Co to je koktavost?

Jak se léčí koktavost

Mezinárodní den koktavosti

Bojovat s koktavostí se ale daří i pomocí jiných metod. Například brněnským terapeutům se osvědčila takzvaná dramaterapie. Vychází z toho, že když lidé, kteří mají problémy s řečí, představují někoho jiného, často vůbec nekoktají. Terapie je proto založená na hraní divadla.
Archiv

Co způsobuje koktavost

Mezi nejčastěji uváděné příčiny koktavosti patří dědičnost, odchylky korových nebo podkorových oblastí mozku, dyskoordinace mozkových hemisfér a poruchy metabolismu. Koktavost negativně ovlivňují vlivy sociálního prostředí, neurotizace, psychotraumata.
Archiv

Jak se leci koktavost u dětí

Rada "nadechni se" nebo "zpomal" může mít spíš negativní dopad. Dítě nepřerušujte, nedoplňujte a nedokončujte za něj slova. Nikdy ho neokřikujte a nechtějte po něm, aby slovo/větu zopakovalo. Rozhovor veďte bez časového tlaku a zapojte dítě do všech činností.
Archiv

Proč dítě začne koktat

V současné době se již ví, že důvodem není pouze nějaký šok, jak se dříve s oblibou říkalo. Pravá příčina je patrně kombinace několika faktorů neurologicko genetických a vliv zde patrně hraje i vrozený temperament a povaha dítěte. To vše v zatím plně neobjasněné kombinaci způsobí to, že dítě začne zadrhávat.

Kdy se projevi koktavost

U dětí se za kritické období dá označit věk kolem 3,5 roku dítěte, kdy se nejčastěji začínají objevovat příznaky koktavosti. Koktavost může vzniknout kdykoliv během dospívání, ale její vznik později než kolem 6. roku věku dítěte je spíše vzácností. V raném dětství je incidence stejná jak u děvčat, tak u chlapců.

Jak odnaučit dítě koktat

Co pomáhá při koktavosti dítětePokuste se o klidné domácí prostředíMějte trpělivost a nepopohánějte potomka v řeči ani ho neokřikujte.Mluvte s dítětem pomaleji a klidně, nezahrnujte ho velkým počtem otázek.Nedokončujte za něj věty ani myšlenky.Během práce s dítětem nebo při jídle vypněte všechny rušivé přístroje.

Jak se zbavit Breptavosti

Terapie breptavosti

Navození správného tempa řeči, tak aby ho člověk mohl automaticky používat při spontánním projevu. Zvýšení soustředění, pozornosti. Rozvíjení rytmického cítění Zlepšení čtení, psaní, vyjadřovacích schopností

Co je to Breptavost

Breptavost je porucha, která se odráží ve schopnosti člověka sdělit ostatním informaci. Jejím příznakem je odchylka v tempu řeči, které je výrazně zvýšené. Slyšitelné to je především u dlouhých slov a vět. Nadměrně se objevují atypické neplynulosti.

Co je to Dyslalia

V naší zemi přetrvává užívání tradičního pojmu dyslálie (patlavost) – nesprávná výslovnost určité hlásky (hlásek). V současnosti se však do popředí dostává, v souladu se zahraniční literaturou, rozdělení vývojových poruch řeči na artikulační a fonologické poruchy, dle dominující odchylky.

Co to je Dysartrie

Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč je důsledkem onemocnění nervové soustavy, které brání kontrole například nad jazykem, hrdlem, rty či plícemi. Přítomné jsou často i potíže s polykáním (dysfagie).

Co to je hláška

HLÁSKA je nejmenší zvuková jednotka řeči. Každá je označena jedním písmenem (výjimkou je písmeno „ch“). Hlásky dělíme na samohlásky, souhlásky a dvojhlásku. Při psaní hlásek jsou velmi důležitá rozlišovací (diakritické) znaménka, protože mění význam písmene (jeho odlišnou výslovnost) a tím význam slova.

