Co to je papain?

Na co je dobrá papája

Papája je díky obsahu zdraví prospěšných nutrientů považována za jeden z nejzdravějších druhů ovoce s širokou škálou příznivých účinků na zdraví: Ochrana proti onemocnění srdce (obsah vitaminu C, E, folátů a vláknny) Prevence nádorů tlustého střeva (vláknina, folát, vitamin C a E, beta karoten)

Kde roste papája

Plantáže lze najít jednak ve Střední Americe, tedy ve své domovině, ale i v Jižní Americe, rovníkové Africe, Indonésii a jižní Asii. V tropických podmínkách jsou květy a následně plody vytvářeny průběžně, v subtropech v chladnějších obdobích rostlina odpočívá. Papája roste velice rychle.

Jak Dozrat papáju

Zralý plod papáji má žlutooranžovou slupku. Kupujeme je však zelené a doma je necháme na teplém a světlém místě dozrát. Po rozkrojení nejprve odstraníme semena, která jsou uprostřed, a poté krájíme samotnou dužninu na plátky jako meloun, slupku seřízneme nožem. Dužnina je jemná, sladká, trochu připomíná cukrový meloun.

Jak se jí papája

Plody lze konzumovat syrové, a to třeba nakrájené na plátky, případně lžičkou jako meloun. Papáju ovšem můžete použít i jako ingredienci k přípravě ovocných nápojů, salátů, džemů, dezertů nebo kompotů. Navíc je možné konzumovat i semínka, která jsou rovněž velice zdravá, mají ovšem poněkud pálivější chuť.

Co obsahuje papája

Papaya (papája)

Je bohatá na vlákninu i vitamíny A, B1, B2, B3, B6, K a C, přičemž „céčka“ má dokonce více než kiwi. Obsahuje také důležité minerály a enzymy, například papain, který podporuje trávení a má vliv na rozklad bílkovin.

Kdy jíst papáju

Oloupanou papáju pak jednoduše nakrájejte a použijte například do ovocného salátu. Šéfkuchař ji doporučuje i do salátů s masem, ať už s drůbeží, krevetami či humrem. Někdo ji zase miluje v kombinaci s müssli, třeba na snídani, ale i samotná je skvělá.

Jak vybrat Papayu

Když chcete papáju konzumovat čerstvou, měla by být dostatečně zralá, to znamená nažloutlá a na pohmat měkčí. Má pak samozřejmě vyšší cukernatost, takže i mnohem lahodnější chuť.

Kdy dozrává papája

Papája dozrává zejména v teplejších měsících; ve skutečnosti však strom produkuje ovoce i v ostatních ročních obdobích, což je důvod, proč ji můžeme koupit prakticky po celý rok.

Jak vybrat dobrou papáju

Jak vybírat papáju

Vybírejte takové plody, které mají výraznou oranžovou barvu, pokud možno přecházející do červené. Je dobré, když na omak je ovoce mírně měkčí. Nesmí to být moc, ale pokud je úplně tvrdé, tak máme téměř úplnou jistotu, že je ještě nezralé a tím pádem nebude sladké.