Co to je sazenice?

Co znamená sazenice

Semenáč je označení pro rostlinu, která vznikla generativním způsobem; ze semene (v kontrastu s roubovanými nebo řízkovanými rostlinami, tedy klony matečné rostliny). Generativně vzniklé rostliny se takto vymezují bez ohledu na jejich věk.

Co jsou sazenice Frigo

Výsadba sazenic "FRIGO":

Jedná se o sazenice jahod, které byly sklizeny v zimním období a po odstranění listů uloženy do chladících boxů (zůstává pouze srdíčko a kořenový systém). Frigo sadby se vyznačují vysokou ujímatelností a to proto, že jde o sazenice vyzrálé a s vysokým obsahem zásobních látek.
Archiv

Co to jsou Frigo jahody

Frigo jahody jsou chlazené sazenice jahodníků, které jsou nejvhodnější pro jarní výsadby. Pěstují se stejně jako běžné jahody na záhoně s fólií nebo bez. Jsou jen odlišné uskladňováním a chlazením, v podmínkách, kde se nevyčerpávají a zároveň mají dostatek vláhy.
Archiv

Kdy koupit sazenice jahod

Zakořeněné sazenice umožňují výsadbu jahodníku v průběhu celého vegetačního období. Tyto sazenice jsou dostupné od března do října. V naší nabídce naleznete široké spektrum odrůd od nejranějších po pozdní, dále odrůdy stáleplodící, převislé, měsíční i jahody s příchutěmi.
Archiv

Jak zesilit sazenice

Jednou z možností jak sazenice zesílit je, že je každý den dlaní pohladíte ze strany na stranu a tím budete simulovat větrné venkovní podmínky, takže samy budou chtít být silnější.

Jak na sazenice

Zeminu vsypte do nádoby a povrch navlhčete. Pak na něj nasypte semínka a jemně je zamáčkněte do hlíny. Řiďte se vždy pokyny na sáčku – některé druhy se ještě zasypávají, jiné ne. Nic ale nezkazíte, když je lehce poprášíte prosátou zeminou a nakonec postříkáte vodou z rozprašovače.

Jaké jsou nejlepší jahody

Příznivci velmi sladkých jahod ocení odrůdu Andrea, Dagmar, Delikatess, Dita, Kama, Karmen a Rujana. Tyto druhy jahod jsou velmi sladké, avšak nesmíme zapomínat na fakt, že sladkost závisí zejména na dostatku slunečního svitu během dozrávání.

Jak udělat sazenice jahod

Jahody z vlastních odnoží se pěstují snadno

Nová rostlina z odnože: Dlouhý šlahoun z trsu jahodníku ustřihněte a zasaďte do malého květináčku. Za pár týdnů zapustí kořeny a vy jej můžete přesadit na záhon na své místo. Na jaře můžete odnože zasadit přímo do půdy na záhonu.

Co dát po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Proč se vytahují sazenice

Doma za oknem mají sazenice k dispozici světlo z maximálně 50% oblohy. Proto se natahují ke zdroji. Podobně, přehuštěné sazenice se vytahují ke světlu ve vzájemném konkurenčním boji o zdroj energie.

Co dělat s Vytáhlými sazenicemi

V sadbovači se sazeničky docela dost perou o živiny i světlo, takže je co nejdřív přepikýrujte. V případě vytažených sazenic ani nečekejte na první pravé lístky a klidně je vyjednoťte dřív, každou sazenici do vlastního kelímku nebo květináčku, a utopte je v zemi až po spodní lístky.

Kdy začít dělat sazenice

Ideální doba, kdy s tímto úkonem začít, je začátek února až března. Pro tento účel volte semena a substrát určený pro výsevy, protože je vzdušný, přiměřeně chudý na živiny, což je v tomto případě žádoucí, a propustný. Proto, aby bylo předpěstování sazenic úspěšné, je nezbytné dodržet následující kroky.

