Co to je kůra?

Jak napsat slovo kůra

Slova přejatá, mezi něž patří i túra (z francouzštiny přes němčinu) a kúra („léčebný proces“, z latiny), píšeme s čárkou. Připomínáme, že slovo kůra ve významu „ochranná vrstva kmene“ či „povrchová tuhá vrstva“ píšeme s ů s kroužkem.

Co je to mulčovací kůra

Mulčovací kůra je přírodním materiál, který omezuje růst plevele. Navíc mulčovací kůra zvládne omezit také odpařování vláhy z půdy. Nejčastěji se s mulčovací kůrou setkáte kolem cestiček, stromů nebo záhonů. Mulčovací kůra je materiál vyrobený ze zbytků kůry a dřevěných štěpek.

Jakou mulčovací kůru

Nejčastěji jde o kůru (borku) z borovice či smrku, velmi často je to směs obou druhů. Tato kůra je nadrcena na tak velké kousky, aby působila na površích záhonů přirozeným a nerušivým dojmem. Pořídit si lze frakce jemně drcené i hrubší, přičemž kůra drcená na jemno se hodí pro drobnější rostliny, ta hrubá pro dřeviny.

Co použít místo mulčovací kůry

V případě přírodních materiálů se díky mulči mohou dostat do půdy i živiny a rovněž některé minerály. Pro udržení vlhkosti lze kromě mulčovací kůry použít i posekanou trávu, slámu, listí nebo štěpku, např. drcené větve.

Kam se dává mulčovací kůra

Ideální je navrstvit mulčovací kůru během podzimní údržby zahrady. Díky ní zachováte u okrasných rostlin před zimou přirozenou vlhkost půdy. Půda také nebude tolik vymrzat. Další aplikaci je dobré provést na jaře.

Co to je mulčovací kůra

Mulčovací kůra je přírodním materiál, který omezuje růst plevele. Navíc mulčovací kůra zvládne omezit také odpařování vláhy z půdy. Nejčastěji se s mulčovací kůrou setkáte kolem cestiček, stromů nebo záhonů. Mulčovací kůra je materiál vyrobený ze zbytků kůry a dřevěných štěpek.

Jaká je nejlepší mulčovací kůra

Nejčastěji se využívá mulčovací kůra z borovice (borku), smrku či jejich kombinace. Velice oblíbená mezi zahrádkáři je také mulčovací štěpka z jehličnanů, která má dvojnásobnou dobu rozkladu oproti mulčovací kůře a zajišťuje ideální mikroklima kořenových systémů rostlin, kyselé pH a výrazně snižuje erozi půdy.

Jak si vyrobit mulčovací kůru

Mulčovací kůra se vyrábí drcením sloupané kůry stromů při zpracování dřeva. Nejčastěji pochází z borovic, smrků, modřínů a nabízena je buď jako jednodruhová, nebo ve směsi. Vybírat můžeme z několika hrubostí, jemnou využijeme pro drobnější rostliny, hrubou pro obsyp dřevin.

Co dát kolem stromů

K mulčování můžete využít nadrobno pokosenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru. Z uvedených materiálů je nejvhodnější sláma z obilí, protože neláká škůdce jako slimáky či drobné hlodavce, pokud se použije v přiměřeném množství. Stačí zhruba centimetrová vrstva.

Jak správně použít mulčovací kůru

První vrstva mulčovací kůry se aplikuje vždy silnější kvůli rozkladu materiálu (min. 15 cm), menší vrstvy již pak aplikujeme při dosypávání mulče. Podle druhu mulčovací kůry je třeba doplnit materiál jednou za 1 až 4 roky. Ideální je samozřejmě kůra, která se rozkládá co nejpomaleji.

Na co se používá mulčovací kůra

mulčovací kůra omezuje výpar vody z půdy a tím snižuje potřebu zálivky. oproti některým jiným technologiím umožňuje uvolňování plynů z půdy. omezuje do určité míry namrzání kořenů při holomrazech. po rozložení nezanechává esteticky nežádoucí nebo nebezpečný odpad, obohatí půdu o humus.

Co vysadit okolo ovocných stromů

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.

Co zasadit mezi rybíz

Pod keře nebo stromky rybízu můžete zasadit třeba hrášek a po sklizni zapravit zbytky rostlin do půdy. Používá se i mulčovací kůra nebo nastýlka, která zabrání zbytečnému vysychání půdy kolem rostlin.

