Co to je kyselina dusičná?

Na co se používá kyselina dusičná

Kyselina dusičná má velké upotřebení v průmyslu. Používá se například k výrobě výbušnin pomocí nitrace, dusíkatých hnojiv, barviv a laků, léků a různých organických sloučenin. V chemickém průmyslu, laboratořích a raketové technice se používá jako okysličovadlo.

Jak si vyrobit kyselinu dusičnou

Kyselina dusičná se vyrábí oxidací amoniaku. Amoniak se oxiduje vzduchem na Pt nebo Pt- Rh katalyzátoru při teplotě kolem 900 °C na oxid dusnatý. NO se pak v oxidačně- absorpčních věžích oxiduje na oxid dusičitý, jeho absorpcí ve vodě vzniká kyselina dusičná.

V čem se uchovává kyselina dusičná

K jeho skladování se používají speciální nádoby odolné vůči kyselině dusičné. Musí být řádně uzavřeny a skladovány mimo přímé sluneční záření při teplotách pod 20°C. V blízkosti by neměly být žádné kovy nebo hořlavé látky. Samotná místnost musí být dobře větraná.

Co rozpouští kyselina dusičná

Hlavní vlastností kyseliny dusičné je podobně jako u kyseliny sírové schopnost oxidovat ostatní látky. S její pomocí lze také rozpouštět různé kovy. V kombinaci s kyselinou chlorovodíkovou dokáže rozpustit i zlato nebo platinu, což jsou jinak velmi odolné kovy.
Archiv

Jak neutralizovat kyselinu dusičnou

6.3 Doporučené metody čištění a zneškodnění: Látku lze ředit vodou. Při vytékání izolovat porušený obal, odstranit netěsnost. Zředit desetinásobkem vody, neutralizovat roztokem hydroxidu vápenatého nebo uhličitanu sodného. Neutrální roztok zředit vodou a vypustit do stoky.

Co rozpouští kov

Lučavka královská si svůj název určitě zaslouží. Rozpouští totiž všechny kovy, i ty odolné, jako je platina, palladium či iridium, a horká lučavka rozpouští dokonce i královský kov – zlato. Sehrála proto významnou roli při transmutacích kovů a snaze alchymistů vyrobit zlato a kámen mudrců.

Co rozpouští zlato

Lučavka královská je triviální název pro směs kyseliny chlorovodíkové a kyseliny dusičné v poměru 3:1. Vzniklá směs vyniká vysokými oxidačními schopnostmi, takže je schopná dokonce reagovat se zlatem nebo platinou, které jinak s žádnými kyselinami nereagují.

Která kyselina je nejsilnější

Kyselina fluoroantimoničná (HSbF6), taktéž nazývaná kyselina hexafluoroantimoničná, je nejsilnější známou kyselinou (je asi 2×1019krát silnější než koncentrovaná kyselina sírová) a řadí se mezi superkyseliny.

Jak se správně ředí kyseliny

Kyseliny (i zásady) se zásadně ředí tak, že do kádinky, v níž chceme připravit zředěný roztok, nejprve nalijeme potřebné množství vody a teprve pak pomalu přidáváme kyselinu (zásadu). Ředění kyselin (zásad) je totiž doprovázeno uvolněním velkého množství tepla a obsah kádinky má tendenci „prskat“.

Co dělat když někdo vypije louh

Při požití kyselin a louhů nikdy nevyvoláváme zvracení! Postiženého necháme vypít větší sklenici vody a tím se snažíme snížit koncentraci chemické látky v trávicím ústrojí.

Co dělat když vypiju kyselinu

Je-li postižený v akutním stavu, okamžitě vytočte 155. Řiďte se všemi radami dispečera/ky. Pokud došlo k požití malého známého množství konkrétní chemikálie (typicky léků) a dotyčný nejeví akutní známky, můžete kontaktovat Toxikologické informační středisko na čísle: 224 91 92 93.

Co se stane když Naleju vodu do kyseliny

Voda má menší hustotu než běžné kyseliny, a tudíž při přilévání do kyseliny zůstává na povrchu. Kombinace obou důvodů může způsobit to, že dojde lokálnímu zahřátí kapaliny a že dojde k prudkému varu ("vyprsknutí").

V jaké kyselině se rozpouští zlato

Lučavka královská je triviální název pro směs kyseliny chlorovodíkové a kyseliny dusičné v poměru 3:1. Vzniklá směs vyniká vysokými oxidačními schopnostmi, takže je schopná dokonce reagovat se zlatem nebo platinou, které jinak s žádnými kyselinami nereagují.

