Co to je halogen?

Na co je halogen

S halogeny a jejich sloučeninami se setkáváme denně. Jsou součástí zubních past, fotografických filmů, bazénové chemie a mnoha dalších oblastí našeho každodenního života. Sloučeniny fluoru se uplatňují stejně dobře v domácnostech jako teflonové nádobí nebo anestetika v medicíně.
Archiv

Co vytváří halogeny

Díky jednomu nespárovanému elektronu ve valenční vrstvě vytváří halogeny dvouatomové sloučeniny X2 (tedy F2, Cl2, Br2 a I2). Sloučeniny tvořené pouze z halogenů (např. fluorid jodistý IF7) nazýváme interhalové. Žádný z halogenů se nevyskytuje v přírodě v elementární podobě.

Kde se vyskytují halogeny

V přírodě se halogeny vyskytují pouze ve sloučeninách, především jako soli. Tyto soli můžeme najít v krystalické formě jako minerály nebo rozpuštěné ve vodě (především mořská voda obsahuje velké množství rozpuštěných solí). Asi nejznámější je sůl kamenná neboli halit (sůl kuchyňská).

Jaký je rozdíl mezi halogeny a halogenidy

Halogenidy jsou dvouprvkové sloučeniny fluoru, chloru, bromu a jodu s dalšími prvky. F, Cl, Br, I mají společný název HALOGENY. Z tohoto slova je odvozen název jejich dvouprvkových sloučenin – halogenidy.

Jak vznikají halogenidy

Halogenidy se připravují např. přímou syntézou prvků (2 Fe + 3 Cl2 → 2 FeCl3) nebo reakcí halogenovodíkových kyselin s neušlechtilými kovy, hydroxidy a oxidy kovů (Zn + 2 HCl → ZnCl2 + H2; KOH + HCl → KCl + H2O).

Jak se tvoří halogenidy

Jsou sloučeniny halogenů a prvků s nižší elektronegativitou. Dají se připravit například přímou reakcí prvků (viz reakce 1), reakcí halogenovodíkové kyseliny s kovem (viz reakce 2), oxidem (viz reakce 3), hydroxidem (viz reakce 4) nebo uhličitanem (viz reakce 5) atd.

Co patří do Halogenidů

Podle struktury se halogenidy dělí do tří skupin. Mezi iontové halogenidy patří většina fluoridů kovů, ostatní halogenidy alkalických kovů, hořčíku, kovů alkalických zemin a některých přechodných kovů (chlorid skanditý, bromid lanthanitý).

Jak poznat halogenidy

Halogenidy jsou binární (dvouprvkové) sloučeniny halogenu s nějakým prvkem. Vznikají odtržením vodíku z halogenvodíkových kyselin, tj. kyselina fluorovodíková HF, kyselina chlorovodíková HCl, kyselina bromovodíková HBr a kyselina jodovodíková HI. Proto mají halogenidy ve svých sloučeninách vždy oxidační číslo I-.

Jaké jsou halogenidy

Halogenidy jsou dvouprvkové sloučeniny halogenů s elektropozitivnějšími prvky nebo soli halogenovodíků. Nejznámější z nich je chlorid sodný, NaCl – kuchyňská sůl. Jsou podskupinou halidů jako tzv. anorganické halidy.

Jaké máme halogenidy

Mezi halogeny patří fluor, chlor, brom a jod. Někdy se k nim připojují další dva prvky, které patří do stejné skupiny. Prvním z nich je astat, který by se podle vazebných a ionizačních vlastností řadil spíše k polokovům.

Které halogeny nejsou plyny

Halogeny jsou velmi reaktivní, proto vyskytují se pouze vázané ve sloučeninách. Nejrozšířenějším halogenem je chlor. Fluor a chlor jsou za normální teploty plyny, brom je kapalina a jód je pevná látka, která velmi snadno sublimuje.