Co to je preeklampsie?

Jak začíná preeklampsie

Preeklampsie se projevuje vysokým krevním tlakem, ke kterému se postupně přidávají bolesti hlavy doprovázené častými nevolnostmi a viditelné otoky nohou. To jsou příznaky, podle kterých většinou poznáte začínající preeklampsii. V pozdějším stadiu preeklampsie mohou nastat poruchy vidění.
Archiv

Jak jste poznali preeklampsii

Tereza Hubová přibližuje: „Preeklampsie může probíhat skrytě, bez příznaků, jen s vyjádřenými změnami v laboratoři. Nejčastějším projevem bývají bolesti hlavy, otoky hlavně dolních končetin, ale i rukou, v obličeji, nevolnost, únava, poruchy vidění, bolesti v podžebří.
Archiv

Jak vypada preeklampsie

Příznaky nemoci jsou vysoký krevní tlak (v klidu vyšší než 140/90), zvýšené množství bílkovin v moči, otoky – zejména obličeje a rukou, nepřiměřeně velké přírůstky na váze, silná bolest hlavy, poruchy zraku a v pozdějších fázích i výrazná bolest v pravém podžebří. Světový den preeklampsie připadá na 22. května.

Kdy se rozvine preeklampsie

Preeklampsie představuje poměrně závažné onemocnění, které v nejhorších případech může mít fatální důsledky pro těhotnou ženu i její plod. Vyskytuje se nejčastěji u prvorodiček ve třetím trimestru, kdy se jedná o pozdní formu onemocnění, objevit se však může i raná forma v počátečním stádiu těhotenství.
Archiv

Kdy se muze projevit preeklampsie

Prevence preeklampsie

Pokud lékař u ženy zaznamená vysoké riziko preeklampsie, může ženě doporučit vyšetření na specializovaném pracovišti, které může odhalit nemoc ještě před prvními příznaky. Toto vyšetření se provádí mezi 11. a 14. týdnem těhotenství a je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Kdy se vám projevila preeklampsie

Tzv. časná preeklampsie, která je závažnější, se nejčastěji projeví mezi 26. až 34. týdnem těhotenství.

Co muze zpusobit preeklampsie

Mezi rizikové faktory rozvoje preeklampsie patří výskyt preeklampsie v minulosti nebo v rodině, vysoký krevní tlak před těhotenstvím, přidružené nemoci, jako je např. diabetes, nemoci ledvin, endokrinologická onemocnění či kouření a obezita.

Jak bolí hlava při preeklampsii

úporné bolesti hlavy, které doprovází poruchy vidění různého charakteru. bolest v nadbřišku a v pravém podžebří nevolnost, nucení na zvracení a zvracení

Co se bere na preeklampsii

Při nálezu zvýšeného rizika preeklampsie během screeningu v prvním trimestru je doporučeno podávání 100 mg kyseliny acetylsalicylové (Anopyrin) 1x denně do 34. týdne těhotenství. Užívání Anopyrinu do 34. týdne těhotenství snižuje riziko rozvoje časné preeklampsie až o 50%.

Jak zabránit preeklampsii

Účinná prevence preeklampsie již dnes

Tou je jedna tableta aspirinu denně do 36. týdne těhotenství (100mg kyseliny acetylsalicylové). V případě, že Vám bylo sděleno riziko preeklampsie a doporučen aspirin jako její prevence, je třeba jej začít užívat co nejdříve (minimálně však do 16. týdne těhotenství).

Kdy se dělá test na preeklampsii

růstové restrikce je určit riziko rozvoje preeklampsie u maminky a zaostávání růstu miminka ve druhé polovině těhotenství. Toto vyšetření se provádí mezi 11. a 14. týdnem těhotenství a je součástí vyšetření u maminek, které u nás podstupují NT screening v prvním trimestru.

Jak se vyhnout preeklampsii

Prevence preeklampsie

Vzhledem k tomu, že jsou známy rizikové faktory preeklampsie, měla byste se vyvarovat těch, které ovlivnit můžete, například kouření nebo obezita. Tyto faktory by ale měly být řešeny před těhotenstvím, v průběhu těhotenství není možné držet redukční diety a snížit tak svou váhu.