Co to je Počitek?

Jaký je rozdíl mezi Čitím a vnímáním

Čití je proces zdola nahoru, díky kterému zrak, sluch a čich přijímají a předávají vnější podněty. Vnímání je zase proces shora dolů, kdy naše mozky informace organizují, tlumočí a uvádí do kontextu.
Archiv

Co je Pocitek a vjem

Počitek = výsledný prvek jednoho analyzátoru (smyslu). Počitek tvoří obraz jednoho znaku vnímaného předmětu (např. žlutá barva). Mozek jednotlivé počitky spojí – vznikne vjem.
ArchivPodobné

Co je Počitkový práh

Podprahový počitkový práh je taková intenzita podnětu, při které se počitek/vjem nevytvoří. Dolní podnětový práh (absolutní) je nejnižší intenzita podnětu, která vede ke vzniku počitku/vjemu.

Co je Čivost

Schopnost vnímat počitky a rozlišovat jejich intenzitu. Zjišťovat tak stav vnějšího i vnitřního prostředí. Čití je proces získávání jednoduchých informací z vnějšího i vnitřního prostředí a jejich transformování do podoby nervových impulzů, které mozek dále využívá.
ArchivPodobné

Co je to poruchy čití

Hypestezie (někdy též porucha čití) je lokalizované nebo generalizované snížení citlivosti kůže (na dotyk, tlak, bolest či teplotu) nebo částečná ztráta citlivosti na smyslové podněty, která se vyskytne po poškození periferních nervů, jež snižuje vzrušivost senzorických nervových zakončení.

Co je to absolutní práh

Dolní podnětový (absolutní) práh je nejnižší intenzita podnětu, která vede ke vzniku příslušného počitku. Horní podnětový práh je nejvyšší intenzita podnětu, na který analyzátor reaguje specificky, tj. vznikem příslušného počitku.

Jaké máme vjemy

Forma vjemů se může lišit a být odlišná pro každý organismus. Zjednodušeně se dají rozdělit na vjemy z vnějšího (exoreceptory) a na vjemy z vnitřního prostředí (interoceptory). Vjemy z vnějšího prostředí jsou například koncentrace určitých látek, přítomnost světla, nebo vlnění vzduchu.

Co je to vědomí

Vědomí (od věděti) je ústředí integrované psychické činnosti člověka a v různé míře i dalších živočichů, zahrnující všechno, čemu právě věnují svoji pozornost. Vědomí integruje rozmanité duševní či mentální činnosti (vnímání, myšlení, cítění, vyjadřování, paměť, pozornost atd.)

Jak probíhá vnímání

Proces vnímání je složen ze dvou fází:

První z nich je fyziologická a spočívá v přijetí informací z okolí, jejich transformaci a přenos prostřednictvím nervových drah do příslušného centra mozku. Druhé je stadium psychického zpracování, kdy jsou takto prezentované informace uvědomovány a interpretovány.

Jaké máme receptory

Podle lokalizace a působeníSomatické exteroreceptory; dálkové, distanční, telereceptory; kontaktní proprioreceptory. ve svalech, šlachách, kloubech; vestibulární;Útrobní visceroreceptory; interoreceptory; angioreceptory;

Co je to Hyperstezie

Hypestézie označuje snížení citlivosti těla pro všechny somatosenzitivní modality (bolest, teplo, chlad, vibrace a taktilní čití) nebo jen pro některou z nich. Může postihovat malý okrsek kůže nebo i celé tělo. Příčinou je léze kdekoliv v průběhu senzitivních drah od periferního nervu až po mozkovou kůru.

Co je parestézie končetin

Parestezie označuje poruchu smyslového vnímání, která se projevuje brněním, mravenčením, svěděním či pálením kůže. Parestezie vzniká při poškození nervového systému. Typicky lze parestezii prožít při úderu do místa na lokti, kudy prochází loketní nerv (lidově „brňavka“).

