Co to je příkopová propadlina?

Kde je Velká příkopová propadlina

Velká příkopová propadlina

Velká příkopová propadlina Great Rift Valley
Světadíl Asie, Afrika
Stát Sýrie Libanon Izrael Jordánsko Egypt Súdán Saúdská Arábie Jemen Eritrea Džibutsko Etiopie Keňa Uganda Konžská demokratická republika Rwanda Burundi Tanzanie Zambie Malawi Mosambik
Rudomořská a východoafrická část

Co je to velká africká propadlina

Východoafrický rift nebo Východoafrická příkopová propadlina (anglicky East African Rift, svahilsky Bonde la Ufa la Afrika ya Mashariki) je aktivní kontinentální riftová zóna ve východní Africe na rozhraní vzdalujících se tektonických desek. Africká deska se zde rozpadá na desku Núbijskou a Somálskou.

Jak vznikl východoafrický rift

století. Část procházející východní Afrikou se nazývá Východoafrický rift. Příčinou vzniku riftu je postupné rozdělování africké desky na dvě části, které probíhá už 20 až 30 milionů let a v budoucnosti se zde Afrika rozdělí na dvě části. Vznikající tektonické desky se jmenují Núbijská a Somálská.
Archiv

Jak vznikla Velká příkopová propadlina

Asi před 30. milióny lety byl východ Afriky rozbouřen množstvím silných erupcí, doprovázených gigantickými výlevy lávy, jenž daly základ současné krajinné scenérie Somálské plošiny, Etiopie, Eritrey, Džibutska a jihozápadní části Arabského poloostrova.

Co je to Rift

Rift (dříve také nazývaný brázda, průlom, příkopová propadlina či hlubinný pokles) je seismicky a vulkanicky aktivní příkopová struktura (zóna) v zemské kůře, charakterizovaná poruchami poklesového charakteru, vznikem nové oceánské kůry, s délkou několika set až tisíců kilometrů a šířkou od několika do stovek kilometrů …

Která tektonická jezera leží ve východoafrickém Riftu

Východoafrický rift se rozprostírá od Assalské prolákliny na severu přes Etiopský příkop a dále na jih do oblasti východoafrických jezer tektonického původu – Albertova, Kiwu, Tanganiky – nejhlubší jezera Afriky (- 1470 m) jehož dno leží 700 m pod úrovní hladiny světového oceánu a vytváří tzv. kryptodepresi, Malawi.

Jak se rozděluje Afrika

Běžné členění Afriky definované OSN uvádí pět základních regionů, a to Severní Afrika, Západní Afrika, Střední Afrika, Východní Afrika a Jižní Afrika. Každý region je tvořen několika pevně určenými státy.

Co je to Africký štít

Africký štít je zbytek rozsáhlé pevniny, která v prvohorách a začátkem druhohor sjednocovala jádra dnešní Austrálie, Jižní Ameriky, Přední Indie a Arabského poloostrova v tzv. Gondwaně. Africký štít je na dvou třetinách území pokryt mladšími usazenými horninami pevninského původu. A to zejména v severní části Afriky.

Co se vyváží z Afriky

Zemědělství zaměstnává 80% obyvatel a pro domácí spotřebu produkuje kasavu, kukuřici, cukrovou třtinu, banány a plantýny, sorgo, rýži, proso, fazole, kokosové ořechy a ovoce (mango). Velkou část vývozu pokrývají káva a bavlna, vyváží se také sisal, hřebíček a vanilka (Zanzibar). Země má velké stavy skotu i koz.

Co je to pevninský štít

Štít v geologii znamená velkou stabilní část zemské kůry. Tyto štíty tvoří jádra dnešních kontinentů, proto se jim také říká pevninské štíty. Jedná se převážně o nízko položené oblasti s mírně zvlněným povrchem.

Kde se rozklada Afrika

Rozkládá se jižně i severně od rovníku převážně na východní polokouli. Z větší části je obklopena oceány, na východě Indickým oceánem a na západě Atlantským oceánem. Na severu se nachází Středozemní moře, které odděluje Afriku od Evropy.

Jaké plodiny se vyvážejí z Afriky

Zemědělství zaměstnává 80% obyvatel a pro domácí spotřebu produkuje kasavu, kukuřici, cukrovou třtinu, banány a plantýny, sorgo, rýži, proso, fazole, kokosové ořechy a ovoce (mango). Velkou část vývozu pokrývají káva a bavlna, vyváží se také sisal, hřebíček a vanilka (Zanzibar). Země má velké stavy skotu i koz.

