Co to je hydroizolace?

Jak funguje hydroizolace

Hydroizolace chrání stavby před vodou podzemní, povrchovou, stékající, tlakovou a gravitační, vodou ve formě vodní páry, ale i před radonem a metanem. Zabraňuje tak pronikání vody a vlhkosti do konstrukcí a interiéru, což by mohlo vyvolat korozi, vznik plísní i celkové zhoršení obyvatelnosti prostorů.

Jakou použít hydroizolaci

Nátěrovou hydroizolaci je možné použít na širokou škálu materiálů a povrchů, ať už se jedná o beton, cihly, omítku, maltu, starší obklady, či cementotřískové desky. Využití je možné u novostaveb a stejně tak u rekonstrukce starších budov s původními stavebními materiály.

Jak se dělá hydroizolace

Jako u všech nátěrů je potřeba nanášet na čistý podklad, takže nejprve odstraníme veškeré nečistoty a podklad napenetrujeme. Nejprve se nátěr nanáší do rohů a kolem prostupů pomocí štětce nebo válečku. Do ještě čerstvého nátěru se vlepí těsnicí pásky a bandáže. Zpevní izolaci ve více namáhaných místech.

Jak dlouho schne hydroizolace

Způsob použití je snadný, jednoduše ji vlepte do první vrstvy nátěru. Nechte hydroizolaci cca 3 hodiny zaschnout a naneste druhý nátěr. Po 12 hodinách můžete přistoupit k lepení dlažby nebo obkladů.

Kdy se dává hydroizolace

Izolační vrstva proti vodě a vlhkosti se aplikuje na pevný podklad předtím, než na něj přijde finální vrstva materiálu – například dlažba nebo obklady. Nejdůležitějším pravidlem je, aby byl podklad pro hydroizolaci v době nátěru zcela suchý. Vyschnutí materiálu může například u betonu trvat až tři týdny.

Jak udělat hydroizolaci podlahy

Běžný postup spočívá v aplikaci penetračního nátěru a na něj vhodně zvolené hydroizolační zábrany (fólie, hydroizolační desky, pásy, stěrky, …). Toto řešení se dá zastoupit využitím cementové podlahy, která je vytvořena speciálně do trvale vlhkých prostor. Použít se díky tomu dá v koupelnách, sklepech ale i k bazénům.

Čím nahradit hydroizolaci

Asfaltové izolace

Lze je použít v úrovni terénu i pod jeho úrovní, jako hydroizolaci i izolaci proti agresivní vodě a radonu (max. Střední radonové riziko). Izolace však musí být svařena. Asfalt a dehet jsou nejtradičnějšími a historicky nejstaršími materiály izolace proti zemní vlhkosti.

Jak hluboko hydroizolace

Obvykle se doporučuje, aby zateplení sahalo do hloubky cca 80 cm, tedy přibližně do nezámrzné hloubky zeminy. Speciální řešení tam, kde například není možné obnažit základy až takto hluboko, je tepelná izolace ve vodorovném směru. Tepelná izolace základových konstrukcí je tedy k soklové izolaci v kolmém směru.

Kam umístit hydroizolaci

Hydroizolace v dalších místnostech

Aplikaci hydroizolační vrstvy doporučujeme všude, kam proniká pára a může zatéct voda. Ochranu si zaslouží stěny a podlahy na toaletě, v technické místnosti, kuchyni nebo domácím wellness.

Co se starou podlahou

Nejčastějším způsobem renovace je zbroušení povrchu (mnohdy stačí i překartáčovat „rejžákem“), vysátí dřevního prachu a následný šetrný nátěr. Na staré podlahy se doporučují přírodní oleje, s vosky, které jsou pro dřevo též velmi vhodné, bývá u podlah potíž, jelikož se na povrchu vytvářejí při styku s tekutinami fleky.

Jaká izolace do podlahy

Mezi nejvhodnější materiály patří skelné nebo čedičové vlny, případně elastifikovaný polystyren. Akustická izolace funguje zároveň jako tepelná, v případech podlah nad nevytápěnými místnostmi je nutné doplnit další tepelnou izolaci.

Jakou penetraci pod hydroizolaci

PENETRAL ALP asfaltový lak penetrační (3,5kg/bal.) GUMOASFALT SA 12 (5kg/bal.) LUTEX ATN asfaltový tmel natíratelný (9,6kg/bal.) PENETRAL ALP asfaltový lak penetrační (20 kg/bal.)

Jakou hydroizolaci na beton

Penetrační hydroizolace Penetron je nejefektivnější, pokud se použije na povrchy nebo konstrukce (štuk, beton, železobeton) vyrobené z vysoce kvalitní směsi cementu a písku (označení směsi minimálně M150). V případě slabší horizontální hydroizolace základu je nutné použít dva materiály – Penetron a Penecrete.

