Co to je odpich?

Jak často se provádí odpich železa

Vypouštění surového železa z vysoké pece, tzv. odpich se provádí po 4 až 6 hodinách. Výpusť železa (ž), která je ucpána žáruvzdornou hmotou se prorazí a surové železo se vypouští do sklopné pánve (p) nebo na tzv. licí pole.
Archiv

Co to je vsázka

Směs surovin s obsahem železa (drť železné rudy, aglomerát a nebo pelety) a přísady (tavidla), se společně nazývají “vsázka”. Vsázka a doprovodný koks se zavážejí vrchem pece buď skipy, nebo mechanickými dopravními pásy.
Archiv

Co se dává do vysoké pece

Do vysoké pece se zaváží železná ruda, koks a struskotvorné přísady. Ty slouží jednak k snížení tavicí teploty hlušin a jednak k ochraně železa během vysokopecního procesu před zpětnou oxidací. Jsou to vápenec, dolomit a zřídka také křemičitý štěrk.

Co je to surové železo

Surové železo se vyrábí ve vysoké peci tavením železné rudy s koksem, vápencem a dalšími přísadami. Má vysoký obsah uhlíku 3,0–4,3 %, a další příměsi 0,5–3,0 % křemíku, 0,5–3,0 % manganu, 0,05–2 % fosforu a až 0,1 % síry.

Co zůstává z rudy po redukci

Uhlík se nejprve oxiduje kyslíkem na oxid uhelnatý (za teploty až 2000 °C). Oxid uhelnatý pak v redukčním pásmu postupně redukuje rudu (nepřímá redukce) na tuhé, pórovité surové železo.

Kde se těží železo

Nejvýznamnější naleziště železné rudy jsou v Brazílii, Austrálii a Číně, další potom v Rusku, Indii, Ukrajině a USA (viz tabulka). Největší těžba železné rudy hlubinným způsobem probíhá v současnosti ve Švédsku (státní koncern LKAB).

Co je to Nistej

Nístěj. je spodní část vysoké pece, kde se nacházejí výpusti surového železa a strusky.

Jak se říká surovému železu

Dalšími surovinami nutnými k výrobě železa jsou koks (palivo) a vápenec (redukční činidlo). Pro podporu hoření je uměle vháněn i plyn kyslík. Odpad vzniklý při výrobě železa se nazývá struska. Vzniklému surovému železu se též říká litina.

Co to je struska

Struska je tvrdá hmota podobná kameni vznikající při vysokých teplotách v pecích oceláren, tepláren nebo tepelných elektráren. Zde se tvoří jako vedlejší produkt spalovaných příměsí. Původně byla považována za odpad, ale později se díky své pevnosti a trvanlivosti začala hojně používat ve stavebnictví.

Jak se taví železo

etapa – tavení: probíhá v rozmezí teplot 1100 – 2000˚ C.

V této etapě se surové železo roztaví úplně, nečistoty zůstanou vázané ve strusce a ze zarážky kape surové železo do nístěje, kde dojde k odpichu, přičemž vsázka zůstává na povrchu surového železa.

Jaký je rozdíl mezi surovým železem a oceli

Surové železo se získává z oxidické železné rudy tavením. Naproti tomu ocel je umělou slitinou železa a uhlíku (a dalších prvků), jakož i litiny a surového železa.

Kdy se taví železo

Zatímco čisté železo taje při 1535 °C, slitina železa s uhlíkem obsahující 4,3 % uhlíku taje již při 1130 °C.

Kde se těží rudy v ČR

ložiska ČR. V České republice nejsou v současnosti těžena žádná ložiska rud. S výjimkou některých ložisek zlata, wolframu a případně lithia by těžba rud při současných podmínkách nebyla ekonomická (ložiska mají pouze nebilanční zásoby).

Kde se vyrábí železo v ČR

V Česku se ročně vyrobí asi pět milionů tun surové oceli, a to hlavně v Třineckých železárnách a ArcelorMittal Ostrava, kde se ocel vyrábí tradiční cestou ze železné rudy, šrotu a koksu ve vysokých pecích a kyslíkových konvertorech.

Jaký plyn se Vhani do vysoké pece

Struska má nižší hustotu než železo, a tak ho chrání před horkým vzduchem, který se vhání do vysoké pece. Ten by způsobil jeho oxidaci. Jako palivo se ve vysoké peci využívá koks. Dnes se však stále častěji používají i pomocná paliva, mezi které patří například zemní plyn, ropné frakce, či práškové uhlí.

Co dělá železo

Proč je železo pro organismus důležité

Největší část železa v lidském těle je obsažena v červeném krevním barvivu, hemoglobinu. Ten je součástí červených krvinek. Červené krvinky zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání. To je zásadní pro lidskou existenci.

Jak vzniká Škvára

struska či škvára – hrubozrnný materiál černého zabarvení s ostrými hranami a skelným leskem vznikající spontánně při vulkanické činnosti nebo jako vedlejší produkt mnoha termických a spalovacích průmyslových procesů struska (larva) – beznohá a bezhlavá larva dvoukřídlých a některých blanokřídlých.

Co je to struska vysoká pec

Surové železo stéká ke dnu vysoké pece, odkud se jednou za čtyři až šest hodin vypouští. Struska, vznikající při redukci rudy reakcí příměsí (hlušiny) se struskotvornými přísadami, se s železem nemísí, plave na něm a chrání železo před oxidací horkým vzduchem. Struska se vypouští horní výpustí.

Co je to Nístějová pec

Půda – spodní část hutní pece (vysoké pece, ocelářské pece), v níž se shromažďuje vytavené železo a struska, které se z ní vypouštějí odpichovým otvorem. Odkazující hesla: hliníková pec, komorová pec, kontinuální pec, kroková ohřívací pec, nístějové pochody, tavicí pec, vysoká pec.

Jak rozeznat litinu od železa

V porovnání s kovaným železem nebo ocelí je litina křehká, tvrdá a netvářitelná. Nelze ji ohýbat, natahovat ani kovat. Kvůli její malé pevnosti v tahu dochází před ohnutím nebo deformací k prasknutí. Má však dobrou pevnost v tlaku a před rozmachem ocelářství počátkem 20.

Který kov má nízkou teplotu tání

Nejvyšší teplotu tání za normálního tlaku má wolfram 3 370 °C naopak jednu z nejnižších má např. rtuť –39 °C.

Kdy taje zlato

Teplota tavení zlata je přibližně 2 700 °C. Tento teplotní bod musí zůstat zachován i na celé nádobě, v níž se drahý kov taví, aby nezatuhl při vylévání.

Co se nejvíce těží v ČR

V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly.

Co se u nás těží

Česko je na suroviny docela bohaté, ale mnoho jich netěžíme. V současnosti probíhá těžba hnědého uhlí v Sokolovské a Mostecké pánvi a ukončuje se těžba černého uhlí na Karvinsku. Mnohem důležitější je těžba nerudných surovin, například kaolinu na Karlovarsku, Podbořansku i u Znojma.

Jak poznám že mám málo železa

Deset příznaků nedostatku železa v krviÚnava a vyčerpání Jedná se o jeden z nejběžnějších příznaků nedostatku železa, protože železo je zodpovědné za přepravu kyslíku do všech tělesných tkání.Dušnost.Bledá kůže.Neklidné nohy.Bolest hlavy a závratěKřehké nehty a klouby na prstech.Bušení srdce.Bolavá ústa.