Co to je sociologie?

Co patří do sociologie

Sociologie se zabývá studiem sociálního života, skupin a společností. Jeho předmětem je naše vlastní chování, člověk jako společenský tvor. Od analýzy jednorázových interakcí jednotlivců po zkoumání globálních společenských procesů.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi sociálními a sociologickými problémy

Sociální problém představuje to, co konkrétní společnost za problém považuje, co v dané společnosti nefunguje. Sociologický problém se týká sociologie jako vědy. Sociologie pak řeší otázku, proč něco funguje právě určitým způsobem, a jaké vnější i vnitřní vlivy daný jev ovlivňují.
Archiv

Co je paradigma v sociologii

paradigma – (z řec. paradeigma = vzor ve smyslu idejí jako vzorů empir. světa) – společný vzor vědy v určitém období, model, ze kterého vycházejí vnitřně jednotné tradice věd.

Kde vznikla sociologie

Předpoklady pro její existenci vznikly za Velké francouzské revoluce z myšlenek osvícenců. Počátky jí samotné pak sahají pouze na počátek 19. století. Jako označení vědecké disciplíny použil slovo sociologie poprvé Auguste Comte roku 1838.

Co dělá sociologie

Sociolog zkoumá sociální život jednotlivců, skupin a společností. Zajímá se o jednání lidí ve společnosti a v sociálních skupinách, o sociální interakci nebo o společenský systém. Prováděním sociologických výzkumů se snaží popsat, vysvětlit a předpovědět sociální život jedinců či skupin.

Co po studiu sociologie

Bakalářské studium sociologie se zaměřuje na podporu analytických schopností, které se vám mohou hodit v nejrůznějších oborech: učitelství, žurnalistika, marketing a public relations, řízení institucí, sociální práce, imigrační politika, státní správa, řešení konfliktů, rodinné poradenství, urbanismus atd.

Co je to pozitivismus

pozitivismus (MSgS) je směr ve vědě a ve filosofii, který tvrdí, že vědecké poznávání musí vycházet z toho, co je dané, skutečné, pozitivní. Poznávat tedy můžeme pouze to, co je přístupné naší zkušenosti.

Co je to paradigmat

Obecný nebo skupinový názor na něco nebo způsob vnímání jevu v daném období. Krátké a výstižné. Nejvíce mne oslovilo, Je to dočasná vědecká pravda.

Co dělat po studiu sociologie

Po absolvování můžete pracovat například v agentuře pro výzkum trhu, v oddělení řízení lidských zdrojů, neziskových organizacích, nebo ve státní správě a samosprávě.

Co je sociální statika

Sociální statika se zabývá sociálním řádem. Silami, které určují společenský řád a udržují společnost pohromadě. Sociální statika má podle Comta v sociologii obdobné místo jako anatomie v biologii, někdy o ní proto mluvil jako o „sociální anatomii“.

Co je filosofie života

Německy Lebensphilosophie – iracionalistický směr ve filozofii z konce 19. a začátkem 20. století, který vyzdvihuje jako výchozí a základní pojem „život“ ve smyslu jakési pouze intuitivně postihované celostní skutečnosti, život nelze ztotožňovat ani s hmotou, ani s duchem.

Co je to změna paradigmatu

Změna paradigmatu je vědomá změna způsobu myšlení a vnímání reality prostřednictvím svého vědomí (duše), často tuto změnu provází osobní transformační prožitek.

Co dělá sociolog

Sociolog zkoumá sociální život jednotlivců, skupin a společností. Zajímá se o jednání lidí ve společnosti a v sociálních skupinách, o sociální interakci nebo o společenský systém. Prováděním sociologických výzkumů se snaží popsat, vysvětlit a předpovědět sociální život jedinců či skupin.

Co obsahuje studium psychologie

Během studia si studenti osvojí odborné znalosti z psychologických a příbuzných oborů, z dějin psychologie, z metodologie psychologie, z psychologické diagnostiky a statistického zpracování dat v psychologii, rovněž znalosti etických zásad v psychologii.

Co je sociální Fakt

Sociální fakt (někdy také sociální jev) z pohledu sociologie tvoří hodnoty a aspekty společenského života, které utváří naše činy jako jedinců (například ekonomická situace nebo vliv náboženství). Sociální fakt jsou struktury, kulturní normy a hodnoty, které jsou vnější, a mají „donucovací“ charakter na aktéry.

Co je to existencialismus

Existencialismus se zabývá především existencí člověka v soudobém světě a složitostí jeho života. V souvislosti s tím se objevují pocity úzkosti a strachu. Člověk se cítí opuštěn vším, čemu do té doby věřil, tedy především bohem a vírou.

Jaký je smysl života

Smysl života dává našemu životu význam. Je to důvod, proč tu jsme, je to filosofická otázka týkající se existence obecně. Smysl života může být také vyjádřen otázkami typu „Proč jsme tady

Co můžu delat se sociologii

Aplikovaná sociologie dlouho- době patří k nejatraktivnějším oborům s uplatněním ve státní správě, v médiích, ve výzkumných agenturách, ve volebních štábech, v řízení podniků, marketingových firmách atd. Naučit se řemeslo nebylo nikdy ztrátovým počínáním.

Jak těžké je dostat se na psychologii

Na humanitní obory se tradičně hlásí vysoké počty uchazečů. Nejvyšší převis poptávky potom mají právě obory psychologie, jak uvádí studie na webu InfoAbsolvent. Celková úspěšnost zájemců o studium činí pouhých 13,8 procent.

Jak je náročné studium psychologie

Studium psychologie není náročné.

Tím je myšleno, že komu se pak už nechce učit, projde. Kdo to myslí vážně, dá mu to hodně práce, jako všude jinde. Úroveň výuky psychologie velmi kolísá předmět od předmětu. Přece jen v tomto oboru jsou velkým plusem profesní a osobní zkušenosti.

Co je to kolektivní vědomí

vědomí kolektivní – jeden ze tří centrálních obecných pojmů s-gie Émila Durkheima, k nimž dále patří sociální fakt a kolektivní představy (représentations). Durkheim pod v.k. rozumí množinu názorů, věr, přesvědčení a citů, které jsou vlastní všem průměrným členům dané společnosti.

Co to je filozofie

Filozofie (ve stylově příznakové podobě také filosofie, původem z řeckého φιλοσοφία, filosofía, „láska k moudrosti“) je systematické, racionální a kritické studium obecných a základních otázek, jako jsou otázky existence, rozumu, poznání, hodnot, mysli a jazyka.

Kdo je Existencionalista

Existencionalismus, jinak také existencialismus, je velmi významný filozofický a umělecký směr, který vznikl mezi dvěma světovými válkami v Německu v díle Martina Heideggera (1889-1976) a Karla Jasperse (1883-1965).

Co je to život

Život je víceznačné slovo, které v biologii znamená charakteristiku všech jsoucen či organismů, schopných zejména látkové výměny, reprodukce a rozmnožování, případně evoluce, která tedy považujeme za živá.

Co když se v životě ztrácí smysl

Nezbytnou podmínkou toho, aby se člověk „vrátil zpátky do života“, je změna životosprávy, a to takříkajíc zgruntu. Je třeba dopřát si víc odpočinku, naučit se znovu si věřit a radovat se z maličkostí. Hodně pomáhá i změna prostředí (alespoň dočasná, třeba delší pobyt někde v přírodě), ale také konzultace s psychologem.