Co to je morfologie?

Co je to slovo morfologie

Morfologie je vědní obor biologie, který se zabývá vnější stavbou organismů. Od fyziologie se tedy liší tím, že zkoumá tvar a nikoliv funkci. Vědec zkoumající morfologii se nazývá morfolog. Dříve byla morfologie společně s fyziologií jednou z mála metod, jak klasifikovat organismy do taxonů.

Co je předmětem morfologie

Morfologie je lingvistická disciplína. Zabývá se tvořením tvarů slov (funkční morfologie), ohýbáním (skloňování, časování), odvozováním slov pomocí předpon, přípony a vpon. Morfologie studuje strukturu slov, stavbu slovních tvarů, způsoby skloňování (deklinace) a časování (konjugace).
Archiv

Co je to morfologie rostlin

Morfologie rostlin je botanický obor, který studuje vnější stavbu rostlinného těla. Tím se teoreticky odlišuje od anatomie rostlin, která se soustředí spíše na vnitřní stavbu; v praxi se i morfologové zajímají o stavbu těla na buněčné úrovni a oba obory se překrývají.

Co jsou morfologické změny

Obličej žen i mužů se s věkem rozšiřoval a zároveň se snižovala jeho konvexita. Byl sledován ústup celého čela a profilu nosu mužů, zatímco čelo žen se s věkem zešikmovalo vlivem ústupu horní části a profil nosu byl s věkem neměnný. Naopak s věkem neměnná byla poloha brady mužů, zatímco se u žen vysouvala dopředu.

Co je to morfologická chyba

K nejčastějším prohřeškům patří chyby tvaroslovné (= morfologické). Jedná se o pochybení v rámci časování a skloňování.

Co je morfologický pravopis

Pojem "tvaroslovný" se týká vývoje jazyka a jeho změn v průběhu staletí až po dnešní dobu. Tvaroslovný pravopis (nebo také morfologický) se zabývá psaním tvarů jmen a sloves – skloňováním a časováním ohebných slovních druhů (podstatných a přídavných jmen, zájmen, číslovek a sloves).

Co je to tvarosloví

Tvarosloví neboli morfologie je lingvistická věda zabývající se ohýbáním (skloňování, časování) a pravidelným odvozováním slov pomocí předpon, přípon a vpon. Je to disciplína lingvistiky, která studuje strukturu slov. Tento pojem uvedl do jazykovědy August Schleicher v roce 1859.

Co je to fyziologie

Fyziologie (z řeckého φύσις fýsis ‚živá příroda' a λόγος lógos ‚nauka', ‚věda') je biologický a lékařský vědní obor, který studuje fungování živých organismů a procesy, jež v nich probíhají na úrovni buněk, tkání resp. pletiv, orgánů a orgánových soustav i celých organismů.

Co je to Morfem

Morfém je nejmenší vydělitelná část slova, která je nositelem věcného nebo gramatického významu. Morfémem je předpona (prefix), vpona (infix), přípona a koncovka (sufixy) a kořen slova. Souhrnné označení pro přípony a koncovky je sufix.

Kdo vymyslel gramatiku

Vyjmenovaná slova se do Pravidel českého pravopisu dostala v roce 1902 a jsou jejich součástí dodnes. První Pravidla se jmenovala Pravidla hledící k českému pravopisu a pravoslaví. Vyšla v roce 1902 a jejich autorem je podle Ústavu pro jazyk český Jan Gebauer.

Kdo vymyslel i y

O výslovnosti původního tvrdého „y“ nás také poučuje Jan Hus, který v roce 1406 píše, že se pokládá špička jazyka za spodní zuby a jazyk se uprostřed obloukovitě zvedne. Naši předci uplatňovali rozdílnou výslovnost obou „i“ všude ve slově, tzn. i na jeho konci.

Co je to příslovce

Příslovce jsou neohebný slovní druh, který vyjadřuje bližší okolnosti dějů a míru vlastností. Ve větách má nejčastěji funkci příslovečného určení. Příklady příslovcí: brzy, rychle, nahoru, velmi, francouzsky, dopoledne, mdlo, krátce. Rozlišujeme několik druhů příslovcí: místa, času, způsobu, příčiny a míry.

