Co to je identita občana?

Jak zjistím identitu občana

Informace o elektronické identitě a možnostech přihlášení přes portál identitaobcana.cz najdete přehledně na webu chciidentitu.gov.cz a nebo podrobněji na infowebu Identita občana.
Archiv

Co je moje identita

Elektronická identita. Napořád

Hlavní výhodou MojeID je možnost přihlašovat se s ním k tisícům služeb, například do e-shopů, knihoven, k online službám státní správy a samosprávy a dalším institucím. Spolu se zakládáním MojeID si vytváříte elektronickou identitu, která bude mít stále širší využití.

Jak ověřit elektronickou identitu

Buď si prostřednictvím portálu eIdentita.cz zřídíte uživatelský účet, kdy svoji elektronickou identitu budete muset aktivovat a potvrdit na nejbližším CzechPOINTu, nebo ji můžete dostat s novým elektronickým občanským průkazem, tzv. eObčankou.
Archiv

Co je to elektronická identifikace

Elektronická identita. Elektronická identita slouží k identifikaci konkrétní osoby v rámci jednání v online prostředí. Světové ekonomické fórum v roce 2016 elektronickou identitu poměrně výstižně definovalo jako „soubor jednotlivých atributů, které popisují entitu a určují, jakých transakcí se může účastnit. “

Jaký je rozdíl mezi bankovní identitou a identitou občana

Bankovní identita je něco jako digitální občanka. Je to snadný a rychlý způsob, jak ověřit, že vy jste opravdu vy. Pokud používáte internetové bankovnictví, už ji vlastně máte. Než jste přihlašovací údaje dostali, banka ověřovala vaši totožnost pomocí osobních dokladů.

Jak si vytvořit identitu

K vytvoření účtu je nutná vaše registrace na portálu Identita občana a ověření vaší on-line totožnosti jedním z identifikačních prostředků. Podívejte se také na oficiální dokumenty s podrobnými návody nebo na video návod. Doporučujeme si účet aktivovat pomocí NIA ID s následnou aktivací na pobočce Czech POINT.

Jak aktivovat IDentitu občana

NIA ID (dříve Uživatelský účet portálu identitaobcana.cz): Po registraci účtu musíte ještě daný účet na portálu identitaobcana.cz aktivovat, a to buď prostřednictvím eObčanky, přihlášením k datové schránce fyzické osoby (daného uživatele), nebo osobně na pobočce Czech POINT.

Jak si vytvořit IDentitu

K vytvoření účtu je nutná vaše registrace na portálu Identita občana a ověření vaší on-line totožnosti jedním z identifikačních prostředků. Podívejte se také na oficiální dokumenty s podrobnými návody nebo na video návod. Doporučujeme si účet aktivovat pomocí NIA ID s následnou aktivací na pobočce Czech POINT.

Jak si založit e IDentitu

Pro založení identifikačního prostředku NIA ID (Jméno, heslo a SMS), je nutné nejdříve vyplnit registrační formulář na stránkách identitaobcana.cz – registrace. Založení NIA ID smí provést pouze osoby starší 18 let.

Jak dlouho trva IDentita obcana

Aktivace Vašeho účtu jako identifikačního prostředku pro přihlašování mimo portál národního bodu proběhne obvykle do několika minut a tento prostředek je možné plnohodnotně využívat pro přístup k online službám.

Proč nejde IDentita občana

Pokud Vám Bankovní IDentita nejde použít, tak se nám pravděpodobně nepodařilo ověřit vaši totožnost vůči Registru obyvatel. Nejčastější příčinou bývá nevhodný typ dokladu totožnosti nebo neudělení souhlasu. Bez toho nejde Bankovní IDentitu použít.

Jak aktivovat identitu občana

NIA ID (dříve Uživatelský účet portálu identitaobcana.cz): Po registraci účtu musíte ještě daný účet na portálu identitaobcana.cz aktivovat, a to buď prostřednictvím eObčanky, přihlášením k datové schránce fyzické osoby (daného uživatele), nebo osobně na pobočce Czech POINT.

