Co to je Listovka?

Jak zpracovat listí

Vyhodíte jej do určené popelnice, odpad je dále zpracován na kompost. Kvalitní kompost si můžete z napadaného listí vyrobit i sami v domácích podmínkách pomocí kompostéru. Nevýhodou biopopelnic je malý objem, na velkou zahradu kapacitně nestačí. → Listí není možné házet do běžné popelnice na komunální odpad.
Archiv

Co nepatří do kompostu

Bohužel ne všechno listí je na kompostování nejvhodnější. (A na pálení už vůbec ne!) Pozor si dejte na břečťan a listí z ořešáků. Nemá sice negativní vliv na výsledný efekt kompostu, ale celý proces se minimálně značně zpomalí.

Jak kompostovat listí

Výrazně proces kompostování urychlíte rozdrcením listů (mulčovačem, pomocí travní sekačky, nebo rovnou sekačky s mulčovačem), přidat můžete urychlovače kompostu na bakteriální bázi, nebo prostě hotový kompost ze dna kompostéru, nebo živou půdu přímo ze záhonu.

Kam odvézt listí

Pokud byste kompostovali listí napadené houbami a chorobami, zamořili byste si kompost a choroby byste si s ním roznesli po zahradě. Nemocné listí je proto nejlepší odvézt do kompostárny. V té totiž kompostování probíhá při teplotách, jakých není s malým množství kompostu doma možné dosáhnout.

Jak si vyrobit Listovku

Výroba listovky je snadná. Stačí k tomu velké igelitové pytle černé barvy. Ty napěchujte listy, pokropte je vodou a pytle zavažte. Hřebíkem nebo nožem do pytlů udělejte díry, aby k tlejícím listům měl přístup i vzduch.

Čím zakrýt kompost

Pak je lepší ho zakrýt – vhodná je silná igelitová fólie, použít ale můžete třeba i staré plachty, PVC a podobně. Na trhu objevíte nejrůznější přípravky, které umějí urychlit zrání kompostu.

Jak urychlit kompost

Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).

Co delat se Shrabanym Listim

Listí lehce napěchujte do ohrady z latí či tyček nebo do klasického kompostéru. Jestliže je suché, průběžně ho kropte vodou. Dále už nemusíte dělat nic. Za rok se listí promění v prospěšný mulč, který navíc půdě dodá živiny a humus.

Co s listím z ořechů

Listí je nutné promísit s jiným odpadem

Základem je dodržet asi čtvrtinový podíl listí z ořešáku proti ostatnímu bioodpadu. Listí shrabeme na hromadu pod stromy a pak v průběhu října až prosince postupně přikládáme v poměru 1 : 3 do ostatního odpadu ze zahrady do kompostu. Proč zavíráte tuto reklamu

Co delat se Shrabanym listím

Shrabané listí je ideální tepelnou izolací například záhonů s trvalkami, kořenů stromů či keřů, zeleniny, která zůstane v zimě v zemi (třeba pastinák) a podobně. Vrstva listí bude chránit rostliny před zimními mrazy a navíc poskytne kořenům živiny. Vhodné je též zakrýt listím ovoce uskladněné v pařeništi či skleníku.

Co je to Drnovka

drnovka – vzniká kompostováním drnů, neutrální pH (7,5), těžká zemina, vysoký obsah hlinitých částic, nahrazuje méně vhodnou ornici. Připravuje se kompostováním vrstev drnů s chlévským hnojem, do směsi je přidáno pálené vápno a močůvka.

Jak urychlit zrání kompostu

Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).

Kdo žije v kompostu

Co se děje v kompostu

Při dostatečné vlhkosti a teplotě jsou organické složky kompostu rozkládány živými organismy, které se živí organickými zbytky. Jsou to především houby, aktinomycety, řasy, kvasinky, bakterie, roztoči, červi, chvostoskoci a mnoho dalších drobných živočichů.

Jak dlouho zraje kompost

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok.

Kdy se má přehazovat kompost

Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně. Když si nejste jistí, zda byste měli kompost přeházet, důkladně si jej prohlédněte: Když hromada kompostu již mírně sesedla, je čas na přeházení materiálu.

Kam s Listim ze zahrady

Na čem se snad shodnou všichni, je fakt, že shrabané listí rozhodně nepatří do popelnice. Ideální je tento přírodní materiál přímo na zahradě rovnou zkompostovat a vrátit tak živiny po čase zase zpět do záhonů v podobě kompostu.

Jak využít uschlý strom

Jak ze starého stromu udělat jedinečnou ozdobu zahradyUmělecká dominanta. Šikovný řezbář promění kus kmene v poutavé dílo.Žebřík pro popínavky. Jestliže jsou kořeny stále pevně zakotvené a nehrozí, že se torzo zhroutí k zemi, využijí ho ke šplhu popínavé rostliny.Zpestření mezi květinami.Pohledová clona.Ptačí budka.

Kdy začne plodit ořech

Většina ořešáků začíná rodit až po cca 15 letech, vyskytly se však i případy, kdy pěstitelé první ořechy sklízely již po 4 letech od výsadby. Plody na stromě dozrávají v ochranném obalu (tzv. oplodí), ze kterého zralý ořech sám vypadne. Zralý ořech se skládá z pevné dřevnaté slupky a poživatelného jádra.

Proč pod ořechem nic neroste

Proč pod ořešákem neroste tráva Ořešák má velice hustou korunu, která v létě stíní, a to neprospívá žádným rostlinám. Když na podzim listí pořádně neshrabete, zůstane pod ním i několik let a tato vrstva spolehlivě udusí i ten nejúpornější plevel.

Kam s listím ze zahrady

Na čem se snad shodnou všichni, je fakt, že shrabané listí rozhodně nepatří do popelnice. Ideální je tento přírodní materiál přímo na zahradě rovnou zkompostovat a vrátit tak živiny po čase zase zpět do záhonů v podobě kompostu.

Co s drny ze zahrady

Drny se sice dají kompostovat, ale jejich přemísťování a samotné vyrývání je fyzicky náročné. Proto je vždy lepší drn rozmělnit a zapravit do kultivovaného půdního profilu. V případě nutnosti zkypřený pozemek rotavátorem uvláčíme pomocí bran, dochází zde k dalšímu rozmělnění drnových kousků a urovnání povrchu.

Na co se hodí rašelina

V substrátu s rašelinou, tedy v kyselém prostředí, pěstujeme například borůvky, brusinky, azalky nebo rododendrony. Ale i další vřesovištní rostliny, pro které je kyselá půda přirozenou.

Kdy je kompost Zraly

Zhruba po osmi až deseti měsících bude kompost vhodný pro mulčování, po 16 až 20 měsících bude zralý. Měl by být drobivý, tmavě hnědý a musí vonět po lesní půdě.

Proč se hrabe listí

Důvody, proč nehrabat

Na spadaném listí jsou závislí i ptáci a hmyz, například motýli a můry. V listí se během zimy usídluje lýkožrout, takže jeho shrabání znamená, že se nebudete moci těšit z motýlů, kteří přiletí později. Ptáci také prohrabávají listí, aby našli potravu pro svá mláďata.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.