Co to je prachové peří?

Jaké jsou druhy peří

Typy pervlasové – žádný nebo malý prapor na špičce.vibris – v koutcích zobáku, nosních otvorů a očíkrycí nebo obrysové – kryje hlavu, krk, tělo a nohy.letka – dlouhé pero na křídlech s nesouměrným praporem.rejdovací nebo rýdovací – pero na ocasu, vyrůstají vějířovitě, obvykle jsou prodloužena a nesymetrická

Jak se získává prachové peří

Přibližně 99 % procent světové produkce prachového peří je získáváno jako přirozený vedlejší produkt z chovu drůbeže pro maso – nejčastěji z hus a kachen. Chov pouze pro prachové peří by finančně nedával smysl. Před dalším používáním v produktech se peří pečlivě třídí a čistí.
Archiv

Jaký je rozdíl ve stavbě prachového a Obrysového peří

Druhy peří

Peří dělíme do několika skupin. Obrysové peří tvoří zevní pokryv těla, má stvol i prapor a patří sem peří krycí (peří na břiše, hrudi, zádech, holeních, křídlech), letky (tvrdé peří na křídle) a pera rýdovací (tvrdá pera na ocase). Prachové peří nemá prapor, větvičky nejsou do sebe zapojeny paprsky a háčky.
ArchivPodobné

Co je to peří

Peří, (lat. pennae) je tělní pokryv ptáků a jako takové je základním charakteristickým znakem této třídy, nicméně peří se objevilo i u mnoha jiných dinosaurů. Peří je složeno z jednotlivých per, což je kožní derivát tvořený zrohovatělou pokožkou.
Archiv

Kde se nachází prachové peří

Prachové peří se nachází ve spodní části hrudníku hus a má za úkol chránit před chladem a teplem. Na rozdíl od klasického peří není přímo viditelné. Je to velmi lehké a jemné peří. Každé pírko je tvořeno tisíci jemnými vlákénky.

Jak se pere peří

Ideální je praní v ruce či pračce při 30 až 40°C. Samozřejmostí je zvláštní program a speciální prací prostředek – ideálně přímo pro peří, jako je Fibertec Down Wash.

Jaké peří se dává do peřin

K vycpání péřových přikrývek a polštářů se nejčastěji používají dva typy peří: husí a kachní. Levnější alternativou je v tomto případě peří kachní. Husí peří má mnohem lepší plnivost, tepelně izolační vlastnosti, delší životnost a v neposlední řadě – nezapáchá.

Jakou funkci má obrysové peří

Zbývající krycí pera, pokrývající celý zbytek ptačího těla, nazýváme obrysová a hrají hlavně ochrannou roli. Vzhledem ke specifickému zbarvení umožňují také identifikaci a signalizaci v době páření.

Co se vyrábí z peří

Prachové a drané krycí peří hus se využívá pro jeho skvělé vlastnosti pro výrobu lůžkovin a termooděvů. Toto peří má vysokou plnivost a nízký obsah tuku. K tomuto účelu se využívá i peří z pižmovky.

Jak se dralo peří

Odborně je draní ruční oškubávání praporů z ostnů z očištěného husího nebo kachního peří. Peří na draní musí být pořádně suché, aby šlo dobře drát. Po hrstích se vyndává na stůl před dračky a ty derou a derou. Do ruky se vezmou hrst peří a ručně otrhávají peří na samotnou pápěrku.

Čím prát peří

Ideální je praní v ruce či pračce při 30 až 40°C. Samozřejmostí je zvláštní program a speciální prací prostředek – ideálně přímo pro peří, jako je Fibertec Down Wash. Zcela zásadní je nepoužít v pracím cyklu vysokootáčkové odstředění nebo snad ždímání. Odstředění nastavte na co nejnižší otáčky, nebo jej vypněte úplně.

Jak často prát peřiny

Přikrývky perte alespoň jednou ročně. Jestliže trpíte alergií na roztoče a kýchání a smrkání v ložnici je pro vás denním chlebem, pak peřiny perte klidně dvakrát za rok.

