobní rozhodnutí, že bude ve svém životě brát Boha vážně. Duch Svatý propůjčuje naší víře svou sílu a zápal.

Co se říká při hostii

Kněz pozvedne hostii, řekne „Tělo Kristovo” a odpovídající odpoví: „Amen”. Poté mu kněz položí hostii na rozevřenou dlaň. Eucharistii nikam v dlani neodnáším, ale přijmu ji bezprostředně po té, co mi ji kněz podá.

Co je to hostie

Hostie (z lat. hostia oběť, obětní zvíře) označuje v křesťanské tradici chléb připravený ke slavení eucharistie. Většina liturgií pak označuje hostii po proměnění jako „tělo Kristovo“, mezi jednotlivými křesťanskými církvemi nepanuje shoda ohledně způsobu přítomnosti Krista při slavení eucharistie.

Jak probíhá eucharistie

Proměněnému tělu Ježíše, tak zvané eucharistii, prokazují katoličtí křesťané úctu i mimo mši. Například, když ji uchovávají ve svatostánku kostelů nebo se modlí před vystavenou eucharistií při tak zvané adoraci. Mše se skládá ze čtyř částí: Vstupní obřady, bohoslužba slova, bohoslužba oběti a závěrečné obřady.

Co si Oblect na Svate prijimani

Stylizace pro obřad prvního svatého přijímání jsou především bílé, béžové a pastelové odstíny růžové, zelené nebo modré, které krásně podtrhují aktuální roční období. Vyhněte se černým outfitům – jsou sice elegantní, ale nehodí se k radostnému charakteru akce.

Kdy je svaté přijímání

První svaté přijímání je udělováno knězem během mše svaté. Obvykle se udílí při některé velikonoční neděli. V případě, že byste rádi absolvovali se svým dítětem přípravu a dovedli ho k prvnímu svatému přijímání, můžete se domluvit s knězem osobně, nebo telefonicky, více na stránce Kontakt.

Kdo může křtít

Zpravidla křtí biskup, kněz nebo jáhen. Ve výjimečné situaci, kdy biskup, kněz ani jáhen není dostupný, může křtít každý, kdo má úmysl „konat to, co církev“ a křest udělit dle platné formy, aby vyhověl žádosti křtěného (tedy i nevěřící).

Kdo Biřmuje

Řádným udělovatelem biřmování je biskup, za určitých okolností může biřmovat i kněz. Biřmován může být člověk, který je pokřtěn v katolické církvi, byl už připraven k přijímání svátosti smíření a eucharistie, dosáhl zmíněného věku a absolvoval přípravu na přijetí svátosti biřmování.

Kdy se dává hostie

Věřící předstoupí před kněze, ať už při tom stojí nebo klečí, a po slovech „Tělo Kristovo“ odpoví „Amen“. Potom otevře ústa a poněkud vysune jazyk. Po vložení hostie na jazyk ústa zavře, tedy tak, aby se nedotkl prstů toho, kdo mu podává.

Kdo zavedl přijímání pod obojí

Kazatel Jakoubek ze Stříbra zavedl přijímání "pod obojí způsobou", při eucharistii tedy přijímal nejen chléb jakožto tělo Ježíšovo, ale i víno z kalicha – jeho krev. Husitům se podle motivu kalicha začalo říkat také "kališníci" nebo podle latinského "sub utraque" ("pod obojí") ještě "utrakvisté".

Co se říká po čtení

Po skončení vstupního zpěvu kněz říká: Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého. Lid odpovídá: Amen. (slovo amen znamená „kéž se tak stane“) Potom kněz pozdraví lid (může zvolit z více variant pozdravu):

Kdy je první svaté přijímání

V církvích, které slaví obřad prvního přijímání oddělený od křtu nebo biřmování, se obvykle vyskytuje ve věku od sedmi do třinácti let. V západní katolické církvi k prvnímu svatému přijímání přistupují děti po zhruba jednoroční katechetické přípravě zpravidla ve věku kolem devíti let.

Jak probíhá první svaté přijímání

Na první svaté přijímání se mohou připravit v rámci katechumenátu. Tento proces, který trvá většinou jeden a půl až dva roky, představuje přípravu nepokřtěných dospělých na přijetí svátosti křtu, eucharistie a biřmování, a tím pádem ke křesťanskému způsobu života.

Co Oblect miminku na Krest

Takže hezké kalhoty, bílé body s dlouhým rukávem, na to hezkou pletenou vestičku, světlý kabátek. Bílé oblečení být nemusí. Mělo by být hezké, sváteční.

Co dát za dárek ke křtinám

Náboženská etiketa kmotrům přímo ukládá povinnost věnovat kmotřenci dárek do kolébky, který se však liší třeba i podle větve křesťanství. Řecká ortodoxní církev vyžaduje šatičky a náhrdelník s křížkem, který pak dítě nosí. V církvích západního ritu bývá dárkem ke křtinám od kmotra zpravidla řetízek s křížkem.

Jak dlouho trvá křest

Dospělí přijímají svátost křtu obvykle o Velikonocích. Délka přípravy na křest je různá, musí respektovat postupné rozvíjení víry člověka. Těžko může být kratší než půl roku, zpravidla trvá jeden až jeden a půl roku.

Jaký dárek k biřmování

Zvolit můžete například zlatý dámský prsten s motivem andělského křídla nebo křesťanského kříže osázeného třpytivými zirkony. Každá žena jako dárek ke svátosti biřmování ocení rovněž zlaté náušnice, zlatý náhrdelník nebo zlatý přívěsek s motivem Madonky, andílka nebo kříže.

Kdo to byli husité

Husité sami sebe nazývali „věrnými“ (tj. správně věřícími) Čechy, nebo božími bojovníky. Označení husité bylo původně chápáno pejorativně, užívali ho jejich protivníci, kteří je považovali za kacíře. Později se ujalo v neutrálním významu, vedle označení kališníci či utrakvisté.

Jak probíhá mše za zemřelé

Hlavním významem mše je modlitba za spásu duše zemřelého. Zádušní mše trvá přibližně 45–65 minut. Pro církevní pohřby se mší se používají celodřevěné rakve. V případě uložení zesnulého do hrobky musíte dle novely zákona zajistit dubovou nebo akátovou rakev se zinkovou vložkou.

Jak se chovat při mší

Při mši svaté se klečí na obou kolenou od chvíle proměňování do přijímání. Stejně tak se pokleká i na závěrečné kněžské požehnání. Nekatolíci a nepokřtění se mohou při zachování těchto pravidel chování zúčastnit všech veřejných bohoslužeb, avšak ke svatému přijímání nesmí přistoupit!

Co je to biřmování

Svátost biřmování je svátost dovršení křtu.

Vyžaduje se od žadatele osobní zralost a osobní rozhodnutí, že bude ve svém životě brát Boha vážně. Duch Svatý propůjčuje naší víře svou sílu a zápal.