Co to je maďal?

Co to je jírovec maďal

Jírovec maďal z čeledi kaštanovitých (Hippocastanaceae) je strom dorůstající do výšky 15-30 m. Má rozsáhlou korunu a lepkavé pupeny. Listy jsou velké, zubaté s dlouhým řapíkem. Bílé, žlutě či červeně kropenaté květy se objevují v květnu.

Co to je kaštan

Kaštanovník setý (Castanea sativa Mill.) nazývaný též kaštanovník jedlý (či lidově jedlý kaštan) je opadavý listnatý strom z čeledi bukovité (Fagaceae).

Na co se používá kaštan

Kaštan je totiž vynikající bylinka proti křečovým žilám, prevencí popraskaných žilek či “metliček” a navíc nám může pomoci i s bolavými klouby. Kaštanový prášek je zase hotovou lábuží pro naše vlasy, harmonizuje funkci mazových žlázek, působí i proti vypadávání vlasů a podporuje jejich růst.
Archiv

Jak se říká kaštanu

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) je u nás běžně nazýván kaštanem.

Jak se jmenuje strom který má kaštany

Jírovec maďal nebo také kaštan koňský (Aesculus hippocastanum) je statný opadavý listnatý strom.

Jak dlouho kvetou kaštany

Kvete v květnu až červnu, případně v červenci. Květy jsou uspořádány ve vzpřímených, hustých, bohatých až 30 cm dlouhých latách.

Co to je jírovec

Jírovec (Aesculus), lidově též kaštan, je rod rostlin z čeledi mýdelníkovité. Zahrnuje 12 druhů a je rozšířen v Evropě, Asii a Severní Americe. V Evropě, konkrétně na Balkáně, je původní jediný druh – jírovec maďal (Aesculus hippocastanum), v ČR hojně pěstovaný v řadě kultivarů.

Na čem rostou kaštany

Kaštany vhodné pro zvířata rostou na jírovci maďalu neboli kaštanu koňském, ale sladké jedlé kaštany rostou na kaštanovníku jedlém.

Co se dá udělat z kaštanů

Nejsou to jen babské povídačky, plody kaštanu mají skutečně protizánětlivé účinky, působí jako antisklerotikum a posilují cévní i žilní systém. Využít toho můžete například ve formě tinktury a gelu. Tinkturu vyrobíte tak, že kaštany nakrájíte na čtvrtky nebo nakrouháte na elektrickém kráječi.

Co se dělá z kvetu kaštanů

Jak zpracováváme květy kaštanu

Květy jírovce sbíráme koncem května, můžeme je naložit do lihu, vína, oleje nebo zamrazit. Kaštanové květy nesušíme ani samostatně nepodáváme ve formě čaje, mají totiž naprosto odpornou chuť. Jestliže je smícháme s jinými léčivkami, chuť je pak snesitelnější.

Jak se jinak řekne kaštan

Za kaštanem (koňským) nemusíte chodit do lesa, řekněte doma, že jdete do hospody. Těch restaurací „U kaštanu“ nebo „Pod kaštanem“ je u nás spousta. Jírovec maďal má měkké a poměrně pevné dřevo.

Na čem roste kaštan

Kaštany vhodné pro zvířata rostou na jírovci maďalu neboli kaštanu koňském, ale sladké jedlé kaštany rostou na kaštanovníku jedlém.

Jak vypadá strom jedlého kaštanu

Je to opadavý strom. Listy jsou krátce řapíkaté a střídavě postavené, podlouhlé a kopinaté nebo kopinatě elyptické, a to 10 . až 20 cm dlouhé s ostře pilovitým okrajem, pevné. Svrchní strana podlouhlého řapíkatého listu je lesklá,tmavě zelená,spodní je světlejší zelená.

Jak nechat vyklíčit kaštan

Nejvhodnější doba k získání semen je před vánocemi. Koupíme pytlík jedlých kaštanů, opatrně oloupene abychom nepoškodili klíček a necháme v misce s vodou (půl až 1cm). Jakmile klíčky trochu vyrostou, dáme kaštan klíčkem dolů (bude z něho kořen) do kelímku s půdou nebo s pískem napůl s půdou.

