Co to je terpentýn?

Na co se používá Terpentýnový olej

Terpentýnový balzámový olej je vhodný pro ředění rostlinných olejů (např. lněného oleje, lněné fermeže, tungového oleje, světlicového oleje, týkového oleje atd.), tvrdých olejů, olejových lazur, přírodních vosků, olejových barev, k výrobě laků, k čištění nářadí, k odmašťování povrchů a k odstraňování skvrn.
Archiv

Jaký olej se používá k olejomalbě

I začátečník může objevit krásu olejových barev. Olejomalba je velice rozšířená a stará technika malby. V olejových barvách je barvivo, pigment, smíseno s olejem, nejvíce se používá lněný olej.

Co je Tungovy olej

Tungový olej je vysychající olej získaný lisováním semen stromu Vernicia fordii z čeledi pryšcovitých. Tungový olej po vystavení vzduchu (polymerací) vysychá. Výsledný povrch je průhledný a má hluboký, téměř mokrý vzhled.

Jak vyčistit starou olejomalbu

Olejový obraz můžete také šetrně otírat rozpůleným syrovým bramborem nebo ho čistit poklepáváním měkkých částí čerstvého bílého chleba. Jiná vyzkoušená možnost,jak ošetřovat olejové obrazy, spočívá v tom, že do teplého mléka namočíte měkký hadřík a obraz jím opatrně otřete. Nakonec obraz vysušíme hedvábným hadříkem.

Jak používat terpentýn

Terpentýnový olej slouží jako ředidlo olejových barev, mírně urychluje schnutí barev, lze použít i pro čištění malířských pomůcek. Lněný olej slouží jako médium, pojivo pigmentů v olejových barvách, rychle zasychá, vytváří tvrdý film, stářím žloutne.

Jak ředit Tungový olej

Doporučené ředění: 1:1 – 4:1 (tungový olej:benzín, terpentýnový olej nebo lakový benzín – White Spirit apod.) Po vsáknutí oleje je potřeba přebytečný olej setřít, jinak hrozí vznik lesklých, zvrásněných a lepkavých míst. Textilie nasáklé olejem nehažte na hromadu a nenechávejte je zmuchlané.

Jak dlouho schne Tungovy olej

Jeho nevýhodou je silné ořechové aroma, které v interiéru vyprchá až po delší době (pár měsíců). Doba vysychání: 1 den na slunci, jinak 3-10 dní. Popis: Tungový olej se vyrábí z ořechů čínského stromu Aleurites fordii.

Jak oživit starý obraz

Olejový obraz můžete také šetrně otírat rozpůleným syrovým bramborem nebo ho čistit poklepáváním měkkých částí čerstvého bílého chleba. Jiná vyzkoušená možnost,jak ošetřovat olejové obrazy, spočívá v tom, že do teplého mléka namočíte měkký hadřík a obraz jím opatrně otřete. Nakonec obraz vysušíme hedvábným hadříkem.

Jak si vyrobit plátno

Nyní, je třeba malířské plátno našepsovat. Šeps je základní malířský nátěr plátna, který se provádí v jedné až čtyřech vrstvách širším plochým štětcem. Natíráme rovnoběžnými pravidelnými tahy, svisle a vodorovně. Po natření je dobré ho trochu ošmirglovat, aby celá plocha byla úplně hladká.

Čím se dá malovat na plátno

Na malbu na plátno se používají nejčastěji olejové barvy. Ředí se terpentýnem, mají tuhou konzistenci a celkový dojem je bez viditelných tahů štětcem. Do nanesené barvy se dá udělat plastická struktura např. kousky kůže, hadříky nebo jen prsty.

Jak dlouho schne olej na dřevo

Aplikaci provádíme štětcem nebo válečkem. Důležité je si uvědomit, že tato báze olejů a vosků je po 8-10 hodinách pochozí, zaschnutá, ale konečné vytvrdnutí oleje v pórech dřeva trvá 10-15 dnů. Osmo schne oxidací, proto je třeba intenzivně větrat.

Jak vyčistit zašlý obraz

V první řadě můžeme opatrně otřít z plátna prach velmi měkkou prachovkou. Jemným kartáčkem se dají odstranit větší nečistoty. Odvážnější pak mohou obraz ještě otřít rozkrojenou cibulí, čímž se dá docílit určitého rozjasnění zašlých barev.