Jak se přihlásit přes občanku

Pro zahájení identifikace občanským průkazem je třeba stisknout tlačítko Přihlásit. Portál pro identifikaci občanským průkazem spustí v PC uživatele aplikaci eObčanka – identifikace. Před spuštěním aplikace eObčanka doporučujeme připojit k počítači čtečku čipových karet a vložit do ní občanský průkaz.

Jak udělat IDentitu

Vyplňte formulář na webové stránce https://www.eidentita.cz/ProfileRegistration. Po vyplnění kolonky „telefon“ klikněte na „zaslat SMS kód“. 2. Přepište kód z přijaté SMS na vašem mobilním telefonu do kolonky „SMS kód“.

Co je obcan gov

Portál občana je bránou k elektronickým službám státu.

Na Portálu občana máte vlastní účet, ke kterému máte přístup jen vy. V Portálu občana si můžete spravovat svoje doklady a jiné údaje ze státních registrů a databází nebo založit datovou schránku, pomocí které můžete elektronicky komunikovat s úřady.

Jak funguje eObčanka

EObčanka funguje jako základní průkaz totožnosti na celém území EU a je zároveň i cestovním dokladem. Mimo to však umožní také online přístup ke službám veřejné správy. V praxi to tedy znamená, že můžete přes internet plnohodnotně komunikovat s úřady.

Jak dlouho trvá vyřízení občanského průkazu

Občanský průkaz si můžete vyzvednout do 30 dnů od podání žádosti na stejném úřadě, kde jste žádost podal (pokud jste v žádosti neuvedl jiný úřad, kde si chcete občanský průkaz vyzvednout). Občanský průkaz vydávaný do 24 hodin lze převzít pouze u Ministerstva vnitra.

Co lze vyřídit přes portál občana

Portál občana poskytuje přístup k dostupným on-line službám státu a například tyto informace a služby:Založení datové schránky (fyzické nebo podnikající fyzické osoby)Přidání datové schránky (fyzické nebo podnikající fyzické osoby)Žádost o nový řidičský průkaz z důvodu konce platnosti.Archivace datových zpráv.

Kdo má datovou schránku

Kdo musí mít datovou schránku Ze zákona musí mít datovou schránku právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, advokáti, daňoví poradci, insolvenční správci, statutární auditoři, soudní znalci, předkladatelé a tlumočníci a orgány veřejné moci (úřady, státní správa, samospráva, školy, notáři a soudní exekutoři).

Jak získat eObčanku

Chcete-li tedy eObčanku získat, musíte vyrazit na obecní úřad obce s rozšířenou působností. Pokud váš stávající průkaz totožnosti stále platí, nahlaste úředníkovi, že vám jde pouze o výměnu kvůli eObčance a v novém dokladu nebudou žádné změny. Zaplatíte poplatek 200 Kč a do 30 dnů bude nová eObčanka vaše.

Co je to eObčanka

eObčanka. Občanský průkaz s aktivovaným čipem umožňuje zaručené prokazování totožnosti při využívání online služeb veřejné správy. Všechny občanské průkazy vydané po 1. 7. 2018 obsahují čip.

Co je potřeba k vyřízení občanského průkazu

Co předložit k podání žádostirodný list, a vzniknou-li pochybnosti o státním občanství, rovněž doklad o státním občanství občana, nebo.cestovní pas České republiky se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji.

Co je potřeba na občanský průkaz

Co k tomu potřebujete

dosavadní občanský průkaz s ustřiženým rohem, oddací list (při změně příjmení a stavu), doklad o trvalém bydlišti – nájemní smlouva, doklad o vlastnictví domu/bytu apod.

Co je to občan

V užším slova smyslu představuje pojem občan naši přináležitost k určité pospolitosti či společenství. Jako občané jsme členy určité obce, společenství, státu, což znamená, že občanem může být člověk pouze v rámci určitého ústavního zřízení, které vymezuje práva a povinnosti spojená s občanstvím.

Proč si zřídit datovou schránku

I když datovou schránku mít nemusíte, hodně vám pomůže, že si ji zařídíte. Datová schránka je užitečný nástroj, protože nebudete muset tak často osobně na úřady či poštu. Ušetříte i za doporučené dopisy, které posíláte úřadům, protože komunikace s úřady datovou schránkou je zdarma.