Jak svítit Sazenicím

Pokud chcete sazenicím svítit, tak se připravte na svícení alespoň 12 hodin denně. Pro nejlepší výsledky to je ale 14-18 hodin. U přisvěcování na oknech stačí třeba jen 4-5 hodin po setmění.

Proč nejsou jahody sladké

„Tuzemské jahody se dostanou k lidem čerstvé, téměř okamžitě po utržení. Jahodám z dovozu často chybí typická chuť, protože musí vydržet mnohakilometrový transport, ke kterému jsou speciálně šlechtěny pevné a manipulaci odolné odrůdy," vysvětlil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Jaké máme druhy jahod

Jahody se dělí podle toho, kdy rostou. Mohou to být rané, polorané, pozdní a stáleplodící jahody. Plody raných jahodníků jsou zralé zhruba od konce května do začátku června, zatímco polorané od začátku června a pozdní od konce června.

Jak dlouho vydrží jahodník

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Co vysázet vedle jahod

Cibule, česnek, šťovík, špenát, brutnák jsou také výbornými sousedy pro jahody. Vůně koření odpuzuje škůdce, na které je kultura náchylná. Z okopanin je dobrým sousedem pro jahody kořenová petržel, která odpuzuje slimáky a slimáky z bobule. K jahodám můžete zasadit květiny, ale nejen pro krásu.

Jaké plodiny nedávat po sobě

Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.

Čím svítit Sazenicím

Přisvětlujte rostliny speciálními zářivkami, které dokážou dokonale napodobit sluneční svit. Světlo ze zářivek se navíc za kopce nikdy neschová. Zářivky, které jsou v našem e-shopu dostupné, se zavěšují 10 až 15 cm nad rostliny.

Jak si udělat Sazenicky

Zeminu vsypte do nádoby a povrch navlhčete. Pak na něj nasypte semínka a jemně je zamáčkněte do hlíny. Řiďte se vždy pokyny na sáčku – některé druhy se ještě zasypávají, jiné ne. Nic ale nezkazíte, když je lehce poprášíte prosátou zeminou a nakonec postříkáte vodou z rozprašovače.

Jak zasadit Sazenicky

Kromě plánování dle posledních mrazů postupujeme odlišně při koupi květů s holým kořenem – ty vysazujeme již v březnu, ale je lepší zahrnout je hlínou. S kořenovým obalem lze vyčkat do května a rostlinu v nádobách vysazujeme až začátkem léta. Musí být vyživovaná silnější vrstvou zeminy.

Jak dlouho svítit Sazenicím

Jak dlouho mám rostlinám svítit Nejčastější a základní pravidlo je pro většinu rostlin dodržovat 14 – 18 hodin světla denně pro rostliny ve vegetativním stavu. Pro rostliny ve fázi květu je dobré přepnout fotoperiodu na 12/12 -> 12 hodin svítíme a 12 hodin má rostlina tmu.

Proč mi nekvetou jahody

Ale jestli vám několik rostlinek ani nekvetlo, znamená to, že buď ještě potřebují „dospět“, nebo jsou skutečně plané. Doporučujeme počkat, nevyhazovat, po sklizni jahod sazenice okopat, přihnojit a v době sucha zavlažovat. Sazenice, které letos nekvetly, si raději označte, abyste věděli příštím rokem, o které jde.

Proč jíst jahody

Jahody mají pozitivní vliv na zažívání, neboť regulují překyselení žaludku a zároveň zabírají proti zácpě i žlučovým, ledvinovým a močovým kaménkům. Posilují srdce, nervy, mozek a imunitu, pomáhají při artritidě, revmatismu, dně a zlepšují stav kostí.

Jaké jsou nejlepší sazenice jahod

Většina z nás zná nejznámější odrůdy a to jsou Carmen anebo Senga sengáno. Pokud se ale začnete malinko zajímat o sazenice jahod, pak si můžete rozložit sklizeň v podstatě na celé léto. Určitě doporučujeme například výbornou odrůdu Polka, Dita, Valika, Ilona, Frikonza, Olívie (jsou seřezeny podle ranosti).