Co to je sládek?

Jak se stát Sladkem

Než se vypracoval na sládka, musel řediteli pivovaru dokázat, že umí. „Sládek je osoba určená ředitelem nebo majitel pivovaru na základě vědomostí a zkušeností. Pokud se chce někdo stát sládkem – studovaným, musí absolvovat vysokou školu chemicko – technologickou.

Jak se vyrábí pivo

Výroba piva je ve své podstatě založená na rozštěpení složitých cukrů – škrobu, které jsou v obilných zrnech, na jednoduché zkvasitelné cukry. Cukry se pak kvasí pomocí mikroorganismů – pivovarských kvasinek. V průběhu výroby se suroviny míchají s vodou a tak vlastně vzniká pivo.

Co to je slad

Slad je název pro naklíčené a usušené obilné zrno, převážně se pro výrobu sladu používá ječmen, ale také pšenice či žito. Výroba sladu se nazývá sladování a věnují se jí sladovníci ve sladovnách. Slad je jedna ze základních surovin pro výrobu piva a whisky.

Proč se do piva přidává cukr

Maltóza nazývána také jako sladový cukr je získávána ze sladu. Kvasné cukry a maltózy se přidávají při vaření piva za účelem zvýšení alkoholu, pěnivosti a barvy piva.

Co to je mladina

Cukernatý meziprodukt,(sladká šťáva z obilí) okořeněný chmelem, vznikající v první fázi technologického procesu při výrobě piva.

Co je to rmutování

Rmutování je tedy proces, při kterém je škrob ze sladu pomocí sladových enzymů přeměněn zejména na zkvasitelné cukry. Při vlastním rmutování působí celá škála enzymů, které připraví sladový výluh pro činnost kvasinek. Spolu s enzymy na rozrušení škrobu působí i enzymy pro štěpení bílkovin a mnoho dalších skupin.

Co to je Vystírka

Vystíráním je myšlen proces smísení přesné dávky rozemletého sladu a vody. Vznikne nám tak kaše, které se říká vystírka. Teplota vystírací vody je nejčastěji 37 °C nebo 52 °C. Při vystírání musí být slad dokonale rozmíchán tak, aby se vytvořila hustá tekutina a nezůstávaly na povrchu nerozmočené zbytky sladového šrotu.

Co je to mláta

Není žádným tajemstvím, že mláto je odpadem při vaření piva. Vstupní surovinou je zrní ječmene, ze kterého se po naklíčení vyrábí slad. Po uvaření sladu a zcezení mladiny zůstane jako odpad mláto, které vyžaduje rychlé zpracování.

Co je to pivo

Pivo je mírně alkoholický, neúplně prokvašený nápoj připravený za pomoci alkoholového kvašení z vody, sladu, chmele a pivovarských kvasinek. Chuť piva a jeho kvalita se mění v závislosti na zastoupení jednotlivých látek. Pivo obsahuje těkavé produkty lihového kvašení a extraktivní látky, zčásti zkvasitelné.

Jak chutná mláto

Jak chutná mláto

Mláto vznikající při individuální výrobě piva ale poměrně sladké je, a kdo chce, může jej ochutnat, stejně jako tekutinu, která je v zásadě dnes již známou sládkovou limonádou. To je pro změnu jakýsi sladký, teplý a celkem lahodný „ječný čaj“, který vzniká reakcí vody a sladu při zahřívání.

Co se dělá s Mlatem

Mláto se nejčastěji zpracovává na způsob pečiva, pomazánek nebo karbanátků. Jeden z projektu využití mláta v potravinářství podpořila i Technologická agentura ČR. Na Mendelově univerzitě v Brně experimentují v rámci projektu s přidáváním (sušeného) mláta do mouky pro výrobu pečiva nebo s přidáváním do jogurtů.

Co je to Spilka

Spilka je část pivovaru, ve které probíhá kvašení piva. Bývá umístěna ve sklepních prostorách, kvůli zajištění nízké teploty je často chlazena chladicím zařízením. K chlazení se užívalo a dodnes často užívá rozvodní potrubí s chlazenou slanou vodou – solankou. Ta zamrzá při nižší teplotě, než čistá voda.

Co je to mláto

Není žádným tajemstvím, že mláto je odpadem při vaření piva. Vstupní surovinou je zrní ječmene, ze kterého se po naklíčení vyrábí slad. Po uvaření sladu a zcezení mladiny zůstane jako odpad mláto, které vyžaduje rychlé zpracování.

Co to znamená pivo ze spilky

Jmenuje se Speciály ze spilky. V limitovaných edicích se v ní vaří úplně nová piva, která mají pro českého pivaře zcela netradiční chuť. Piva jsou připravovaná řemeslným způsobem v malých várkách a fermentují v otevřených kádích spilky. Odtud název Speciály ze spilky.

Co znamená že spilky

Název řady je odvozen od skutečnosti, že Ostravar, jako jeden z posledních velkých pivovarů, používá při přípravě piva otevřené kádě spilky. „Speciály ze spilky budou vařeny podle speciálních receptur, ať už zcela nových, nebo v minulosti úspěšných.