Jak dlouho vydrží peří

Pokud budete o péřové produkty pravidelně a vhodně pečovat, vydrží Vám desítky let. Polštáře, které jsou mnohem více namáháme, by se ale měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Jak pečovat o péřové peřiny a polštáře kvalitní peřiny však mají dlouhou trvanlivost, zhruba 20 – 30 let (dle využívání a péče).

Kdo má podobné nohy jako bažant

Ptačí nohypobíhací (drozd)šplhací (datel)sedací (bažant)svírací (sokol)zachycovací (rorýs)plovací (morčák)veslovací (kormorán)běhací (pštros)

Kdy se dralo peří

Tradičně po vánocích do velikonoc se na vesnicích dralo peří. Za dlouhých zimních večerů se scházely ženy na střídačku u každé ze sousedek tak dlouho, dokud nesedraly peří, které podškubaly ze svých hus. Dnes už má husy v Sebranicích málokdo, a když už je má, tak už se nějakým peřím vůbec nezabývá.

Co to je Přástky

Při přástkách se obvykle scházely ženy z vesnice v jedné chalupě, v níž se topilo a svítilo. Aby se při předení nenudily, vyprávěly si příběhy, historky, pohádky a pověsti, dávaly si hádanky, ale taky pomlouvaly sousedy a sousedky nebo zpívaly.

Jak prát prachové peří

Většina přikrývek a polštářů z prachového peří se dá prát na 40 stupňů. Některé můžete prát i na 60 stupňů, což je důležité především pro alergiky, protože při této teplotě se zabíjejí roztoči. Nižší teplota je ale šetrnější. V každém případě je však potřeba dbát na symboly údržby uvedené na etiketě lůžkovin.

Jak vyprat peřinu z peří

Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří. Do sušičky pak vložte spolu s polštářem dva tři tenisáky, které budou při procesu poskakovat a materiál vám krásně "naklepou".

Na co prát peřiny

Většinu můžete dát ale v pohodě do pračky. Ideální je pak zvolit jemný prací prostředek – třeba Perwoll Speciální prací gel Wool & Delicates (koupit v e-shopu), který bude k přikrývce jemný a šetrný a pak vysušit pak péřovou peřinu v sušičce. Při praní peří rozhodně nepoužívejte aviváž.

Jak často čistit peří

Jak často čistit Dle intenzity používání péřového výrobku je vhodné provést renovaci (čištění peří a nový sypek) u profesionální firmy. Doporučený interval je 3-6 let u dek, u polštářů častěji.

Jak se starat o péřové peřiny

Doporučujeme dát méně pracího prášku, než jste zvyklí při praní oblečení. Nezapomeňte lůžkoviny důkladně vysušit, nejlépe v sušičce, v létě se vyvarujte venkovnímu sušení, kdy se do peřin mohou dostat roztoči, prach a pyl. Zvláštní péči vyžadují péřové přikrývky a polštáře, kdy se raději obraťte na pomoc v čistírně.

Jak se říká samici od bažanta

Samice (slepice) je celkově menší a dosahuje délky kolem 60 cm . Má nenápadné šedohnědé skvrnité zbarvení. Ocas je hnědý s tmavými příčnými proužky. Bažant obecný je polygamní druh.

Jak se říká ptačím nohám

Ptačí noha (Ornithopus), někdy též ptačinoha, je rod rostlin z čeledi bobovité. Jsou to jednoleté nebo vytrvalé byliny se zpeřenými listy a drobnými motýlovitými květy, rozšířené zejména ve Středomoří, západní Evropě a západní Asii, jeden druh v Jižní Americe.

Jak se dere peří

Odborně je draní ruční oškubávání praporů z ostnů z očištěného husího nebo kachního peří. Peří na draní musí být pořádně suché, aby šlo dobře drát. Po hrstích se vyndává na stůl před dračky a ty derou a derou. Do ruky se vezmou hrst peří a ručně otrhávají peří na samotnou pápěrku.

Jak oškubat husu

Husu nejprve omračte, a poté vsuňte její hlavu do speciálního odkrvovacího trychtýře, který Vám ji podrží, aby se při porážce necukala. Husu v trychtýři nechte, dokud zcela nevykrvácí. Spaření drůbeže před škubáním Vám velice usnadní celý proces škubání. Připravte si vodní lázeň o teplotě ideálně 70-72°C.