Co to je anatomie

Anatomie je obor biologie, který se zabývá studiem stavby organismů a jejich částí. Anatomie se dělí na makroskopickou a mikroskopickou anatomii, přičemž mikroskopická anatomie zahrnuje histologii a cytologii. Odvozené přídavné jméno je anatomický.

Co znamená fyziologický nález

Fyziologický je výraz, který lékaři nejčastěji používají při popisu něčeho „normálního“ (např. jevu či struktury, která se v organismu běžně vyskytuje a není příznakem žádného onemocnění). Například fyziologický nález znamená, že lékař při vyšetření shledal, že vyšetřovaná část těla je zcela v pořádku.

Co je to Alomorf

[Řečtina], jazykověda, varianta téhož morfému (například různé koncovky českého genitivu singuláru: pán-a, hrad-u, stroj-e, předsed-y jsou alomorfy tvořící obsah morfému genitivu singuláru).

Co je to morfologický šev

MORFÉMOVÝ ŠEV (morfematický šev) Nachází se na místě styku (hranici) dvou ↗morfémů. Může tak vzniknout buď ↗hlásková alternace (zeď > zed‑ník, Prah‑a > praž‑ský), n. stojí-li vedle sebe dva stejné n.

Co to je pravopis

Pravopis, též ortografie či starším pravopisem orthografie, z řeckého ορθογραφία, což je složenina ze slov ορθος (orthos) „správný“ a γραφος (grafos) „píšící“, je ustálený způsob záznamu zvukové podoby spisovného jazyka systémem grafických znaků.

Jak se píše slovo pravopis

Slovo pravopis je vysvětlováno jako soubor pravidel o zaznamenávání spisovných jazykových projevů písmem, tedy pravidla k správnému (pravému) psaní. Příklady: V Pravidlech českého pravopisu najdeme i poučení o psaní velkých písmen. V hodinách českého jazyka píšeme pravopisná cvičení.

Jaké i se píše po c

Písmeno c je v češtině chápáno jako „měkké“. Jinými slovy platí, že po c se v domácích slovech píše měkké i (např. cit, církev).

Co to je citoslovce

Citoslovce (interjekce) jsou neohebným slovním druhem, který vyjadřuje nálady a pocity, vůli mluvčího, označuje hlasy a zvuky. Obyčejně nemá žádnou gramatickou souvislost se zbytkem věty. Citoslovce mohou sloužit také na vyplnění prázdných částí věty.

Jak se poznají částice

Částice jsou řazeny mezi tzv. neohebný slovní druh, tedy nemění svůj tvar- nedají se časovat ani skloňovat jako ohebné slovní druhy (podstatná a přídavná jména, zájmena, číslovky, slovesa). Částice také nejsou větným členem- při větném rozboru nejsou označovány jako větný člen a z rozboru je vynecháváme.

Jaké jsou základní roviny

Základní anatomické roviny a směry

mediánní/střední rovina – svislá rovina rozdělující tělo na dvě symetrické části, levou a pravou polovinu. sagitální/předozadní roviny – soubor rovin rovnoběžných se střední rovinou. transverzální/příčné roviny – roviny procházející tělem v horizontálním směru kolmo na střední rovinu.

Co je fyziologický jev

Fyziologický je výraz, který lékaři nejčastěji používají při popisu něčeho „normálního“ (např. jevu či struktury, která se v organismu běžně vyskytuje a není příznakem žádného onemocnění). Například fyziologický nález znamená, že lékař při vyšetření shledal, že vyšetřovaná část těla je zcela v pořádku.

Co je to morfém

Morfém je nejmenší vydělitelná část slova, která je nositelem věcného nebo gramatického významu. Morfémem je předpona (prefix), vpona (infix), přípona a koncovka (sufixy) a kořen slova. Souhrnné označení pro přípony a koncovky je sufix.

Co je to Slovotvorná přípona

Slovotvorné přípony se podílejí na lexikálním významu celého slova nebo slovního tvaru, jehož jsou součástí, a to tím, že jej obměňují nebo i podstatněji mění, srov. např. zdrobňující slovotvornou příponu ‑k‑: loď‑0 (‚velké plavidlo') > loď‑k‑a (‚plavidlo, ale malé').