Co je to samohláska a souhláska

Samohlásky A, Á, E, É, Ě, I, Í, O, Ó, U, Ú, Ů, Y, Ý označujeme jedním kolečkem o. Dvojhlásky au, ou a eu také označujeme jedním kolečkem. Souhlásky: Souhlásky označujeme jedním křížkem x.

Co je to Dvouhlaska

Dvojhlásky jsou obvykle tvořeny jedním vokálem (samohláskou) a jedním polovokálem (polosamohláskou – vyznačuje se nižší mírou sonority než samohláska), přičemž polovokál může být buď na první (např. slovenské /ô/ [u̯o]), nebo na druhé pozici (např. české /ou/ [oʊ̯]).

Jak dělíme souhlásky

Z pravopisného hlediska je nejzákladnější dělení na: Tvrdé souhlásky – h, ch, k, r, d, t, n. Měkké souhlásky – ž, š, c, č, ř, j, ď, ť, ň. Obojetné souhlásky – b, f, l, m, p, s, v, z.

Co to je souhlásky

Souhláska je taková hláska, u níž je charakteristický šum. Ten je zapříčiněn specifickým stavením nebo pohybem mluvidel. Souhlásky se dělí na tvrdé – h, ch, k, r, d, t, n, měkké – ž, š, c, č, ř, j, ď, ť, ň a obojetné – b, f, l, m, p, s, v, z.

Co je to hláska příklad

Rozdíl mezi hláskou a písmenem

Pro lepší představu si uvedeme dva příklady: když po nás oční lékař chce, abychom četli z tabulky, přečteme R jako er – jedná se tedy o písmeno, naopak logoped se nás snaží naučit vyslovovat r, opakujeme po něm tedy nahlas r – tady se jedná o hlásku.

Jaký je rozdíl mezi Hláskou a písmenem

Jaký je rozdíl mezi hláskami a písmeny Hlásky vyslovujeme, písmena píšeme nebo tiskneme.

Co je to Bflmpsvz

Jistě jste se už setkali s tím, že někdo mluví o B, F, L, M, P, S, V, Z. Jedná se o tzv. obojetné souhlásky.

Co je to fonem

Foném je nejmenší součást zvukové stránky řeči, která má v konkrétním jazyce rozlišovací funkci. Každý jazyk má vlastní sadu fonémů, proto dva odlišné zvuky, dvě hlásky, mohou v některých jazycích mít navzájem stejnou funkci a v jiných ne – podle toho, jestli tvoří stejný foném, nebo ne.

Co je to souhláska a samohláska

Souhlásky (konsonanty) jsou takové hlásky, jejichž charakteristickým rysem (na rozdíl od samohlásek) je šum, který vzniká specifickým postavením či pohybem mluvidel.

Co je to Mýtit

Sloveso mýtit má význam ‚kácením zbavovat porostu, zejména stromů; kácet' (např. mýtit prales), popř. i ‚kácením (porostu) vytvářet' (mýtit cestu).

Proč mlít

Sloveso mlít (stejně jako výrazy mletí, mlecí, mleč) pochází z praslovanského *melti. Již ve staré češtině došlo k přesmyku hlásek el (mleti) a zdloužení slabiky na lé (mléti); v ní se pak é zúžilo na í (mlíti).

Co je to Grafém

V lingvistice a typografii je grafém nejmenší, dále už nedělitelná jednotka psaného jazyka. Grafémy zahrnují písmena abecedy, znaky či piktogramy znakového písma, číslice a interpunkční a jiná znaménka.

Co je to konsonanty

Souhlásky (konsonanty) jsou takové hlásky, jejichž charakteristickým rysem (na rozdíl od samohlásek) je šum, který vzniká specifickým postavením či pohybem mluvidel.

Co to znamená slovo Nachomýtnout se

Nachomýtnout se

Když se někde nachomýtneme, znamená to, že se tam ocitneme náhodou, k něčemu se přimotáme.