Kde se nachází slída
Jsou velmi rozšířené a často bývají horninotvornými minerály. Jejich celkové množství v zemské kůře je cca 3,8 %. Vyskytují se převážně v kyselých intruzivních horninách a v krystalických slídových břidlicích.
Archiv
Co je to Biotit
Biotit (neboli tmavá slída) je minerál ze skupiny fylosilikátů typický svojí tmavou barvou (černá, hnědá, červenohnědá, zelená, ale velmi vzácně i bezbarvá). Má vynikající štěpnost podle plochy (001) na kterých je až průhledný.
Jakou barvu má slída
V přírodě se ze slíd vyskytují nejčastěji dva druhy: Muskovit (světlá slída, kočičí stříbro) – stříbřitě bílý, slabě nažloutlý či nazelenalý nerost. Obsahuje ho žula, krystalické břidlice nebo svory. Chemicky jde o hlinitokřemičitan draselný s malou příměsí sodíku, vápníku a železa.
Na co je slída
Jemnozrnné slídy (muskovit, flogopit a biotit) slouží jako surovina pro výrobu elektrokeramiky a tepelně izolačních materiálů, speciálních cementů, omítek, střešních krytin, papíru, antioxidačních nátěrů, jako plnivo do barev, plastů atd.
ArchivPodobné
Co to je sádrovec
Sádrovec je jedním z nejrozšířenějších minerálů na planetě. Vzniká srážením z vodního roztoku při vypařování slaných jezer. Tím vznikají sádrovcové krasy, jeskyně, závrty a další krasové jevy. Při zvětrávání sirníků železa pyritu a markazitu vzniká působením uvolňované kyseliny sírové velké množství sádrovce.
Jak vznikají horniny
Jsou z magmatu, které se buď dostane nebo nedostane na povrch, jsou vyvřelé, protože magma je horké a vře. Pokud magma utuhne hluboko pod povrchem, vzniknou horniny hlubinné neboli plutonické. Pokud se dostane na povrch, vylije se jako láva a utuhne jako horniny výlevné, vulkanické neboli efuzívní (také extruzívní).
Na co se používá mastek
Mastek je chemicky velmi odolný a žáruvzdorný. Má široké využití v elektrotechnice, kde se používá na výrobu izolátorů, ve slévárenství a sklářství, kde se používá pro svoji odolnost proti teplotám na vyzdívky. Dále je vzácně využíván ve šperkařství jako příměs do levnějších šperků.
Co je to Míca
Jako slída je označována skupina horninotvorných minerálů (křemičitanů). Je to naprosto stabilní látka, neměnná v jakémkoliv prostředí, neprostupuje pokožkou, nedráždí ji a nejsou na ni alergie. Používá se především v dekorativní kosmetice, kde produktům dodává lesk a třpyt.
Co znamená alabastr
etymologieEditovat. Přes latinské alabaster odvozeno ze starořeckého αλάϐαστρος alabastros — „váza na voňavky“, jež mohlo být odvozeno z egyptského 'a-labaste „nádoba bohyně Bast“ .
Co je to alabastr
Alabastr neboli sádrovec je nerostná surovina ze skupiny síranů (vodnatý síran vápenatý). Jeho chemický vzorec je CaSO4. 2H2O. Jedná se o velmi měkký minerál, který je tvořen bílými nebo bezbarvými krystaly, někdy ale může být zbarven také do žluté, šedé, hnědé, růžové či oranžové barvy.
Co je hornina a co nerost
Mezi minerály (nerosty) patří například křemen, diamant, sádrovec, kalcit, pyrit atd. Horniny jsou složeny z více minerálů a homogenní tedy nejsou – každý druh minerálu v hornině vykazuje jiné vlastnosti. Mezi horniny patří například žula (složená zejména z křemene, živců a slíd).
Co je to čedič
bazalt (čedič) nejhojnější výlevná magmatická hornina na povrchu Země, Měsíce a patrně i jiných těles sluneční soustavy; na Zemi tvoří více než 90 % výlevných hornin.
