Co to je kognitivní
Kognitivní funkce člověku umožňují vnímat svět kolem sebe, jednat, reagovat, zvládat různé úkoly. Myšlenkové procesy dávají člověku možnost učení, zapamatování, přizpůsobování se neustále se měnícím podmínkám okolního prostředí.
Jak označuje J Piaget fázi kognitivního vývoje typickou pro předškolní děti 4 7 let )
J. Piaget: Předoperační stádium. Pokud vycházíme z Piagetovy periodizace teorie kognitivního vývoje, předškolní věk je obdobím přechodu ze stádia symbolického myšlení do stádia názorného myšlení. Přechod mezi těmito dvěma fázemi spadá do období čtvrtého roku věku.
Kdy se objevuje abstraktní myšlení
Předoperační stadium: od 2 do 7 let (používání jazyka, egocentrické myšlení) Stadium konkrétních operací: od 7 do 12 let (dokáže logicky přemýšlet o konkrétních událostech, pochopení stálosti počtu, množství a hmotnosti) Stadium formálních operací: 12 let a více (dokáže logicky myslet o abstraktních pojmech).
Kdo je Jean Piaget
srpna 1896 v Neuchâtel ve Švýcarsku. Zemřel v Ženevě ve Švýcarsku 16. září 1980. Byl švýcarským filozofem, přírodním vědcem a především vývojovým psychologem, který se proslavil studiem dětského myšlení a teorií kognitivního vývoje či genetické epistemologie.
Co to je kognitivní porucha
Souhrn: Poruchy kognitivních funkcí nejsou většinou izolované poruchy jedné funkce, především paměti, ale často se přidružují i poruchy dalších poznávacích funkcí včetně funkcí exekutivních. Jsou popsány základní poruchy kognitivních funkcí – demence, lehké poruchy poznávacích funkcí a ohraničené amnestické syndromy.
Co jsou kognitivní činnosti
Kognitivní funkce zahrnují kromě paměti i koncentraci, exekutivní funkce, řečové schopnosti a prostorovou orientaci. Díky kognitivním funkcím je člověk schopen vnímat okolní svět, reagovat na měnící se podmínky, učit se, přemýšlet a zkrátka správně fungovat v každodenním světě.
Co je psychosociální vývoj
Psychosociální vývoj – zahrnuje proměny osobnostních charakteristik a mezilidských vztahů, resp.
Co je charakteristické pro děti předškolního věku
V předškolním věku se výrazně mění tělesná stavba dítěte. Pokračuje zdokonalování pohybů, činnost dítěte je účelná a závisí na vědomí. Rozvíjí se také jemná motorika, zejména pak drobné svalstvo prstů, s čímž souvisí zdokonalování konstruktivních schopností (Klenková, Kolbábková, 2003).
Jaké jsou druhy myšlení
Druhy myšlení
myšlení názorné – v mysli operujeme s představami (nejčastěji vizuálními) myšlení abstraktní – provádíme operace se znaky (symboly), př. matematickými, verbálními, logickými. pojmové myšlení – nejběžnější, manipulace s verbálními znaky (pojmy)
Co patří mezi kognitivní procesy
Kognitivní systém čili soubor všech kognitivních procesů zahrnuje vnímání, paměť, učení, představivost, myšlení (a v rámci něj usuzování, posuzování, řešení problémů, rozhodování se, tvoření nových myšlenek a spolu s tím tvořivost) a také pozornost a řeč.
Co to je myšlení
Myšlení je v psychologii pojímáno jako nejsložitější kognitivní proces, díky kterému můžeme chápat vztahy mezi předměty a pracovat s jejich mentálními reprezentacemi. Myšlení je tvořeno několika procesy, jedná se o usuzování, posuzování, rozhodování, řešení problémů, tvořivost a tvorbu pojmů a kategorií.
Jak poznat poruchu paměti
Symptomy kognitivních poruchztráta paměti (zvláště krátkodobé)postižení úsudku.poruchy orientace v čase a prostoru.problémy s rozhodováním.obtížná komunikace.neadekvátní pláč či smích.