Jak se mnozi kaštan

Množení generativně je množení ze semene. Toto je také nejčastější a také nejjednodušší způsob množení. Semena kaštanů mají poměrně velkou klíčivost ,která za ideálních podmínek může dosáhnout až 70 % . Semena uskladníme na podzim v písku při teplotě 3-5 st.

Jak se jmenuje strom který plodí kaštany

Jírovec maďal nebo také kaštan koňský (Aesculus hippocastanum) je statný opadavý listnatý strom.

Jak dlouho se Pecou jedlé kaštany

Jedlé kaštany pečené v troubě: Pečeme v rozehřáté troubě na cca 200°C asi 10-15 minut. Kaštany v troubě ztmavnou a začnou pukat. Po vyndání necháme mírně zchladnout a ihned oloupeme i se slupkou pod skořápkou.

Jak se dělají jedlé kaštany

Postup přípravyPřipravíme si jedlé kaštany stejné velikosti. Pro jednu osobu 10-20 ks.Každý kaštan nařízneme do kříže. Předehřejeme troubu na 200 °C.Dáme do trouby a pečeme přibližně 15 minut. Pokud je kaštan rozevřený a voňavý máme hotovo.Kaštany můžeme podávat k masu, nebo jen tak na chuťovku a pro zahřání.

Jak kvete Kastan

Jírovec maďal, Kaštan koňský (Aesculus Hippocastanum L.)

Kvete bíle. Jírovce s růžovými nebo červenými květy jsou druhy příbuzné, ale pocházejí ze Severní Ameriky a z východní Asie. Kaštan patří do čeledi Jírovcovité (Aesculaceae). K léčebným účelům sbíráme květy a plody, účinky mají i listy a kůra stromu.

Kdo se živí kaštany

Plody dětského podzimního snažení pak slouží jako potrava zejména pro jeleny. Srnci ani divoká prasata podle myslivců kaštany nevyhledávají. „Připravujeme je ale pro jelení zvěř, a to tak, že je zašlapeme do země a zvířata si je sama vyhrabávají. Vhodnější by byly žaludy, které by přišly vhod veškeré zvěři.

Jak rychle roste jedlý kaštan

Na rozdíl od klasických kaštanovníků, u nichž se prvních plodů dočkáte nejdříve za 10 let, mohou tyto variety plodit již čtvrtým nebo pátým rokem po výsadbě. Jejich koruny jsou méně rozložité a bez obav je proto můžete vysadit na svou zahradu.

Kdy Strihat kaštan

Jedlý kaštan řez

K řezu sazenic přistupujeme až třetím rokem po výsadbě, kdy výhony zkrátíme asi o 10 centimetrů. V dalším roce, kdy má již strom minimálně 4 silné výhony, zkracujeme o ⅓ jejich délky. Tyto kroky jsou důležité pro správné utvoření koruny. V pozdějších letech již strom řežeme minimálně.

Jak rychle roste jedly Kastan

Na rozdíl od klasických kaštanovníků, u nichž se prvních plodů dočkáte nejdříve za 10 let, mohou tyto variety plodit již čtvrtým nebo pátým rokem po výsadbě. Jejich koruny jsou méně rozložité a bez obav je proto můžete vysadit na svou zahradu.

Jak dlouho žije kaštan

Jedlý kaštan je strom dorůstající se výšky až 25 metrů. Koruna má vejčitý tvar, borka je mírně našedlá a kmen může být tlustý i dva metry. Těchto rozměrů stromy dosáhnou během svého velmi dlouhého života, některé žijící exempláře jsou staré i více než 500 let.

Jak roste kaštan

Většině druhů se nejlépe daří na světlém až slunečném stanovišti, uspokojivě však rostou i v mírném stínu a jírovec maďal dobře snáší i větší stín. Jírovcům včetně jírovce maďalu známého pod lidovým názvem koňský kaštan vyhovuje půda hlubší, lehčí, vzdušná, spíše sušší, dobře propustná, bohatá na živiny.