Co to je o nás bez nás?

Kdo řekl o nás bez nás

O mnichovské dohodě z roku 1938 se často hovoří jako o zradě, která by se dala vystihnout úslovím „o nás bez nás“. Představitelé Velké Británie a Francie podepsali spolu s Itálií a Německem dohodu, v níž přenechali část Československa Hitlerovi.
Archiv

Co bylo po Mnichovske dohode

V důsledku mnichovské dohody přišlo Československo o svá historická pohraniční území na hranicích s Německem, která náležela zemím Koruny české od středověku, celkem šlo téměř o 30 000 čtverečních kilometrů území, na kterém žilo 3,75 milionu lidí, z toho 850 000 Čechů. Mnohdy se v Německu ocitly i ryze české obce.

Co bylo 1938

Mnichov 1938: zleva britský premiér Neville Chamberlain, francouzský premiér Edouard Daladier, německý vůdce Adolf Hitler a italský duce Benito Mussolini. Zcela vpravo stojí Galeazzo Ciano, italský ministr zahraničí a Mussoliniho zeť. Mnichovská konference a její závěr z roku 1938 je historický fenomén.
Archiv

Kdo se zúčastnil setkání v Mnichově kdy s jakým výsledkem

Dohoda o odstoupení pohraničních území ČSR obývaných německou menšinou Německu; podepsána 29. 9. 1938 na konferenci v Mnichově představiteli Německa (A. Hitler), Itálie (B.

Kdy byly zabrány Sudety

Obsazení Sudet v roce 1918–1919 též obsazení pohraničí v roce 1918–1919 je označení obsazení Sudet českými vojenskými jednotkami v listopadu a prosinci 1918. Systematicky započalo kolem poloviny listopadu 1918 a skončilo obsazením posledních míst v pohraničí počátkem ledna 1919.

Jak se jmenoval ministr zahraničí ČSR který po uzavření mnichovské dohody v roce 1938 podal demisi

Edvard Beneš

prof. JUDr. PhDr. Edvard Beneš, GBE, dr. h. c. mult.
Prezident Tomáš Garrigue Masaryk
Předchůdce Jan Černý
Nástupce Antonín Švehla
1. ministr zahraničí Československa

Co je to Sudety

Sudety neboli také Sudetsko (německy Sudetenland, polsky Kraj Sudetów nebo Kraj Sudecki) jsou zastaralý německý název pro pohraniční oblasti dnešního Česka, v nichž už od středověku žili převážně lidé německé národnosti, kteří byli v letech 1945–1947 vysídleni.

Co se stalo v roce 1939

Je tomu přesně 80 let, co 15. března 1939 započala okupace Československa německými vojsky. O pouhý den později byl výnosem nacistického vůdce Adolfa Hitlera ustanoven Protektorát Čechy a Morava.

Jaké ztráty utrpěla ČSR po Mnichovu

ČSR ztratilo 30% území a obyvatelstva, 40% průmyslu, byla znemožněna obrana země.

Kdo byli sudetští Němci

Sudetští Němci nebo Sudetoněmci (něm. Sudetendeutsche, ale také Deutschböhmen – čeští Němci, Deutschmährer – moravští Němci, nebo Deutschschlesier – slezští Němci) je geograficky i historicky nepřesné označení, užívané od konce 30. let 20. století německými nacionalisty v severozápadním pohraničí Čech.

Kde se narodil Beneš

28. května 1884, KožlanyEdvard Beneš / Datum narození

Kdo se narodil v Kožlanech

Politik a diplomat Edvard Beneš (28. května 1884, Kožlany – 3. září 1948 Sezimovo Ústí) byl druhý československý prezident.

Jak se jmenovalo české pohraničí

Kosti se dají pietně pohřbít, ale Sudety, jak dnes opět kdekdo nazývá české pohraničí, bohužel ovlivňují naše každodenní životy.

Kdy přišli Němci do Sudet

1. října 1938 ve 14:00 překročila německá armáda hranice Československa, pouhé dva dny po podpisu Mnichovské dohody.

Kdy Německo napadlo ČR

Okupace Čech a Moravy

Emil Hácha i pražská vláda nakonec souhlasili. Během 15. března 1939 obsadila německá vojska české země.

Co je za den 14 března

313 – Japonský císař Jin Huaidi je popraven Liu Congem, vládcem státu Xiongnu (Han Zhao). 1381 – Italské město Chioggia ukončila spojenectví se Zadarem a Trogirem proti Benátkám. 1420 – Legát papeže Martina V. vyhlásil ve Vratislavi první křížovou výpravu proti husitům.

Kdy došlo k zabrání Sudet

Praha – Německá vojska zabrala Sudety. Odejít museli nejen Češi, ale i čeští a němečtí Židé a němečtí antifašisté. 1. října 1938 ve 14:00 překročila německá armáda hranice Československa, pouhé dva dny po podpisu Mnichovské dohody.

Která města patřila do Sudet

Součástí Německého Rakouska měly být i čtyři sudetoněmecké provincie Německé Čechy (Deutschböhmen), Sudetsko (Sudetenland), Šumavská župa (Böhmerwaldgau) a Německá jižní Morava (Deutschsüdmähren), tři exklávy Brno, Jihlava a Olomouc a měla být neutralizována Ostravská pánev.

Jak vznikl název Sudety

Nejčastěji uváděný výklad tvrdí, že původní fyzickogeografický termín Sudéta je slovo keltského původu, složené z gramatického základu sud- (kanec) a přípony -éta (les), dohromady tedy „Les kanců“. Někdy se uvádí jiný výklad, například pomocí starogermánského slova „Sudtha“, překládané jako „les“.

Jak se Němci dostali do českých zemí

Etničtí Němci přišli na pozvání českých panovníků, aby málo nebo zcela neosídlené pohraniční české oblasti kultivovali. Češi totiž žili převážně v nížinách podél říčních toků a neměli zkušenosti s životem v horských oblastech. Příchozí Němci tuto oblast osídlili, půdu zúrodnili a vesměs úspěšně zde hospodařili.

Co to jsou Benešovy dekrety

Benešovy dekrety, či též dekrety prezidenta republiky, je označení dekretů vydaných v exilu prezidentem Československé republiky Edvardem Benešem během druhé světové války a krátce po jejím skončení na osvobozeném území Československa po dobu, kdy nebylo možné vykonávat zákonodárnou moc skrze Národní shromáždění.

Kdo byl prvním českým prezidentem

Chronologický přehled

Pořadí Portrét Jméno (narození–úmrtí)
1. Václav Havel (1936–2011)
úřad neobsazen
2. Václav Klaus (* 1941)

Kdo se stal prezidentem v roce 1948

Prezidenti Československa

Pořadí Jméno (narození–úmrtí) Opuštění úřadu
2. Edvard Beneš (1884–1948) 7. června 1948
4. Klement Gottwald (1896–1953) 14. března 1953
5. Antonín Zápotocký (1884–1957) 13. listopadu 1957
6. Antonín Novotný (1904–1975) 12. listopadu 1964

Co to je Sudety

Sudety neboli také Sudetsko (německy Sudetenland, polsky Kraj Sudetów nebo Kraj Sudecki) jsou zastaralý německý název pro pohraniční oblasti dnešního Česka, v nichž už od středověku žili převážně lidé německé národnosti, kteří byli v letech 1945–1947 vysídleni.

Kdy nás obsadili Němci

Emil Hácha i pražská vláda nakonec souhlasili. Během 15. března 1939 obsadila německá vojska české země. Armáda, svázaná rozhodnutím politiků, se nemohla postavit na ozbrojený odpor.