Co je to TALC
Mastek je přirozeně se vyskytující měkký minerál. Skládá se z křemíku, hořčíku, kyslíku a vodíku. V kosmetickém průmyslu se používá nadrcený na velmi jemný prášek.
Kde se těží mastek v ČR
Naleziště mastku společnosti Tulikivi se nachází ve Finských městech Jukka, Suomussalmi a Kumho. Ve Finsku je více jak 100 známých ložisek mastku, jejichž většina je ve Východním Finsku.
Co je Míca prášek
Mica nebo také mika je přírodní barvivo, pigmentový prášek, který se získává ze slídy. Je nerozpustný a má perleťové, kovové nebo chameleonové odstíny. Tyto mikroskopické částečky slídy v kosmetických přípravcích odrážejí nebo rozkládají světlo, díky čemuž přirozeně kryjí nedokonalosti pleti a rozzáří ji.
Co je to Mariánské sklo
Mariánské sklo – velké průhledné desky tabulkovitých krystalů, podobné slídě. Selenit – vláknité agregáty s perleťovým leskem. Pouštní růže – hnědé, okrové či narůžovělé růžice a jemné vláknité agregáty s uzavřeninami písku.
Co je to sádra
Hemihydrát síranu vápenatého CaSO4 · ½ H2O je za běžných podmínek pevná mikrokrystalická látka bílé barvy. Nejznámější formou jejího výskytu je sádra, uměle vyráběný materiál širokého použití. V přírodě se vyskytuje jako minerál bassanit.
Co je to minerál
minerál neboli nerost lze obecně definovat jako strukturně homogenní pevnou látku určitého chemického složení a fyzikálních vlastností, vzniklou přírodními anorganickými pochody.
Co je to žula
Žuly. Jako žuly označujeme světlé vyvřelé horniny, jejichž základní minerální složení je křemen, různé druhy živců, světlé a tmavé slídy (muskovit a biotit) a některé další tmavé minerály, jako je např. amfibol nebo pyroxen.
Co je vyvřelé horniny
Vyvřelé neboli magmatické horniny vznikají tuhnutím magmatu či lávy (to je magma, které se dostalo na zemský povrch). Rozdělují se na hlubinné, žilné a výlevné. Hlubinné vyvřelé horniny vznikají tuhnutím magmatu hluboko pod povrchem. Magma zde tuhne pomalu, proto dochází k vytváření větších krystalů minerálů.
Co zpusobuje TALC
Mastek je považovaný za relativně bezpečnou látku, není-li kontaminován azbestem (karcinogenní křemičitan), i tak jeho vdechnutí narušuje přirozené mechanismy plicních buněk, to může vést k zánětům, zápalům i rakovině, toto upozornění platí hlavně pro děti do 3 let.
Kde v ČR hledat drahé kameny
Obrazně i doslovně.Cínová hora: Těžba skončila v roce 1990.Černý důl: Perla KrkonošHorní Slavkov – Krásno: Perla severozápadu.Jihlava: Město »couky« protkanéJizerské hory: Velká jizerská louka – místo drahých kamenůKaňk u Kutné Hory: Velmi cenné haldy.Písek: Krystaly v pegmatitech.
Jak poznat mastek
Mastek je hebký a měkký na dotek, přičemž při hlazení prsty dochází ke zvláštnímu pocitu tření, jakoby kusu suchého mýdla, z čehož právě pochází označení mýdlový kámen.
Co to je hornina
Horniny jsou heterogenní přírodní látky, jež tvoří zemskou kůru. Skládají se z různých minerálů, někdy i organických složek nebo vulkanického skla.
Co to je nerost
Nerost je totéž jako minerál, oba názvy se používají stejně často. Definice je důležitá: nerost je homogenní, čili stejnorodá pevná látka, lze ji vyjádřit chemickým složením a je anorganického původu. Homogenní je proto, že má v každém místě stejné složení.