Jak se čistí čin

Víte, jak o ně pečovat, aby vydržely pěkné Základní čištění cínových kousků zvládnete teplou vodou a mýdlem, případně jarem, měkkým kartáčkem nebo ještě lépe hadříkem. Poté je opláchněte, vysušte a naleštěte.

Jak se vypíná plátno

K tomu můžete použít technickou želatinu. Ta se podle potřeby hustoty vaří ve vodě, poté se naředí a vychládnutá se natírá širokým štětcem na plátno. Nezapomeňte natřít také plátno z boku na rámu, také bude pracovat a pomůže vám řádně plátno vypnout. Doporučují se nanášet 1-2 vrstvy.

Jak se kreslí na plátno

Na malbu na plátno se používají nejčastěji olejové barvy. Ředí se terpentýnem, mají tuhou konzistenci a celkový dojem je bez viditelných tahů štětcem. Do nanesené barvy se dá udělat plastická struktura např. kousky kůže, hadříky nebo jen prsty.

Jak si připravit plátno

Velká plátna se doporučuje před napnutím navlhčit vodou. Plátno natáhneme na rám, připevníme ho s pomocí nastřelovací sponkovačky = přicvakávací pistole. Můžeme použít speciální napínací kleště, avšak napínání menších velikostí se dá zvládnout rukou.

Jak se používají tempery

Temperové barvy se ředí vodou a mají vysoké krycí vlastnosti podobné akrylovým barvám, na rozdíl od nich lze však temperu po zaschnutí znovu rozmýt. Zasychají rychle a po zaschnutí jsou spíše matné a bohužel nepříliš světlostálé; zasychání lze však regulovat přísadami. Patří k ekonomické třídě barev.

Čím natírat Osmo

Při transparentně barevné úpravě dřevěných ploch doporučujeme konečný nátěr Osmo Terasovým olejem bezbarvým teak 007 nebo UV Ochranný olej bezbarvý č. 420 bezbarvým, aby se pigmenty chránily před oděrem.

Jak naolejovat dřevo

Běžný olej nanášíme hadříkem, který nezanechává vlákna. Můžeme nanášet také štětcem nebo válečkem nebo dokonce špachtlí, stříkáním či máčením. Na povrch dřeva nalijeme olej a rovnoměrně jej rozetřeme po celém povrchu. Nános oleje musí být vydatný, aby se olej ihned nevsákl, ale zůstal na povrchu.

Jak vyčistit zašlý kov

Zašlý kov vyleštíme dlouhodobě působící leštěnkou. Ta vytvoří vrstvu, která udrží lesk déle než při použití běžných leštěnek. Při čištění použijeme bavlněné rukavice, abychom chránili povrch před poškrábáním nehty a působením kyselin z povrchu ruky. Naneseme jednou látkou leštěnku a druhou, čistou, předmět vyleštíme.

Jak vyčistit mramor

Dalším oblíbeným kamenem na náhrobky je mramor, který je ale velmi citlivý. K čištění je vhodné použít měkký kartáč nebo houbu, vodu a prostředky na nádobí obsahující bezfosfátový písek. Pozor musíme dávat na všechny kyselé prostředky od octa až po kyseliny, protože by jeho povrch mohly naleptat.

Co můžu nakreslit na plátno

Jaká malba na plátno je pro začátečníky ideální Zvolit můžete zátiší, jednoduchou krajinku nebo zkusit namalovat něco abstraktního. Figurální náměty jsou složitější, můžete je však pojmout ve stylizované formě.

Jak se dělá plátno

V 21. století se plátno vyrábí z bavlny, lýkových i umělých vláken. Plátnová vazba a zpravidla příze s vyšší pevností umožňují použití vysoce produktivní techniky výroby (např. na pneumatických tkacích strojích s vačkovým prošlupem).

Na čem drží tempera

Tempera dovoluje jemnou kresbu, její nevýhodou je rychlé schnutí a proměna tónu po zaschnutí. Barvy se míchají na plastových nebo dřevěných paletách. Můžeme s nimi malovat štětcem či použít špachtli, hustou barvou nebo v barevných vrstvách, popřípadě kombinovat s olejovými barvami.

Jak vyrobit Temperu

Výroba tempery se liší podle osobitého přání každého umělce, ale základní variantou je tento postup: 1 vejce, buď celé, nebo jen žloutek, se rozmíchá. Do rozmíchaného vejce se pomalu přidává lněný olej v množství 1/2 objemu vejce z něhož barvu připravujeme.