Co dát pod mulčovací kůru

Mulčovací kůra je přírodní materiál. Pokud pod mulč dáte netkanou textilii, prakticky tím zabráníte prorůstání případného plevele. A ta organická hmota jako taková se vám tolik neztrácí.

Kdy pouzit mulčovací kůru

Kdy mulčovat a jak

Další aplikace mulčovací kůry je pak vhodná na jaře, kdy eliminuje pletí a v létě pak odpar vody. Ideální je mulčovat ihned po výsadbě a zálivce rostlin, ovšem vrstvení na dříve zamulčované plochy je vhodné kdykoli, jelikož starší vrstvy mulče se poměrně rychle rozkládají.

Co kolem stromů

nadrobno posečenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru.

Bohatě stačí 1 cm vysoká vrstva. Mulč udržuje půdu déle kyprou a stejnoměrně vlhkou. Nevýhodou mulčování je skutečnost, že kořeny stromů mají tendenci se rozrůstat blíže k povrchu půdy. Pak může v zimě strom snadněji namrznout.

Kde se daří rybízu

Rybíz černý lépe roste a plodí na hlubokých písčitohlinitých půdách nižších a středních poloh s dostatkem vláhy a živin. Snáší dobře vápenité půdy. Rybíz červený a bílý má raději půdu lehce kyselou. Rybízu nevyhovují půdy suché a kamenité nebo těžké jílovité či půdy s vysokou hladinou spodní vody.

Jak se sází rybíz

Sázíme nejlépe na podzim, ale i na jaře, z kontejnerků celoročně, do dobře vyhnojené půdy. Jamku kopeme 40x40cm, hlubokou půl metru. Na dno silně ušlapeme pět až deset kilo vyzrálé chlévské mrvy, nejlépe králičí nebo kompostu spolu se sto gramy NPK hnojiva.

Kdy se sází rybíz

Nejvhodnější pro výsadbu jsou podzimní měsíce, nebo časné jarní. Dobře prokořeněné kontejnerované stromky či keře lze sázet v průběhu vegetace. Červenému a bílému rybízu se daří nejlépe v humózních, živných, vlhčích půdách, s mírně kyselou reakcí.

Kam zasadit rybíz

Stanoviště volíme slunné, dobře se jim bude dařit jak v teplejších oblastech, tak i v drsnějších horských polohách. Výsadba a substrát: Nejvhodnější pro výsadbu jsou podzimní měsíce, nebo časné jarní. Dobře prokořeněné kontejnerované stromky či keře lze sázet v průběhu vegetace.

Kdy plodí rybíz

Na dvouletém dřevě rybíz každoročně kvete a plodí. Červený rybíz je možné sklízet od začátku června do konce srpna až září. I když bílý rybíz neplodí tak bohatě, jeho plody jsou pro přímou konzumaci vhodnější, protože jsou chutnější a nejsou příliš kyselé. Plodí odd poloviny července.

Co potřebuje rybíz

Rybíz potřebuje ke zdárnému růstu zejména vhodné stanoviště. Nesmí být pěstován v mrazových kotlinách, naopak mu vyhovuje spíše slunné a světlé stanoviště. Slunce pomáhá zejména se zráním plodů, v polostínu by dozrávání bylo pomalejší. Jako půdu zvolte středně těžkou, dostatečně vlhkou a na humus bohatou.

Jak se množí rybíz

Ideální jsou řízky z mladých keřů, které nejsou silně plodící. Řízky odebíráme z rovných mladých prutů bez postranních výhonů. Řízky je vhodné odebírat na podzim před nástupem mrazivého počasí. Doporučená doba na odběr řízků je od srpna do října, pokud není příliš chladné počasí.

Proč opadává rybíz

Pakliže Vám u rybízu na jaře hnědnou a opadávají pupeny, je pravděpodobné napadení vlnovníkem rybízovým. Doporučujeme napadané větve zkrátit těsně pod napadeným pupenem. Časté bývá také napadení rostlin mšicemi, pilatkou nebo sviluškami. V případě mšic doporučujeme ošetření např.

Kdy množit rybíz

Ideální doba pro řízkování rybízu je září. Vyhlédněte si letoští vyzrálou větvičku, u ní je největší pravděpodobnost, že zakoření. Poznáte ji snadno, má světlejší a hladší kůru než ty z předchozích let.