Co to je Platan?

Jak poznat Platan

Popis: Opadavý strom dorůstající výšky až 25 m, s borkou odlupující se ve velkých plátech. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, 5(–7)klané až 5(–7)dílné, často přes polovinu členěné, na bázi klínovité až zaokrouhlené, se středním lalokem dvakrát delším než širokým, na spodní straně chlupaté.

Jak vypadá platan strom

Platan je většinou statný strom, který dorůstá do výšky okolo 25 m. U nás je nejrozšířenější a nejpěstovanější platan javorolistý – má velké listy javorovitého tvaru, jsou zelené barvy, na podzim žloutnou. Kvete v květnu, nenápadnou, zelenou barvou, květy dozrávají v pichlavé kuličky.

Jak kvete Platan

Květ. Kvete v dubnu a květnu. Samčí a samičí květy jsou uspořádány odděleně v kulovitých květenstvích na téže rostlině. Samčí mají 3–8 tyčinek, samičí mají 1 pestík s několika červenými bliznami.
Archiv

Kdy sazet Platan

Samozřejmě se nesází, když půda promrzne, podle tuhosti zimy tak jejich výsadba obvykle připadá na říjen až listopad, na jaře pak na březen a duben. Právě teď je nejvyšší čas na stromky, které jste nestihli zasadit na podzim. Prvním předpokladem úspěchu je kvalitní školkařský materiál.

Jak se jmenuje plod platanu

Plodem je nažka (některými autory považovaná za oříšek), nažky jsou uspořádány do hustých plodenství, hlávek, které mají asi 2,5–3 cm v průměru.

Jak vytvarovat Platan

Platany nevyžadují pravidelný řez. Pouze u stromů v ulicích je vhodné dbát na výchovný řez s úpravou podchodné a podjezdné výšky. U dospělých stromů odstraňujeme obvykle pouze větve provozně nebezpečné.

Kde roste Platan

Vyskytuje se v jihovýchodní Evropě a jihozápadní Asii, v Indočíně a v Severní a Střední Americe. Největší druhové bohatství je v Mexiku. Charakteristickým stanovištěm jsou břehy řek a vlhká místa v teplejších oblastech mírného pásu.

Odkud pochází Platan

Rod obsahuje 8 až 11 druhů (podle taxonomického pojetí), rozšířených na severní polokouli. Vyskytuje se v jihovýchodní Evropě a jihozápadní Asii, v Indočíně a v Severní a Střední Americe. Největší druhové bohatství je v Mexiku.

Kam zasadit Platan

Pro platany jsou nejvhodnější hluboké výživné půdy. Tyto stromy potřebují nutně dostatek vláhy. Ideální jsou pro ně slunná stanoviště, teplé a dostatečně provzdušněné půdy. Je možné je množit semeny, dřevitými řízky, hřížením nebo výlomky.

Kdy řezat Platan

Není náročný na půdní typ, ale když si může vybrat, dává přednost vlhčí, křemičité zemi. Řez je vhodné provést před rašením na konci zimy. Výborně snáší extrémní výkyvy teplot a dočasné zamokření.

Jaké plody má Platan

Plodem je nažka (některými autory považovaná za oříšek), nažky jsou uspořádány do hustých plodenství, hlávek, které mají asi 2,5–3 cm v průměru. Na bázi nažky je věneček chlupů, pomocí kterých se nažka šíří větrem (anemochorie).