Co to je Čiti

Čití je psychický proces, který podává nejjednodušší a nejzákladnější informace z vnějšího i vnitřního prostředí a uskutečňuje se prostřednictvím analyzátorů. Počitek je výsledkem čití, je to odraz jednotlivé vlastnosti (předmětu, jevu), který působí na náš receptor.

Jak dělíme počitky

Druhy počitků:

zrakové (barvy) sluchové (tóny, šumy) čichové (vůně, zápachy) chuťové (sladká, kyselá, hořká, slaná)

Na jaké podněty reaguje zrak

Zrak je nejdůležitější z našich pěti smyslů – přivádí do mozku více než 75% všech podnětů z okolního prostředí a na zpracování informací z něj se podílí kolem 60% celé mozkové kůry. Zrakové ústrojí člověka je citlivé na elektromagnetické vlnění o vlnové délce 400 – 700nm.

Co je to Vigilita

Vigilita je bdělost. Je to znak fyziologického vědomí. Bdělost je optimální stav CNS, kdy je člověk schopen adekvátně reagovat na změny vnějšího prostředí.

Jak vznika vědomí

„Vědomí je tedy světlo, které ozařuje interferenční obrazec elektrochemických signálů v mozku a tím vzniká holografický obraz skutečné reality,“ vysvětluje Jan Rak moderátorovi Petru Rajchertovi. „Spousta odborníků se domnívá, že vědomí má dva aspekty. Jeden je to, co myslí, co vytváří vibrace v mozku.

Co je to psychicky

Psychika (z řec. psyché – duše) je souhrn duševních dějů během celého lidského života. Skládá se ze dvou základních dimenzí: prožívání a chování. Jedná se o nejzákladnější a nejobecnější psychologický pojem.

Co to je myšlení

Myšlení je v psychologii pojímáno jako nejsložitější kognitivní proces, díky kterému můžeme chápat vztahy mezi předměty a pracovat s jejich mentálními reprezentacemi. Myšlení je tvořeno několika procesy, jedná se o usuzování, posuzování, rozhodování, řešení problémů, tvořivost a tvorbu pojmů a kategorií.

Kde je nejcitlivejsi kuze

Vnímaní není shodné na celém povrchu těla. Nejcitlivější jsou konečky prstů a jazyk, rty, nos a čelo.

Co dělá receptor

Receptory jsou vazebná místa, na kterých je identifikován chemický signál sloužící k převodu signálu. Jsou tvořeny bílkovinnými látkami. Tyto látky musí být schopny odlišit správný signál pro danou buňku. Tento signál lze také označit jako první posel, ligand či agonista.

Co to je taktilní

Taktilní znamená „dotykový“, či „týkající se hmatu“. V neurologii hovoříme o taktilním čití, což je schopnost smyslového vnímání dotyku. V kůži taktilní čití zprostředkovávají speciální mechanoreceptory označované jako Meissnerova tělíska.

Co je to porucha čití

Hypestezie (někdy též porucha čití) je lokalizované nebo generalizované snížení citlivosti kůže (na dotyk, tlak, bolest či teplotu) nebo částečná ztráta citlivosti na smyslové podněty, která se vyskytne po poškození periferních nervů, jež snižuje vzrušivost senzorických nervových zakončení.

Proč mě brní prsty

příčin zde může být celá řada. Může se jednat o alkoholovou neuropatii, nedostatek minerálů a vitamínů, syndrom karpálního tunelu, problém s páteří, ale i diabetes, roztroušenou sklerózu, poruchy štítné žlázy apod. Pokud se brnění opakuje a obtěžuje i při běžných činnostech, doporučuji co nejdříve navštívit lékaře.

Co je to Dysestezie

Dysestezie je porucha vnímání dotyků. Často se projevuje jako bolest, ale postižený člověk ji může vnímat i jako nepřiměřený pocit (tzn. pocit neodpovídající tomu, co při témže dotyku vnímají ostatní lidé).