Proč se zatepluje sokl

Vhodné zateplení soklu tak může vést k podstatnému snížení tepelných ztrát. Díky izolaci soklu můžeme zamezit promrzání obvodových základů a části terénu pod stavbou. Správně zateplený sokl zároveň zaručuje celkové prodloužení životnosti základové části.

Jak na hydroizolace podlahy

Běžný postup spočívá v aplikaci penetračního nátěru a na něj vhodně zvolené hydroizolační zábrany (fólie, hydroizolační desky, pásy, stěrky, …). Toto řešení se dá zastoupit využitím cementové podlahy, která je vytvořena speciálně do trvale vlhkých prostor. Použít se díky tomu dá v koupelnách, sklepech ale i k bazénům.

Jak opravit hydroizolaci

Pokud máte skutečně zájem zbavit váš dům mokrých sklepů, pak je tím nejvhodnějším způsobem naše oprava izolací suterénu tlakovou injektáží a novou, kompaktní izolací proti vodě. Oprava se provádí z výkopu z vnější strany suterénních zdí, po dokončení prací tak získáte nový okapový chodníček okolo celého vašeho domu.

Jak vybrat hydroizolaci do koupelny

Pro izolaci koupelen se používají dvousložkové hydroizolační stěrky, jako je například Ardex 8+9. Než začnete natírat, pečlivě zkontrolujte povrch. Pokud je z nasákavého materiálu, počítejte se zdržením, protože pravděpodobně budete muset použít penetrační nátěr.

Jak udělat rošt na podlahu

Na konstrukci používejte jen dobře vysušené latě či hranoly, ideálně v rozměru 5 × 8 cm. Trámky se pokládají na zvukotěsnou izolaci volně a v kolmém směru k pokládce prken. Rošt musí být upevněn a vypodložen tak, aby pevně a stabilně držel. Mezeru mezi trámy můžete vyplnit nějakým izolačním materiálem, například vatou.

Jak nejlepe Odhlucnit podlahu

Ideální jsou pro to lisované desky z polyuretanových pěnových kousků, které vložíme mezi podlahovou konstrukci – prkna nebo OSB desky – a povrchovou podlahovou krytinu – parkety, dřevěné palubky, plovoucí podlaha apod. Tak se úspěšně oddělí pohyb nášlapu od napjatého pohybu a vrzání nosné konstrukce.

Jak izolovat dům proti vlhkosti

V závislosti na původní vrstvě je možné vysypat podlahu štěrkem, ten přikrýt armaturou a následně jej zalít vrstvou betonu. Alternativou může být použití cementové stěrky a následně aplikovat asfaltovou izolaci. Pak už je na řadě izolace, například v podobě polystyrénu.

Jak hluboko zateplit sokl

pokud je to možné, zatahujeme izolaci soklu až pod terén. V případě suterénních prostor, které slouží k běžnému užívání, izolaci provedeme až k patě základu suterénní stěny. Pokud nemáme využívaný suterén, zpravidla stačí izolaci zatáhnout do nezámrzné hloubky, která je cca 800 mm.

Jak vysoký má být sokl

Výška soklu je minimálně 30 cm

Norma uvádí výšku zateplení soklu minimálně 30 centimetrů nad budoucí okolní terén. Do této výšky bychom měli použít nejen soklový polystyren, ale také svislou hydroizolaci kolem stavby.

Jakou izolaci pod beton

Po zatvrdnutí a vyzrání, tedy minimálně za 21 dní, beton natřete Lukofobem a do zavadlého naneste třeba Gumoasfalt. Na něj přijde dobrá hydroizolace na bázi živice nebo plastu (u obou je nutné spáry dobře slepit, nebo ještě lépe svařit). Vyplatí se jako první použít chemický izolační nátěr – dle nabídky.

Jak opravit fatrafol

Dobrý den, opravu mechanického poškození fólie doporučujeme řešit záplatou, kterou horkovzdušně přivaříme na očištěný povrch fólie (vhodný čistič např. TOPWET Cleaner). Záplata je zpravidla vyříznuta nebo vystřižena z běžné střešní fólie tloušťky 1,5mm.

Jak opravit terasu

Je nutné používat síťovinu odolnou alkalickému prostředí. Na balkony a terasy patří výhradně exteriérová dlažba a odpovídající typ lepidla. Na tyto konstrukce se doporučuje použít rychle tvrdnoucí a deformovatelná lepidla (nejlépe třídy S2 nebo alespoň třídy S1).