Jaká je nejslabší kyselina

Síla kyslíkatých kyselin halogenů roste směrem od jodu ke chloru a také stoupá s rostoucím poměrem O:H. Takže mezi nejslabší kyseliny patří HXO a H5IO6, naopak nejsilnější je HClO4.

Jak zjistit konstantu Acidity

Hodnotu disociační konstanty lze tedy vypočítat změřením aktivit solvatovaného protonu, aniontu kyseliny a nedisociované formy kyseliny. Absorbuje – li solvatovaná forma aniontu, či nedisociované kyseliny elektromagnetické záření ve vhodné oblasti vlnových délek, je možno k měření použít spektrofotometrickou metodu.

Co se stane když Naliju vodu do kyseliny

Při lití kyseliny (zásady) do vody tedy kyselina (zásada) ihned spadne pod hladinu vody na dno kádinky, kde je relativně neškodná. Při opačném postupu spadne kapka vody na hladinu kyseliny (zásady), obalí se kyselinou (zásadou), tím se zahřeje, a protože má menší hustotu než obsah kádinky, vyšplíchne ven.

Co neutralizuje louh

Není hořlavý ani výbušný, ale je to velmi silná žíravina a zdraví škodlivá látka. Vždy, když s louhem pracujeme, musíme používat ochranné pomůcky. Při poleptání okamžitě omývejte napadené místo pokožky proudem studené vody a následně neutralizujte poleptané místo slabou kyselinou (zředěný ocet nebo kyselina citronová).

Čím se neutralizuje louh

neutralizaci louhů (zásad, hydroxidů) provedeme zředěným roztokem octa, citronovou šťávou nebo borovou vodou;oči žádnými roztoky nevyplachujeme, pouze důkladně proplachujeme vodou;poleptané místo překryjeme sterilním krytím;v případě potřeby, u poleptání oka vždy, vyhledáme lékaře.

Co se stane když sním kyselinu citronovou

Vedlejší účinky kyseliny citronové mohou být i velmi závažné. Ať už jde o velké bolesti žaludku, zvracení, trvalý průjem nebo vykašlávání krve, pomalé dýchání nebo arytmii. V některých případech se může objevit i zmatenost, úzkost, poruchy nálady, záchvaty a křeče.

Jak ředit kyselinu vodou

Kyseliny (i zásady) se zásadně ředí tak, že do kádinky, v níž chceme připravit zředěný roztok, nejprve nalijeme potřebné množství vody a teprve pak pomalu přidáváme kyselinu (zásadu). Ředění kyselin (zásad) je totiž doprovázeno uvolněním velkého množství tepla a obsah kádinky má tendenci „prskat“.

Co dokaze rozpustit zlato

Jde o směs jodu, tetraethylamoniumjodidu a acetonitrilu, která při teplotě varu (82 °C) tvoří nasycený roztok. Snížením teploty roztoku pod 20 °C se z roztoku vysráží čistý kov. Zlato je také rozpustné ve vodném roztoku jodidu draselného a jodu. Pomocí tohoto roztoku lze snadno rozpouštět především tenké vrstvy zlata.

Která kyselina je silnější

Velmi silnými anorganickými kyselinami jsou hlavně halogenidy vodíku, jako je kyselina chlorovodíková (chlorovodík HCl), kyselina bromovodíková (bromovodík HBr) a kyselina jodovodíková (jodovodík HI).

Jak poznat slabou a silnou zásadu

Jako silné kyseliny a zásady označujeme takové molekuly, které v roztoku zcela disociují (tzn. rozloží se na ionty). Oproti tomu se slabé kyseliny a zásady rozkládají jen částečně a reakce rozkladu na ionty je vratná.

Jak ředit kyselinu solnou

Kyselinu doporučujeme nejprve naředit vodou – v 15 litrovém kbelíku s jedním litrem kyseliny. Kyselina solná je velmi silná žíravina, proto dodržujte bezpečnostní pokyny uvedené na obale!

Jak cistit odpad louhem

Při čištění odpadů vsypeme do sifonu umyvadla, výlevky, vany cca 100 g hydroxidu sodného a zalijeme 0,5 l horké vody. Necháme působit 30 minut a pak propláchneme. Při větších nečistotách proceduru opakujeme.