Co to je futon?

Co to znamená futon

Futon (japonsky: 布団) je tvrdá, tenká matrace která pochází z Japonska. Matrace se po každém použití složí do role. Futon je velmi jednoduchý a skladný, výplň futonových matrací se skládá výhradně z přírodních materiálů jako jsou bavlna nebo vlna.

Proč spát na futonu

Futon je matrace tvrdá s pocitem měkkosti vhodná pro alergiky a astmatiky. To díky rounům z přírodních vláken, která mají oproti běžné matraci 5x vyšší absorpční schopnost. Díky tomuto je vaše tělo v příjemném suchém prostředí po celou dobu spánku.
ArchivPodobné

Jak spát na futonu

Stačí rozepnout zip, svléct, vyprat. VOLBA – Pokud nemáte potřebu vlastnit společně s futonem dřevěný rozkládací rám nebo postel, nevadí! Futon se již po staletí používá pro spaní na zemi! Některý typ futonové matrace lze přes den srolovat a uklidit, aby jste získali více prostoru.
Archiv

Jak dlouho vydrží futon

Futon je vyroben z kvalitních přírodních materiálů. Jeho životnost je při správném pečování několik let. Matraci chraňte před ohněm, nedotýkejte se jí ostrými předměty.

Kde koupit futon

WWW.FUTONS.CZ.

Co dát pod matraci

Podložky pod matrace jsou variabilní alternativou k běžné posteli. Odlehčete Vašemu interiéru použitím podložek pod matrace na spaní. Namísto robustního kusu nábytku využijte podložek pod matraci, které můžete během dne opřít o zeď či stohovat.

Na čem spát

Sladký spánek navozuje kromě dobrého polštáře a kvalitní matrace i to, co je pod ní. Pod většinu matrací se hodí lamelový rošt, pod některé typy je možno použít pevnou podložku deskovou nebo laťovou.

Jak odstranit plíseň z futonu

Pokud je plíseň “zažraná” hluboko nebo postihla velkou plochu, je nejlepší matraci vyhodit. Nebezpečné spory v ní i po čištění zůstanou. Sundejte z matrace potah a na skvrny nastříkejte Savo. Postižená místa opláchněte a potah vyperte v pračce na nejvyšší teplotu doporučenou výrobcem.

Jak USIT futon

Postup. Na ušití povlaku použijeme silnou lněnou, bavlněnou nebo vlněnou látku nejlépe v tradičně krémově smetanové barvě. Pro čtyři povlaky koupíme 2,5 m látky v šíři 170 cm a z přeložené šíře nastříháme čtyři polštářky, každý o rozměru 50 x 70 cm s přidáním 2 cm na okraje.

Co dát na zem pod matraci

Každá matrace má jinou tuhost a doporučuje se položit ji přímo na rošt nebo pevnou desku. Pokud položíte novou matraci přímo na starou, bude se vám zdát o něco měkčí. Je s tím také spojeno riziko odvětrávání vlhkosti. Mezi dvěma matracemi se vlhkost hromadí a nemá se kam odvětrat.

Jak si vyrobit futon

Obdélníček látky po délce lícem dovnitř přeložíme a podélně jej sešijeme. Tunýlek obrátíme v líc, sežehlíme a případně šev ještě prošijeme. Za praktická držátka můžeme futonek snadno uchopit a podle potřeby při sezení posunovat. Ze zbytků látky vyměříme šířku klop podle šíře povlaku (bez přidání na švy).

Proč spát na zemi

Má zlepšovat postoj, povzbudit krevní oběh, dokonce odstranit krátkodobé i chronické bolesti. Navíc prý přispěje k hlubšímu a kvalitnějšímu spánku. Příznivci spaní „na tvrdém“ věří, že za bolest a výrazné nepohodlí může jen nezvyk.

