Co to je rozdíl?

Co je odčítání

Výpočet rozdílu dvou čísel (tj. odčítání) je vlastně odpovědí na otázku „které číslo musím přičíst k menšiteli, abych dostal menšenec“. Na otázku „kolik jablek chybí do dvanácti, když jich mám sedm“ lze tedy najít odpověď výpočtem. , číslo 5 je hledaný rozdíl.

Co je to součin v matematice

Násobení dvou přirozených čísel

Výsledek, „a krát b“, se nazývá součin. Pro výše uvedený příklad součin vyjádřit opakovaným sčítáním: 3 · 4 = 4 + 4 + 4.

Co to je dělenec a dělitel

Při písemném dělení píšeme číslo, které dělíme (nazývá se dělenec), vedle něj znaménko :, za ně číslo, kterým dělíme (nazývá se dělitel) a nakonec =. Vše tedy vedle sebe.

Co je to menšenec a menšitel

Čísla, která sčítáme, se nazývají sčítanci. Výsledek sčítání se nazývá součet. Číslo, od kterého odečítáme, se nazývá menšenec. Číslo, které odečítáme se nazývá menšitel.
Archiv

Jak sčítat

Při sčítání sčítáme sčítance, takže pokud chceme sečíst 2 + 3, pak dvojka i trojka se nazývá sčítanec. Výsledkem je pak součet, tedy pětka ve výrazu 2 + 3 = 5 je součet. Sčítat můžeme prakticky jakákoliv čísla, ať už přirozená jako 1, 5, 157 nebo záporná -4, -74.

Jak se počítá odčítání

Při písemném odčítání postupujeme následovně:Čísla si napíšeme pod sebe, zarovnaná doprava.Postupujeme z pravé strany.Vždy odečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně.Pokud je horní číslo menší než spodní, tak si „půjčíme“ desítku a místo ní v dalším sloupci odečteme o 1 víc.

Jak se násobí zlomek

Násobení zlomků

Dva zlomky vynásobíme tak, že vynásobíme čitatel prvního zlomku s čitatelem druhého zlomku a jmenovatel s jmenovatelem. Násobení zlomků si můžeme zjednodušit krácením křížem. Čitatel prvního zlomku 2 zkrátíme se jmenovatelem druhého zlomku 4 a pak teprve zlomky vynásobíme.

Co to je podíl

podíl – Číslo, které dostaneme, když mezi sebou dělíme libovolný počet různých čísel. Při této matematické operaci používáme znaménko: nebo / (děleno) a celou operaci nazýváme dělení. Jejím výsledkem je podíl.

Co je to dělitel

Dělitele jsou celá čísla, která beze zbytku dělí jiné číslo. Díky dělitelům můžeme čísla rozdělit na menší části. Pro představení dělitelů čísla 12 můžeme rozdělit 12 teček do stejně velkých skupin.

Co to je násobek

Násobek daného čísla je tedy takové přirozené číslo, které jde dělit daným číslem beze zbytku. Společný násobek dvou čísel je takové přirozené číslo, které jde dělit oběma čísly. Společné násobky čísel 2 a 3 jsou přirozená čísla, která jdou dělit dvěma i třemi: 0, 6, 12, 18, 24, 48, 54, ….

Jak se nazývají čísla při odčítání

Menšenec je číslo, od kterého odčítáme. Menšitel je číslo, které odčítáme. Rozdíl je výsledek odčítání.

Co to je sčítání

Sčítání je jednou ze základních operací v aritmetice. V nejjednodušším tvaru sčítání kombinuje dvě čísla, sčítance, do jednoho čísla, nazývaného součet.

Jak se dělí zlomek

Dělení dvou zlomků je to samé jako násobení prvního zlomku převrácenou hodnotou toho druhého. V prvním kroku si přepíšeme druhý zlomek na jeho převrácený tvar (jen přehodíme čitatel a jmenovatel). Poté vynásobíme oba čitatele spolu a oba jmenovatele spolu.

Co je to zlomek

Zlomek (či lomený výraz) označuje v matematice podíl dvou výrazů (tj. zlomek naznačuje dělení) a lze pomocí něj zapsat jakékoliv racionální číslo. Zlomek obsahuje zlomkovou čáru, nad kterou je čitatel a pod ní je jmenovatel, přičemž čitatel i jmenovatel jsou celá čísla.

