Co to je macerace?

Jak udělat macerát

Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.
Archiv

Jak dlouho macerovat

Průměrná koncentrace alkoholu je 60 až 70 %, doba macerace se podle druhu likéru a surovin pohybuje od 24 hodin až po 3. dny, v případě bylinných likérů ale může být i jeden až dva týdny. Konečný výsledek velmi záleží i na schopnostech toho, kdo likér vyrábí.
ArchivPodobné

Jak macerovat v alkoholu

Aby zátka bezvadně těsnila a přizpůsobila se otvoru láhve, povaříme ji před použitím ve vodě. Láhev naplníme předepsanou směsí lihu a vody, drogy a byliny přesně odvážíme, vsypeme do zředěného lihu a promísíme. Láhev dobře uzavřeme, případně povážeme pergamenem, zvláště je-li předepsána delší doba macerace.
ArchivPodobné

Jak macerovat měsíček

Měsíček lze macerovat v rostlinném oleji. Ovšem čistý měsíčkový olej vyrobíme z okvětních plátků tak, že je čerstvé napěchujeme do dobře vymyté láhve až ji celou naplníme, vzduchotěsně ji uzavřeme a vystavíme na dva týdny slunci. Olej se usadí na stěnách láhve a můžeme ho setřít stěrkou.

Jak macerovat ovoce

Při macerování se ovoce, případně bylinky nebo koření louhují po určitou dobu v alkoholu, který se ředí podle druhu základní suroviny i typu likéru. Alkohol ze surovin přijímá chuť i aroma. Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny.

Jaký je rozdíl mezi nálevem a odvarem

Nálev se většinou připravuje zalitím bylin vroucí vodou a necháním louhovat několik minut, poté se byliny odstraňují. Naopak odvar se připravuje vařením bylin po dobu několika minut a poté se nechají louhovat v horké vodě déle, obvykle asi 10-15 minut.

Kde koupit alkohol na tinkturu

Vhodný alkohol

Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství. Lepší je proto na internetu koupit konzumní líh, který se dá sehnat třeba i v Makru nebo v některých domácích potřebách.

Jak se dělá Vyluh

Silný odvar

Vložíme je do studené vody, přivedeme k varu, krátce povaříme a necháme ještě luhovat. Je opravdu důležité začít ve studené vodě a tu postupně ohřívat. Někdy se nechávají tyto části luhovat přes noc, ve studené vodě a přivádějí se k varu až ráno.

Co léčí Měsíčková mast

Měsíčková mast pomáhá při péči o pokožku (např. při spáleninách, ekzémech či jiných kožních potíží). Výborně poslouží v případě ztvrdlé pokožky – velmi účinně totiž vypíná kůži. Nebojte se použít měsíčkovou mast na jizvy a pahýly, k péči o ně je taktéž zcela vhodný.

Jak se dělá likér

Stačí odšťavnit ovoce a šťávu převařit. Poté ji vychladlou smícháte s alkoholem a cukrem, popřípadě dodáte koření dle chuti a likér je hotov. Vždy je však lepší, když se nějakou dobu odleží a chutě mají čas se prolnout. Tyto likéry můžete vyrobit jak s rumem, tak s vodkou.

Jak dlouho louhovat bylinky v alkoholu

Alkohol ze surovin přijímá chuť i aroma. Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny.

Co to je extrakt

Extrakt (koncentrát) je výtažek z rostlin nebo jejích částí, převážně připravený z usušených částí rostlin. Díky moderním technologiím, je možné léčivé vlastnosti rostlin zkoncentrovat. Extrakce neboli vyluhování je metoda získávání látek z různých, přírodních materiálů.

Jak se vaří čaj z bylinky

Jak na přípravu bylinného čaje Jednoduché pravidlo přípravy bylinných čajů je: jedna vrchovatá lžička bylinek na jeden šálek vody (250 ml). Většinu čajů stačí pouze spařit/zalít horkou vodou (ne vařící) a nechat louhovat asi 10-15 minut. Pokud připravujete čaj z plodů, můžete nechat louhovat až 20 minut.

Jak se dělá tinktura

Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Jaký alkohol použít na tinkturu

Vhodný alkohol

Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství.

Co to je tinktura

Tinktura je bylinný výluh získaný delším máčením bylinky v alkoholu. V lékárnictví se tinktury používaly už ve středověku. Jejich výhodou je totiž trvanlivost a vysoký obsah účinných látek. Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu.

Kdy se sbírá Měsíček lékařský

Lze ale sbírat i květ bez kalichu. Sběr provádíme výhradně za suchého počasí. Ideálně kolem desáté až jedenácté hodiny. Nejvhodnějším obdobím je červenec a srpen, přestože měsíček kvete zpravidla od června do pozdního podzimu, často i do zámrazu.

Kdy se vysévá měsíček

Měsíček je možné sázet na jaře nebo v létě. Květy nás potěší od jara až do podzimu. Rozmnožuje se semeny, které jsou velké půl centimetru až centimetr, mající srpovitý tvar. Semena sázíme nejlépe od konce března (nejpozději v květnu), poté klíčí, když je teplota nad nulou a trvá nejdéle tři týdny.

Jak udělat domaci likér

Na základní poměr potřebujeme 0,5 l vody a 500 g cukru. Vodu s cukrem na mírném plameni přivedeme k varu, na povrchu se začne vytvářet pěna, kterou lžící odebereme. Vodu vaříme 5 minut a nakonec ji přecedíme přes jemné sítko. Nejlépe se hodí smaltovaný nebo nerezový hrnec.

Jak si doma vyrobit alkohol

„Domácí výroba lihu není povolena," upozornila Martina Kaňková. Daňově zvýhodněni jsou ale ti, kteří si nechají alkohol vyrobit z vlastního ovoce v pěstitelské pálenici. Když si pak za jedno výrobní období odvezou nanejvýš 30 litrů stoprocentního alkoholu, zaplatí za každý litr na dani 143 korun.

Co to je nálev

Nálev je roztok, který vznikne, když se droga (např. čaj) přelije vroucí vodou a nechá se určitou dobu (3 až 15 minut) za případného občasného promíchání louhovat a poté se scedí. Liší se od výluhu (delší macerování ve studené vodě) a odvaru (droga se ve vodě vaří). Využívá se zpravidla u květů, listů a natí.

Co to je odvar

Odvar se získá tak, že se části rostlin vloží do vody pokojové teploty, která se uvede do varu. Vaří se 10-15 minut, pak se nechá ještě asi 15 minut stát a scedí se. Uvedeným postupem se obvykle připravují výluhy z drog obsahujících třísloviny (například dubová kůra) nebo z tvrdých částí rostlin (kořeny apod.).

Které byliny se nesmí kombinovat

Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku

Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.

Které bylinky se nesnesou

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Co znamená tinktura

Tinktury jsou koncentrované bylinné extrakty vyrobené namočením čerstvých nebo sušených bylin (z různých částí rostlin) do alkoholu. Alkohol se používá k "rozbití" buněčné stěny rostliny, což umožňuje uvolňování biologicky aktivních sloučenin.