Co to je inkasní inspektor?

Co je to Inkasni inspektor

Inkasní inspektor je profesionál, který je zplnomocněn vás osobně kontaktovat v místě trvalého nebo přechodného bydliště, sídle nebo provozovně firmy, popř. v zaměstnání, za účelem vymožení dlužné částky.
Archiv

Co je to inkasní řízení

Běžné inkasní řízení

V běžném inkasním řízení dlužník nenamítá platbu pohledávky, ovšem současně buď nedisponuje finančními prostředky k úhradě dluhu, má jiné finanční obtíže, nebo nekomunikuje vůbec. Někdy se také jedná o taktiku a dlužník se snaží platbu faktur co nejvíce oddálit.

Co to je inkasní společnost

Inkasní agentury jsou mimosoudní vymahači dluhů – nejedná se o exekutory pověřené soudem. Oproti exekutorům nemají prakticky žádné pravomoci. Vymahač dluhů z inkasní agentury nemůže bez dovolení vstupovat na pozemek dlužníka nebo dokonce do domu či bytu.

Kdo je to Vymahac

Co se pak týče vymahačů, opravdu nemají se soudním exekutorem nic společného. Nejčastěji spadají pod inkasní agentury, což jsou obchodní společnosti, které zastupují věřitele, čili osoby, kterým dlužíte. Onen dluh od nich přebírají a následně jej vymáhají na vás.
Archiv

Co dělá inkasní agentura

Dluhy, které jsou po splatnosti více než několik měsíců, předávají k vymáhání specializovaným společnostem, tzv. inkasním agenturám. Věřitel agenturu buď vymáháním pohledávky pověří, nebo jí pohledávku postoupí. Souhlas dlužníka k tomu nepotřebuje.

Co dělají vymahači

Jak pracují vymáhací agenturyMonitoring pohledávek (sledování splatnosti faktur, on-line monitoring)Mimosoudní inkaso v ČR, případně i zahraničí (zahrnuje písemné, telefonické a osobní upomínání, výsledkem je úspěšné vymožení pohledávky, doporučením k soudnímu řízení, popřípadě zajištěním podkladů k účetnímu odpisu)

Jak funguje Vymahaci agentura

Souhlas dlužníka není potřeba

Dluhy, které jsou po splatnosti více než několik měsíců, předávají k vymáhání specializovaným společnostem, tzv. inkasním agenturám. Věřitel agenturu buď vymáháním pohledávky pověří, nebo jí pohledávku postoupí. Souhlas dlužníka k tomu nepotřebuje.

Co mohou Vymahaci

Na rozdíl od pracovníků vykonavatelů exekutorského úřadu tito vymahači nemají žádné zvláštní pravomoci. Nemohou bez souhlasu dlužníka narušit soukromí jeho obydlí či se pohybovat bez svolení dlužníka po jeho pozemku.

Jak dlouho trvá žaloba

Vymáhání dluhu u soudu na základě uznání dluhu nebo jasné smlouvy o půjčce trvá cca půl roku – 1 rok, pokud nebude podáno odvolání, pokud ano + 1 rok. Postup soudu: Soud vydá platební rozkaz, který doručuje žalovanému do vlastních rukou.

Jak se vymáhají pohledávky

Žaloba se zpravidla podává k obvodnímu soudu, který se nachází v místě trvalého bydliště nebo sídla dlužníka. Samozřejmostí je předložení veškerých dokumentů, smluv, e-mailů a dalších listinných důkazů, ze kterých nepochybně vyplývá, že máte s dlužníkem existující pohledávku, kterou vám stále nezaplatil.

Co následuje po žalobě

Tvrzení žalobce se tak pokládají za nesporná a soud žalobci vyhoví; rozsudek pro uznání – soud vydá rozsudek pro uznání v případě, že žalovaný v průběhu řízení uzná uplatňovaný nárok.

Co obnáší podání žaloby

Obecnými náležitostmi žaloby jsou označení soudu, toho, kdo činí návrh, které věci se žaloba týká, co se žalobou sleduje (tzv. petit žaloby), podpis žaloby a datum. Dalšími povinnými náležitostmi je povinné označení účastníků řízení, popřípadě jejich zástupců, vylíčení rozhodujících skutečností a označení důkazů.

Po jaké době je dluh promlčen

Obecná délka promlčecí lhůty činí 3 roky od okamžiku, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé. U majetkových práv je tomu jinak – ty se promlčují uplynutím 10 let ode dne kdy právo dospělo. Strany smlouvy si ale mohou ujednat i delší nebo kratší lhůtu pro promlčení dluhu.

Co když podám žalobu k nesprávnému soudu

Podle Nejvyššího soudu je nutno vycházet pouze ze zákonných ustanovení upravujících lhůty a jejich zachování. Ke stěžovatelkou namítanému porušení čl. 36 odst. 1 Listiny Nejvyšší soud poznamenal, že v odmítnutí žaloby pro její opožděnost lze jen stěží spatřovat zásah do práva na přístup k soudu.

Po jaké době se ruší exekuce

Jakmile bude zahájeno insolvenční řízení (do 3 dnů od podání insolvenčního návrhu na soud), nemůže již být provedena exekuce vašeho majetku. Exekutor tedy již například nemůže provést dražbu vašeho majetku, a to dokonce i tehdy, pokud by již exekuce byla nařízena.

Jaká práva se Nepromlčují

Promlčení nepodléhá právo na výživné (to neplatí ohledně jednotlivých opětujících se plnění, která se promlčují), vlastnické právo, právo domáhat se rozdělení společné věci, právo na zřízení nezbytné cesty, právo na vykoupení reálného břemene.

Kdy Zanikaji dluhy

Obecná délka promlčecí lhůty činí 3 roky od okamžiku, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé. U majetkových práv je tomu jinak – ty se promlčují uplynutím 10 let ode dne kdy právo dospělo. Strany smlouvy si ale mohou ujednat i delší nebo kratší lhůtu pro promlčení dluhu.

Jak se exekutor dozví kde bydlím

Exekuce a místo trvalého pobytu

To si zjistí z Centrální evidence obyvatel. Sama Exekutorská komora České republiky však na svých stránkách zmiňuje, že stěžejní je pro ně místo pobytu, kde se dlužník zdržuje a kde má uložen movitý majetek. Což může být právě adresa nájmu.

Po jaké době zaniká exekuce

Dle § 110 občanského zákoníku platí, pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu, tak se exekuce promlčuje za 10 let a to ode dne, kdy měl být podle rozhodnutí plněno.

Jak najde exekutor dlužníka

Exekutor může vstoupit na místa výskytu dlužníka:

Bez konkrétního rozhodnutí soudu, které by se vztahovalo k prohlídce vašich prostor na vaší adrese. Bez přítomnosti, či asistence policie. Často to však exekutoři používají jako velmi účinnou výhružku.

Jak vyzrát na exekutory

Exekuce není nic příjemného a může být provedena čtyřmi způsoby: srážkami ze mzdy nebo jiných příjmů, přikázáním pohledávky (mj. z bankovních vkladů), prodejem movitých věcí a nemovitostí a prodejem podniku. Soudní exekutoři pracují rychle.

Jak dlouho může být vedená exekuce

Jak dlouho může být vedena exekuce, promlčí se někdy Pohledávka přiznaná rozhodnutím orgánu veřejné moci (většinou soudem) se promlčí za 10 let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno, tedy ve lhůtě 10 let ode dne, v němž rozhodnutí nabylo tzv. „vykonatelnosti“.