Co je mírná kognitivní porucha
Mírná kognitivní porucha neboli MCI (zkratka pochází z anglického názvu mild cognitive impairment) je stav, kdy člověk má mírné potíže s kognitivními funkcemi, jako je např. paměť nebo myšlení.
Co to je kognitivní deficit
Kognitivní deficit (tedy narušení mentálních funkcí) lze pozorovat u řady neuropsychiatrických onemocnění, v některých případech jde o primární a stabilní příznak. Za všechny jmenujme Alzheimerovu nemoc či schizofrenii.
Čím se vyznačuje duševní život
Světová zdravotnická organizace popisuje duševní well-being, jako stav, kdy si jedinec uvědomuje vlastní schopnosti, vypořádává se se stresem každodenního života, dokáže pracovat produktivně a plodně a je přínosem pro svou komunitu.
Co je to vývoj
Vývoj je označení pro soustavný proces, během kterého dochází ke změně aktuálního stavu do stavu nového. Cílem vývoje je na základě zkušenosti, plánu, či náhodné chyby vyvíjet stále lepší verze. Vývoj může být přirozený nebo umělý.
Kdy končí předškolní věk
Předškolákem rozumíme dítě od 3 do 6 let věku (tj. 3 kalendářní roky). V závěru tohoto období je většina dětí schopna nastoupit do školy.
Co by mělo umět dítě předškolního věku
vede stopu tužky, tahy jsou při kreslení plynulé, (obkresluje, vybarvuje, v kresbě přibývají detaily i vyjádření pohybu) umí napodobit základní geometrické obrazce (čtverec, kruh, trojúhelník, obdélník), různé tvary, (popř. písmena) rozlišuje pravou a levou stranu, pravou i levou ruku (může chybovat)
Co je to induktivní myšlení
Induktivní metoda je značně odlišná. Začíná pozorováním, ve kterém pátráme po pravidelnostech, vzorcích, které snad existují v objektivní realitě. Objevené pravidelnosti popíšeme ve formě předběžných závěrů. Ty pak ověřujeme dalším pozorováním.
Co je induktivní myšlení
Induktivní postup sleduje opačnou cestu – od jednotlivého k obecnému. Např. jedinec si všimne, že všichni psi, které doposud potkal, mají čtyři nohy; může tedy učinit induktivní úsudek, že všichni psi mají čtyři nohy – takový úsudek ale platí pouze do chvíle, než narazí na psa, který má končetin méně.
Co škodí paměti
Co paměť oslabuje nejčastěji
Deprese: Zde se uplatňuje snížená hladina serotoninu v mozku. Hormonální výkyvy: Objevují se především u žen v menopauze. Užívání léků: Některé léky a jejich dlouhodobé užívání může poškozovat paměťové mechanismy.
Co jsou kognitivní problémy
Souhrn: Poruchy kognitivních funkcí nejsou většinou izolované poruchy jedné funkce, především paměti, ale často se přidružují i poruchy dalších poznávacích funkcí včetně funkcí exekutivních. Jsou popsány základní poruchy kognitivních funkcí – demence, lehké poruchy poznávacích funkcí a ohraničené amnestické syndromy.
Co je to duchovní zdraví
Je to i schopnost odpočívat a prožívat život v celé jeho kráse. To znamená neubližovat chováním, slovy, myšlenkami a city. K duchovnímu zdraví vede modlitba, meditace, mantra, pozitivní myšlení a tolerance. Dávání, porozumění a odpouštění jsou vlastnosti, které z nás činí opravdového člověka.
Co patří do osobnosti
Osobnost je celkem duševního života člověka.
Rozumíme jí kvalitativně nejvyšší úroveň interakční aktivity se zobrazující a řídící funkcí psychiky, psychických vlastností a zvláštností subjektu činnosti, které jej odlišují od ostatních.
Co je předmětem vývojové psychologie
Vývojová psychologie studuje vývoj v širším pojetí (viz Schmidt), je to nadřazený pojem. Zabývá se změnami psychických procesů v časově omezeném úseku, např. při řešení problémů, v průběhu učení, psychoterapie apod. Př.: růst anatomických struktur, získání nové dovednosti, změny v myšlení…