Co to je sebehodnocení?

Jak udělat sebehodnocení

S nácvikem sebehodnocení je vhodné začít co nejdříve. Sebehodnocení může probíhat již v předškolním vzdělávání. K sebehodnoticím úkolům může být vedeno dítě na konci každé aktivity, kdy učitel vede děti ke sdílení pocitů a dojmů z aktivity, ze hry nebo z jiné činnosti. Tím se dítě naučí vyjadřovat svoje dojmy a pocity.
Archiv

Jak na sebehodnocení žáků

S žáky je vhodné ve výuce systematicky provádět sebereflexi, která zahrnuje sebehodnocení dosavadní činnosti, úspěchů i chyb, a také plánování. Pro to, aby žák mohl efektivně provádět sebehodnocení, je nezbytné, aby se učil znát sám sebe, vlastní silné a slabé stránky.
Archiv

Co to je sebereflexe

Sebereflexe je schopnost přemýšlet o sobě a o svém jednání.

Kdo není schopen vnímat své chování a své činy, analyzovat je a učit se z nich, nebude v životě nikdy spokojený a šťastný.

Co to je sebepojetí

Sebepojetí lze definovat jako postoj jedince k sobě samému. Jako každý postoj má i sebepojetí tři složky: sebepoznání, sebehodnocení (složky kognitivní) sebepřijetí, sebeúctu (složky emocionální) a úsilí po seberealizaci (složka konativní).

Jak zlepšit sebereflexi

Důležité je začít pozorovat sám sebe. Všímejte si, jaké pocity zažíváte u jednotlivých činností. Věnujte se pravidelně tomu, co se vám povedlo a nepovedlo, a zkuste přijít na to, proč se vám něco daří víc a něco míň. Snadno tak můžete objevit své skryté talenty a slabé stránky, co vás jen připravují o čas.

Jak si napsat sebehodnocení do práce

Příklady sebehodnocení – co říciBuďte konkrétní: Uveďte konkrétní příklady svých úspěchů a toho, jak přispěly k úspěchu týmu nebo organizace.Zaměřte se na výsledky: Zdůrazněte výsledky, kterých jste dosáhli, a to, jak jsou v souladu s vašimi cíli a cíli společnosti.

Co je to formativní hodnocení

Formativní hodnocení představuje komplexní přístup k pedagogické práci, kterou vyučující neustále podrobuje reflexi. Průběžně vyhodnocuje, co jako učitel udělal, jak na to žáci reagovali, jestli má relevantní důkazy o tom, co se žáci naučili a jakým způsobem jim může v učení pomoci.

Jak se píše sebereflexe

Důležité je začít pozorovat sám sebe. Všímejte si, jaké pocity zažíváte u jednotlivých činností. Věnujte se pravidelně tomu, co se vám povedlo a nepovedlo, a zkuste přijít na to, proč se vám něco daří víc a něco míň. Snadno tak můžete objevit své skryté talenty a slabé stránky, co vás jen připravují o čas.

Jak udělat sebereflexi

Sebereflexi tak nezvládne na první pokus každý. Je potřeba určitá míra pokory, inteligence a ochoty podívat se i do stinných míst svého chování, názorů a hodnot. Prostřednictvím sebeuvědomění si zvědomujeme své vnitřní pocity, ale i své možnosti, schopnosti, talenty, silné a slabé stránky.

Co je to sebeuvědomování

Sebeuvědomění (anglicky self-awareness) je schopnost sebepozorování (introspekce) a uvědomění si sebe sama jako individua odděleného od ostatních lidí a od prostředí. Zvýšené sebeuvědomění znamená mimo jiné zvýšenou míru sebehodnocení a svědomí.

Co je to Sebeobraz

sebeobraz (angl. self-image)

představa, obraz o vlastní osobě, mentální mapa vlastní osoby. Je typické, že sebeobraz podléhá různě velkému zkreslení u různých jedinců. Studován je rozdíl mezi tím, jakým chci být – za koho se považuji – jaký ve skutečnosti jsem.

Co je reflexe a sebereflexe

Reflexe a sebereflexe je dovedností, kterou by měl disponovat každý učitel. Každý máme z pohledu psychologie svědomí, to nás nutí přemýšlet nad prožitým. Schopnost sebereflexe a reflexe v učitelské profesi znamená profesní růst, otevřený přístup vůči sobě, vůči žákům, překonávání zažitých stereotypů.

