Co to je korund?

Na co se používá korund

Tvrdost korundu ho předurčuje v použíti v brusírenství na brusné materiály a kotouče, jelikož je s ním možné brousit vyjma diamantu všechny ostatní minerály. Další jeho použití je pro výrobu ložisek v přístrojích (hodinky). Jeho syntetické krystaly (rubín) jsou využívány v optických systémech a na výrobu laserů.

Jak poznat korund

Korund je chemicky oxid hlinitý (Al203), ktetrý krystaluje v klencové soustavě. Tvrdost korundu na Mohsově stupnici dosahuje číslo 9. Hustotu má v rozmezí mezi 3,9 g/cm3 a 4,1 g/cm3. Obecný korund jest méně průhledný až neprůhledný, mívá barvu šedou, modrošedou až černavou.
Archiv

Kde se nachází korund

Růžová až červená odrůda korundu je ceněný drahokam rubín, modrá safír, žlutá orientální topas, zelená orientální smaragd. Vyskytuje se zejména v náplavech na Srí Lance a v Zadní Indii. popis minerálu: Tvoří vřetenovité, soudkovité nebo tabulkovité krystaly.

Jakou tvrdost má korund

Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 9 (je druhý nejtvrdší minerál na Mohsově stupnici tvrdosti), křehký, hustota 4,0 – 4,1 g/cm³, neštěpný, častá odlučnost podle {0001}, lom lasturnatý, tříštivý. Optické vlastnosti: Barva: bezbarvý, šedá, modrá, červená, hnědá, žlutá, fialová.
Archiv

Co je to rubín

Kámen rubín je červenou odrůdou minerálu korundu (oxidu hlinitého), jehož název vznikl z latinského slova rubeus – červený. Již v pradávných dobách lidé rubínu přisuzovali kouzelnou moc a považovali jej za kámen života, jež měl chránit tělo před nákazou morem a duši před uchvácením peklem.

Co je to leukosafír

leukosafír je bezbarvá odrůda korundu, část pěkného krystalu (torzo), z části propouští světlo, je světlého nádechu zelené až modré barvy.

Jak vypadá Safír

Safír je druh modrého drahokamu, který je tvořen minerálem korundem. Safíry jsou ceněny pro svou sytě modrou barvu, která je způsobena stopovým množstvím železa a titanu přítomných v kameni. Intenzita modré barvy se může pohybovat od světle modré až po sytě modrou.

Kde se těží Safír

Kašmírové safíry se těží v Indii, na Madagaskaru, Srí Lance a v Pákistánu. Cena za Kašmírové safíry je velmi vysoká, může se blížit milionu korun za karát. Safíry africké jsou podkresleny hnědým a australské zelenkavým světlem, což je typické také pro východoasijské kameny.

Co to je sádrovec

Sádrovec je jedním z nejrozšířenějších minerálů na planetě. Vzniká srážením z vodního roztoku při vypařování slaných jezer. Tím vznikají sádrovcové krasy, jeskyně, závrty a další krasové jevy. Při zvětrávání sirníků železa pyritu a markazitu vzniká působením uvolňované kyseliny sírové velké množství sádrovce.

Co je nejtvrdší kámen

Diamant je téměř nejtvrdší známý přírodní minerál (nerost) a jedna z nejtvrdších látek vůbec (tvrdší jsou např. fullerit, romboedrická modifikace diamantu či nanokrystalická forma diamantu – ADNR).

Který minerál je nejměkčí

Mastek je nejměkčí přírodní minerál.

Co je to drahokam

Drahokam či drahý kámen (z latiny Lapis preciosus, angl. Precious stone) je minerál (nerost), ceněný pro své výjimečné fyzikální a estetické vlastnosti a používaný k ozdobným účelům, k reprezentaci anebo k tezauraci majetku.

Jak se pozná pravý rubín

Tvrdost rubínu, smaragdu nebo jiných drahých kamenů lze určit pomocí Mohsovy stupnice a ručního testeru. Takové měřicí přístroje, dostupné v internetových obchodech, udávají tvrdost minerálů v rozmezí 1 až 10. Neprofesionální nástroje však bývají dekalibrované, takže výsledek testu je často nespolehlivý.