Jak se mluví v Africe

Nejvíce obyvatel Afriky, celých 150 milionů, hovoří arabsky. Místní verze arabštiny jsou však často tak odlišné, že Arabové žijící v různých zemích si navzájem nerozumějí. Z původních afrických jazyků má nejvíce mluvčích hauština. Tímto jazykem hovoří přibližně 25 milionů lidí v severní Nigérii a jižním Nigeru.

Co je to štít

Štít je obranný prostředek sloužící k odrážení úderů a osobní ochraně vojáků. Štít se drží v ruce. Existují i jiné obranné prostředky, používané ke stejnému účelu – např. brnění, drátěná košile nebo neprůstřelná vesta, ty se však oblékají.

Kdo první objevil Afriku

Prvními Evropany, kteří dorazili do Afriky byli Řekové, kteří se o Africe dozvěděli pravděpodobně od Féničanů (Féničané byli semitský kmen, který osídlil krajinu podél pobřeží Syropalestinské oblasti.), kteří od roku 900 př. n. l. obchodovali s Berbery od dnešního Maroka po dnešní Libyi.

Kdo jako první obeplul Afriku

Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.

Co je hon na Afriku

V roce 1914 byly naopak formálně nezávislé pouze dva státy: Etiopie a Libérie. Přechod od neformální kontroly prostřednictvím obchodních stanic k formálnímu ovládnutí velkých území evropskými mocnostmi se nazývá jako hon o Afriku (angl. Scramble for Africa).

Co se nejvíce pěstuje v Africe

Dvě třetiny obyvatel se zabývají zemědělstvím, ale naprostá většina produkce je určena pro vlastní spotřebu. Nejdůležitější plodinou je kukuřice, pěstuje se také proso, kasava, čirok a nejrůznější druhy zeleniny.

Kdo žije v Africe

Africe jsou zastoupeny všechny lidské rasy. Nejvíce rozšířenou je negroidní (černá) rasa, která žije na jih od Sahary až po jižní okraj kontinentu. Europoidní (bílá) rasa je zastoupena na severu (Arabové a Berbeři) a v Jihoafrické republice (menšiny Evropanů).

Kde všude se mluví arabsky

Arabština

Arabština (العربية, Al-ʿarabíja)
Úřední jazyk Alžírsko Bahrajn Čad Džibutsko Egypt Eritrea Irák Izrael Jemen Jordánsko Katar Komory Kuvajt Libanon Libye Mali Maroko Mauritánie Omán Palestinská autonomie Saúdská Arábie Somálsko Spojené arabské emiráty Súdán Sýrie Tunisko také jeden ze 6 jazyků OSN
Kódy
ISO 639-1 ar

Co to je voluta

Voluta (latinsky volutus = svinutý) je spirálovitý motiv různých soustav výzdoby, který konstrukčně vychází z Archimédovy spirály. Tento motiv je v architektuře využíván od pravěku v mnoha různých formách, polohách a způsobech umístění.

Co je to rok Afriky

Po vlně bojů za nezávislost a také kvůli oslabené pozici evropských mocností po druhé světové válce došlo k dekolonizaci Afriky, která vyvrcholila v roce 1960, který je znám jako Rok Afriky.

Kdo obeplul celý svět

Až výprava portugalského mořeplavce ve španělských službách Fernaa de Magalhaese přinesla definitivní a nezvratitelný důkaz o tom, že mají pravdu – jako první obeplula planetu. Sám Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) zpět do Evropy nedorazil, neboť byl zabit na Filipínách.

Kdo nejmladší obeplul svět

Dosud nejmladším člověkem, který sám obeplul svět, byla o půl roku starší Australanka Jessica Watsonová, jež plavbu podnikla před dvěma roky. Dekkerová se na své více než 11 metrů dlouhé jachtě Guppy musela potýkat s týdny samoty a obavami z pirátů. Na lodi se také učila a psala domácí úkoly.

Jak se dělí Afrika

Běžné členění Afriky definované OSN uvádí pět základních regionů, a to Severní Afrika, Západní Afrika, Střední Afrika, Východní Afrika a Jižní Afrika.