Co to je kal?

Co jsou to kaly

Kala je cibulovitá trvalka. Kvete v zahradě od jara do podzimu, až do výšky 80 cm. Je charakterizována široce šípovitými, masitými listy, nasazenými na rovných stopkách. V ročním cyklu bychom jí měli poskytnout dvě odlišně různá období – vegetaci a odpočinek.
Archiv

Jak se zpracovává kal

Kal se hygienicky zpracovává nezávadným způsobem – zahušťováním – aerobní nebo anaerobní stabilizací (vyhníváním) – odvodňováním, vysoušením nebo jinými způsoby. Kalová voda uvolněná ve všech způsobech zpracování kalu se musí odvádět zpět do čistícího procesu – FUGÁT. Má následovat bezprostředně po jeho separaci.

Proč čistička pění

Zdrojem pěnění jsou saponáty v odpadní vodě, které se při normálním provozu čistírny velice rychle rozkládají a nezpůsobují pěnění. Pokud nejsou přítomny organismy, které by byly schopné je zlikvidovat, projevují se právě pěněním.

Co dělat s kalem z ČOV

Kaly s obsahem škodlivin vyšším než jsou zákonné limity se obvykle ukládají na skládky nebo se pálí ve spalovnách. Kvalita kalu je obvykle kolísavá, protože provozovatelé ČOV nemohou kontrolovat vše, co kdo do kanalizace vypustí. Z tohoto důvodu se dnes u nás většina kalů z komunálních ČOV ukládá na skládky.
Archiv

Kdy přestat zalévat kalu

Na jaře, v období, kdy jsou její listy zelené, ji dostatečně zavlažujeme a jednou týdně přihnojujeme. V květnu až červnu začnou listy usychat a opadávat. Nemusíme se ničeho obávat, jedná se o přirozený cyklus. V této fázi rostlinu přestaneme zalévat a hnojit a přibližně dva měsíce ji necháme být.

Jak přesadit kalu

Pěstování kaly v květináči

Kaly přesazujeme během léta, po jejich „období sucha“. Když začne oddenek opět obrůstat, vyjmeme ho ze země a zasadíme do nové nádoby s čerstvou zeminou obohacenou hnojivem. Tento oddenek je nutné přikrýt alespoň dva centimetry silnou vrstvou hlíny a dopřát mu dostatek vláhy.

Co je to aktivovaný kal

Aktivovaný kal je suspendovaná směs vločkotvorných, vláknitých a volných mikroorganizmů v odpadní vodě a dalších pevných organických a anorganických látek, která vzniká při biochemickém aktivačním procesu čištění odpadních vod.

Kam teče voda z čističky

Vyčištěná voda se zpravidla vypouští do povrchových vod (potok, řeka), do vsaku nebo veřejné kanalizace, která není napojena na obecní čistírnu, případně lze vodu využívat k zavlažování vlastního pozemku. Při vypouštění do povrchových vod posuzuje úřad čistírnu dle zařazení do kategorie.

Jak snížit CHSK

CHSK (chemická spotřeba kyslíku) – organické látky

Pokud jsou úniky nerozpuštěných látek malé, ale limity jsou velmi přísné, je možné snížit jejich koncentraci zařazením terciárního dočištění (pískové filtry, Mikrosíta a podobně). Tím se zlepší i koncentrace CHSK, ale například i koncentrace celkového fosforu a dusíku.

Jak vycistit ČOV

Čištění probíhá pomocí horké tlakové vody, do které je možné navíc dávkovat účinné odmašťovací přípravky. Tato funkce je nenahraditelná při odstraňování znečištění mastné povahy. Díky tomu vyčistí bez obtíží přečerpávací jímky ČOV, jímky pro uskladnění nebezpečných odpadů i tukové lapoly.

Jak zachránit kalu

Kala tento letní odpočinek potřebuje, kdybychom jí ho nedopřáli, nekvetla by. Dužnaté oddenky sucho přežijí. Na konci léta je přesadíme, zahrneme je přibližně 2 cm substrátu a začneme zalévat. Čím více kala roste, tím více vláhy potřebuje.

Jak se starat o kalu v bytě

Do prosince je pro ni ideální chladnější, ale dostatečně světlé místo. Když ji v lednu přemístíme do tepla, může začít kvést již v zimě. I v době květu je vhodnější místo do 20 °C – pokud je kale příliš teplo, květy nevydrží tak dlouho krásné. Kala potřebuje dostatek světla, nevadí jí ani trocha přímého slunce.