Co je to citrin

Citrín je žlutá, zlatožlutá až žlutozelená varianta křemene. Zbarvení také odpovídá název, který je odvozen od slova „citrón“. Původ zabarvení stále nebyl uspokojivě vyřešen.

Jak vzniká smaragd

Přírodní kameny jsou většinou plné trhlin, nemají dostatečnou průzračnost a průhlednost. Je to vlastně úplně logické, když si uvědomíme, kde a jak smaragdy vznikají. Na vzniku smaragdů má zásluhu metamorfóza jiných hornin nebo krystalizace z magmatu sopek.

Jak vypadá kámen safír

Safír je druh modrého drahokamu, který je tvořen minerálem korundem. Safíry jsou ceněny pro svou sytě modrou barvu, která je způsobena stopovým množstvím železa a titanu přítomných v kameni. Intenzita modré barvy se může pohybovat od světle modré až po sytě modrou.

Jak poznat drahý kámen v prstenu

Pomocí lupy nebo lupy, pokud je k dispozici, můžeme zkontrolovat barvu kamene a jak jím prochází sluneční nebo umělé světlo. Drahý kámen má obvykle velmi intenzivní barvu a vysoký index lomu. Jak poznat kámen v prstenu Přírodní minerál má jen zřídka ideální, jednotnou a dokonalou barvu.

Co je to baryt

Baryt (Karsten, 1800), chemický vzorec BaSO4 (síran barnatý), je kosočtverečný minerál. Název pochází z řeckého slova barys – těžký. Starší český název je těživec. Od podobných minerálů ho snadno rozeznáme právě podle hustoty.

Co znamená alabastr

etymologieEditovat. Přes latinské alabaster odvozeno ze starořeckého αλάϐαστρος alabastros — „váza na voňavky“, jež mohlo být odvozeno z egyptského 'a-labaste „nádoba bohyně Bast“ .

Kdy hoří diamant

Diamanty hoří. Nemusíte se však bát, že by vám šperk vzplanul například od svíčky – diamanty hoří až při teplotě nad 800 °C. 5. Největším broušený diamant světa má tvar hrušky a najdete ho na královském žezle britských korunovačních klenot.

Jak se pozná diamant

Vhoďte kámen do nádoby s vodou. Pravý diamant ihned poputuje ke dnu, padělek díky menší hustotě zůstane plavat. Položte kámen na noviny. Přes pravý diamant byste neměli nic vidět, a to ani černé rozmazané šmouhy textu.

Co je tvrdší než diamant

Američané objevili třetí tuhou formu uhlíku, nazvali ji Q-carbon. Materiál vyrobili při pokojové teplotě a atmosférickém tlaku a je tvrdší než diamant. Při jeho výrobě je potřeba substrátu, amorfního uhlíku a výkonného laseru. Vědcům a výzkumníkům z americké North Carolina State University se podařil významný počin.

Jaký je nejtvrdší kámen na světě

Nejtvrdší minerály

Mezi nejtvrdší kameny patří: akvamarín s tvrdostí (7,5 – 8); topaz (8); korund (9) a jeho odrůdy rubín (9); safír (9) smaragd (7,5 – 8). Vrcholem Mohsovy stupnice je král drahokamů – diamant; s tvrdostí (10).

Kde najít krystaly v ČR

Jestli chcete mít jistotu, že něco najdete, vypravte se na Kozákov v Českém ráji. Při troše trpělivosti objevíte krásné křemínky od růženínů přes záhnědu, nejčistší z křemenů – křišťál až po pecky, ve kterých se ukrývá achát nebo fialový ametyst. Pecka vznikla v lávové bublině, naplněné křemičitým roztokem.

Jak poznat co mám za minerál

Vhodnou pomůckou je železná preparační jehla či hůře nůž (tvrdost 5-6), kus skla (tvrdost 6) a křemen (tvrdost 7). Mezi typické měkké minerály patří především mastek, sádrovec a grafit. O něco tvrdší jsou slídy a karbonáty, které však také snadno poškrábete. Naopak minerály jako topaz či beryl jsou tvrdší než křemen.