Co je zlomek v základním tvaru

Zlomek je v základním tvaru, pokud jsou čitatel a jmenovatel nesoudělní, tj. nemají žádného společného dělitele kromě jedničky. V uvedeném příkladě je v základním tvaru zlomek 32. Jako krácení zlomku se označuje operace, kdy čitatele i jmenovatele vydělíme stejným, nenulovým číslem.

Co to je dělitel

Dělitel může být: dělitel (dělení) – prvek, kterým je děleno. dělitel (dělitelnost) – prvek dělící jiný prvek beze zbytku.

Jak se dělí pod sebou

Postup při písemném dělení se zbytkem:Zatrhni tolik číslic, aby vzniklé číslo bylo větší než dělitel.Zatržené číslo vyděl a napiš výsledek za rovnítko.Dopočítej zbytek k číslu postupným násobením a zbytek zapiš pod zatržené číslo na další řádek 47.Zatrhni další číslici a přepiš ji na řádek vedle zbytku 474.

Jak zjistit jestli je číslo dělitelné 7

Kritéria dělitelnosti

q kritérium
5 je-li na místě jednotek 5 nebo 0
6 je-li číslo dělitelné 2 a 3 (viz výše)
7 je-li rozdíl součtu lichých a sudých trojic cifer dělitelný 7
je-li sedmi dělitelný součet vypočtený tak, že se první až n-tá číslice odzadu vynásobí postupně čísly (periodicky se opakujícími): 1, 3, 2, 6, 4, 5

Jak se počítá rozdíl

Rozdíl je číslo, které dostaneme, když od sebe odečteme libovolný počet různých čísel. Používáme tedy znaménko – (mínus) a celou tuto operaci nazýváme odčítání. Zkráceně lze říct, že výsledkem operace odčítání je rozdíl.

Jak dělit zlomek

Dělení dvou zlomků je to samé jako násobení prvního zlomku převrácenou hodnotou toho druhého. V prvním kroku si přepíšeme druhý zlomek na jeho převrácený tvar (jen přehodíme čitatel a jmenovatel). Poté vynásobíme oba čitatele spolu a oba jmenovatele spolu. A nyní již máme výsledek.

Jak se pocita zlomek

Zlomek je jinak zapsaná operace dělení. Hodnotu zlomku vypočteme tak, že vydělíme čitatel jmenovatelem. Existuje i složený zlomek, což není nic jiného, než zlomek, který má v čitateli či jmenovateli další zlomek. Všechny tři zlomky mají stejnou hodnotu.

Jak se rozšiřuje zlomek

Vynásobením čitatele i jmenovatele zlomku stejným číslem různým od nuly obdržíme zlomek, který má stejnou hodnotu jako původní. Rozšířit zlomek znamená vynásobit čitatele i jmenovatele zlomku stejným číslem různým od nuly.

Co to je dělení

Dělení je v aritmetice binární operace mezi dvěma čísly daného číselného oboru, která je opačná (někdy se také používá termín inverzní) k operaci násobení. Vztah dělení k násobení je tedy analogický, jako vztah odčítání ke sčítání.

Jak delit beze zbytku

Postup při písemném dělení beze zbytku:

Zatržené číslo vyděl a napiš výsledek za rovnítko. (odhadnout výsledek dělení ti půjde lépe, když dělená čísla zaokrouhlíš na desítky 90 : 40 = 2). Dopočítej zbytek k číslu postupným násobením a zbytek zapiš pod zatržené číslo na další řádek – 11.

Kdy je číslo dělitelné 18

Kritéria dělitelnosti

q kritérium příklad
18 je-li číslo dělitelné 2 a 9 (viz výše) 1 134, 162
19 je-li součet zbývající části a dvojnásobku poslední číslice dělitelný 19 10 735 → 1 073+(2×5) = 1 083 → 108+(2×3) =114 → 11+(2×4) = 19
20 je-li číslo dělitelné 4 a 5 (viz výše)
je-li poslední dvojčíslí dělitelné 20 1 180, 5 542 200