Kdy vyndat kaly

Nástup podzimu znamená pro kaly klid

Jakmile teploty klesnou trvale pod patnáct stupňů, ukončují rostliny vegetaci – listy začínají žloutnout a zasychat. Do poloviny října je nejvhodnější doba hlízy vyjmout ze země a uskladnit na zimu.

Kdy vysadit kalu

Kala potřebuje světlé a teplé stanoviště, které je mírně zastíněné. Neměla by být na přímém slunci. Půda musí být úrodná a dokud rostlina roste a kvete, musí být neustále vlhká. Hlízu vysazujeme od poloviny května do konce června, do hloubky 6 – 10 cm.

Jak vznika Aktivovany kal

Aktivovaný kal je suspendovaná směs vločkotvorných, vláknitých a volných mikroorganizmů v odpadní vodě a dalších pevných organických a anorganických látek, která vzniká při biochemickém aktivačním procesu čištění odpadních vod.

Jak se zbavit pěny v čističce

Účinný enzymatický roztok rychle rozkládá tuky na organické substance a zabraňuje jejich hromadění v potrubních systémech. Pomůže při nastartování a obnovení biologického stupně čistírny, odstraní biologickou pěnu.

Jak často se má vyvážet kal z cisticky

Usazený kal a nečistoty v septiku je potřebné vyvážet, ideálně alespoň jednou za rok. Jak často budete septik vyvážet, záleží ale i na jeho velikosti a na tom, jak je vytížený. Voda v septiku se částečně přečistí a může se dále použít jako užitková.

Co se děje s odpadní vodou

Potrubí, kterým odpadní voda odtéká, se nazývá kanalizace nebo stoková síť. Tou odpadní voda putuje až na čistírnu odpadních vod, kde projde procesem čištění, aby se do řeky vrátila opět čistá.

Co je to CHSK ČR

Stanovení dichromanem draselným (CHSKCr)

Metoda je založena na oxidaci organických látek ve vzorku dichromanem draselným v silně kyselém prostředí kyseliny sírové při varu trvajícím dvě hodiny za teploty 148 °C a s katalýzou stříbrnými ionty.

Jak často doplňovat bakterie do čističky

Bakterie pomáhají správné funkci rozkladu kalů v čistírny případně v celém potrubním systému (pokud jsou dávkovány přes vpustě v domě) Pokud se ve vašem případě o čistírnu k rodinnému domu standardně velikosti 4. EO dávkujete 2 odměrky BACTI v průměru jednou týdně.

Co nesmí do čističky

Co nikdy nepatří do domácí čističkyléky, toxické látky a jedy.barviva, rozpouštědla a chemické postřiky.koncentrované kyseliny a zásady.kondenzát z kondenzačního kotle.ostatní chemické složky, jako jsou fotografické chemikálie, ustalovače apod.

Co Nedavat do ČOV

Pokud totiž vlastníte domácí čističku odpadních vod, některé látky do odpadu zkrátka nepatří. Jedná se například o léky, jedy, toxické látky, barvy ředidla, chemické postřiky či neředěné kyseliny a zásady. Zákaz se vztahuje také na ostatní chemikálie či kondenzát z kondenzačního kotle.

Kdy přesazovat kalu

Na konci léta kalu přesadíme, oddenek zahrneme 2 cm silnou vrstvou kyprého substrátu. Začneme zalévat – čím více kala narůstá, tím více vláhy jí dopřáváme. Při přesazování můžeme trsy rozdělit. Kalu lze množit také postranními výhonky.

Proč mi nekvetou kaly

Proč kala nekvete

Dalším důvodem je, že mají nevhodné podmínky, teplota je příliš vysoká, málo světla, málo vody. Pokud je rostlina pěkná zelená, má spoustu listů, znamená to, že jen neměla vhodné podmínky, tedy nízkou teplotu pro vytvoření kvetoucích toulců. Nevytváří standardní květ, je to v podstatě list.

Co je kalový index

– Kalový index KI (ml/g) – objem, který zaujímá 1 g sušiny po půlhodinové sedimen¬taci. Je mírou usazovací schopnosti kalu. Velmi dobře sedimentující kal mívá KI = 100. Při velmi špatné sedimentaci se hovoří o zbytnělém kalu.