Co napsat do sebereflexe

Sebereflexe je především vnitřním dialogem jedince.

Jedinec se zamýšlí nad otázkami týkajícími se jeho kroků, strategií, úspěchů a i neúspěchů.

Jak se zlepšit v práci

10 rad, jak zvýšit svou efektivitu při práciOvládněte multitasking.Určete důležitosti jednotlivých úkolůUdělejte si myšlenkovou mapu.Upravte si své prostředíUvědomte si, proč to vlastně děláte.Naučte se sami sebe motivovat.Připravte si něco dobrého…Hýbejte se.

Co je to responzivní výuka

Responzivní výuka je něco, co by postupně mohlo nahradit úzkoprofilové vnímání formativního hodnocení. Jedná se o koncept pedagogické práce, ve kterém se učitel snaží co nejlépe reagovat na vzdělávací potřeby svých žáků. Vede učitele při pečlivém plánováním jejich výuky s důrazem na stanovování cílů učení.

Jak Formativně hodnotit

Pět klíčových strategií formativního hodnoceníZhodnocení, kde se žáci v průběhu učebního procesu nacházejí, jakými úskalími procházejí, jak látce rozumí.Zpětná vazba.Jasně definovaná kritéria úspěchu a ujištění se, že jim žáci rozumí.Vzájemné hodnocení a podpora žáků v procesu učení.Vlastní hodnocení výkonu.

Co to je introspekce

Introspekce je pozorování a zaznamenávání povahy vlastního vnímání, myšlení a cítění. Pečlivé zkoumání vlastních subjektivních zkušeností. Jedná se o opak extrospekce, tedy observace vnějšího světa/druhých lidí.

Jak zpracovat reflexi

Jak zaměřit reflexi

Základem je si cíle programu stanovit co nejkonkrétněji. Pokud se skládá z více navazujících aktivit, pomáhá formulovat si cíl či cíle pro každou z nich. Celý program musíte pak mít cíle v hlavě a vést jej tak, aby k nim směřoval.

Jak se píše reflexe

Pojmem reflexe označujeme přemýšlení či rozjímání. Ve filozofii reflexí rozumíme úvahu, která se zaobírá pochopením vlastních teoretických i praktických výkonů. Často se můžeme setkat také s pojmem sebereflexe. Sebereflexe je schopnost přemýšlet nejen o sobě, ale také o svém jednání.

Jak napsat reflexi z praxe

pokuste se o reflexi absolvované praxe z hlediska jejího přínosu pro vaši pedagogickou přípravu a její kvality; • pokuste se také o sebereflexi, tj. o zamyšlení, jaké pocity se vás odehrávaly, co jste při praxi prožívali, jak jste se cítili, co vás překvapilo a proč.

Jak poznat že má kolega zajem

Jestliže se k vám naklání, jakoby chtěl slyšet každé vaše slovo, jásejte. Vaše fyzická přítomnost mu je příjemná! Další je oční kontakt. Jestliže ho poctivě udržuje, ale když se vaše pohledy střetnou, zrak rychle sklopí, a až po chvilce se na vás opět zadívá, je to známka zájmu.

Jak být rychlejsi v práci

7 vědecky podložených způsobů jak si vybudovat efektivitu a rychlost při práci jako zvykStanovte si termín dokončení (deadline) každého úkolu.Rozdělte si velké projekty na menší úkoly.Pracujte s ostatními lidmi.Pracujte podle svých biologických rytmůPoslouchejte šum.Najděte si parťáka pro odpovědnost.

Co je to popisný jazyk

Podstatou popisného jazyka je přesný popis činnosti dítěte. V takových větách používáme slovesa. Popisný jazyk není pro učitele zrovna lehké zvládnout používat, je potřeba se ho učit. Ale díky častému používání ze strany učitele, mohou i žáci popisný jazyk zařadit při svém sebehodnocení.

Co to je kognitivní

Kognitivní funkce člověku umožňují vnímat svět kolem sebe, jednat, reagovat, zvládat různé úkoly. Myšlenkové procesy dávají člověku možnost učení, zapamatování, přizpůsobování se neustále se měnícím podmínkám okolního prostředí.

Co je to Extrospekce

Pozorování člověka a jeho chování v přirozeném, nebo uměle navozeném prostředí, nebo-li extrospekce (opak introspekce), je poměrně běžná metoda z oboru psychologie, jejímž výsledkem má být objektivní a důkladný popis pozorovaného.