Proč spát na pravém boku

Po mnoho let lékaři odrazují těhotné ženy od spánku na pravém boku. Naopak doporučují stranu opačnou, a to hned z několika důvodů. Jedním z prvních je snadnější průtok krve do plodu, zmírňuje ale také bolesti zad a v neposlední řadě i tlak na dělohu a játra a zlepšuje krevní oběh v celém těle.

Jak často měnit futon

Životnost. Obvyklá životnost našich futonů je od 8 do 16 let podle typu futonu. Platí ale, že po 15 letech doporučujeme futon vyměnit z hygienických důvodů.

Jak často se mají měnit matrace

Odborníci doporučují měnit matrace jednou za 5-7 let. U některých druhů matrací je životnost až 10 let. Záleží vždy na tom, jak často ji využíváte (zda na ní spíte každý den, nebo jen o víkendu) a zda jste zvolili správný druh matrace pro svou postavu (výšku a hlavně váhu).

Proč se nesmí spát nohama ke dveřím

Aby vám neutekla ve spánku energie

Neměla by směřovat nohama ke dveřím, protože tudy odchází energie, a tudíž je odsávána i z vašeho těla.

Na které straně nespat

Díky usíná na levém boku, máte žaludek v lepší pozici a tím pádem i žaludeční kyseliny, které nemají možnost se přelévat do jícnu. Pokud i během dne vás bude trápit pálení žáhy, tak si na chvíli lehněte na levou stranu a během pár minut ucítíte úlevu.

Co se starou matraci

Na starou matraci využijte sběrný dvůr

Odvezete-li ji do sběrného dvora v místě vašeho bydliště, odeberou ji zde od vás zcela zdarma. Některé firmy prodávající matrace nabízejí službu, v rámci níž vám odvezou starou matraci, jestliže si u nich koupíte novou.

Jak casto kupovat matraci

Průměrná životnost matrace je 5 až 7 let. Po uplynutí této doby matrace ztrácí své funkční a hygienické vlastnosti. V případě nekvalitní matrace je výměna nezbytná i mnohem dříve. Nezapomínejte, že investujete do svého zdraví a tady se šetřit za každou cenu rozhodně nevyplácí!

Na kterou stranu má být postel

Západ – západní strana je pro spánek dobrá, navíc údajně pomáhá ke zlepšení finančních příjmů. Na druhou stranu však podporuje lenost a ztrátu motivace. Severozápad – ideální pro dlouhý a hluboký spánek, ocení ji především starší lidé se zkušenostmi.

Kde má být hlava při spánku

Pro většinu lidí je správným směrem poloha – hlava na západ až sever, nohy pak východ až jih. Pokud trpíte nespavostí, situujte svou postel výhradně na sever.

Proč spát na boku

Podporuje lymfatický systém

Náplní lymfatického systému je z těla odvádět odpadní produkty. Ajurvéda uvádí, že spánek na levé polovině těla umožňuje snadnější absorpci přebytečných tekutin a jejich transport do krevního řečiště. A to zejména proto, že levá strana těla je, co se týče lymfy, dominantnější.

Kam vyhodit polštáře

Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.

Kam schovat matraci

Kam schovat sezónní oblečení a náhradní lůžkoviny

Ideální jsou vakuové pytle s odsáváním Hyla. Jsou ze silného materiálu, které se jen tak neprotrhne. Zajistí zmenšení objemu o 80%, takže se vše vejde do skříně nebo pod postel.

Jaké jsou nejlepší matrace

Jakou matraci vybrat dle srovnáníVítěz srovnání Měkké matrace. Doporučujeme. Dřevočal Martina. Přečíst recenzi Orientační cena 4 800 KčNejlepší cena-výkon. Měkké matrace. Doporučujeme. Benab Omega Flex.Vítěz srovnání Tvrdé matrace. Doporučujeme. Mabo Viola.Nejlepší cena-výkon. Tvrdé matrace. Doporučujeme. Ecomatrace Dakota Plus.