Co to je vaření?

Jaké jsou základní tepelné úpravy

Vaření, dušení, pečení a smažení, ale také grilování, uzení nebo zapékání. To jsou jen některé ze způsobů tepelné úpravy surovin. Znáte je všechny Vaření, dušení, pečení a smažení, ale také grilování, uzení nebo zapékání.
Archiv

Co to je dušení

Dušení (sufokace) je patofyziologický děj mající za následek poruchu transportu kyslíku k cílovým tkáním, provázený objektivními klinickými známkami dechové tísně. Pojem dyspnoe vystihuje objektivní známky dušnosti, tedy to, co lze pozorovat na dušném pacientovi (tachypnoe, ortopnoe).

Co je to Zadelavani

Zadělávání jde o tepelnou úpravu vařením, kdy vaříme všechny suroviny najednou (maso, zelenina, houby) nakrájené na kostky podle druhu pokrmu zahušťujeme.

Co je tepelná úprava

Tepelná úprava slouží ke zpracování potravin (surovin) na hotové pokrmy. V zásadě zlepšuje nutriční využitelnost či nutriční hodnotu použité suroviny. Například i ze suroviny pro přímou konzumaci nevhodné (například syrové maso, syrový bílek) po tepelném zpracování můžeme připravit vhodný a zdraví prospěšný pokrm.

Co to je smažení

Smažení je tepelná úprava pokrmu, při které se pevné kusy polotovaru (masa, masa obaleného v těstíčku, brambor, zeleniny apod.) ponechají po dobu až 15 minut na pánvi v oleji (nebo jiných tucích kupříkladu sádle či másle) o teplotě značně vyšší (přes 200 °C), než je teplota varu vody.

Co to znamená pečení

Pečení je úprava poživatin a pokrmů účinkem suchého tepla.

Jaký je rozdíl mezi vařením a dušením

Dušení je tepelná úprava pokrmu velmi podobná vaření s tím rozdílem, že se používá menší množství vody a pokrm se vaří pod pokličkou převážně ve vlastní šťávě. Tím dojde k uchování a zvýraznění charakteristické chuti pokrmu.

Co se děje při dušení

Dušení (též asfyxie) je omezení až zastavení přísunu kyslíku a/nebo odsunu oxidu uhličitého v těle, subjektivním projevem je dušnost (která vzniká pouze druhým zmiňovaným mechanismem). Nastává jak z příčin zevních, tak vnitřních a může vést až ke smrti udušením, přičemž probíhá ve čtyřech stádiích.

Jak dlouho se vaří maso ve vodě

Hovězí maso se potřebuje vařit déle než vepřové nebo kuřecí. V závislosti na velikosti bychom klidně mohli říct i 2 nebo 3 hodiny. Pokud máte tlakový hrnec, počítejte s tím, že se doba přípravy značně zkrátí. Nezáleží však jen na velikosti masa, ale také na jeho stáří.

Co působí na potravinu při pečení

Pečení Na potraviny se působí horkým vzduchem a zčásti horkým tukem (asi 160 – 200 °C), přitom existuje několik druhů pečení.

Proč nejíst smažené

Potraviny se většinou smaží v druhu tuku, který poskytuje mnoho nasycených tuků, jako je máslo, sádlo nebo zdravější kokosový olej, což může zvýšit hladinu cholesterolu a riziko srdečních onemocnění. Pravidelná konzumace smažených potravin je spojena i se zvýšeným rizikem cukrovky typu 2.

Jak se smazi

Smažení se odehrává při teplotě mezi 150 až 190 stupni. To je daleko za hranicí, kdy voda vře a vypařuje se. Každá potravina je plná vody, takže jakmile ji vložíte do horkého tuku, dojde k prudkému vypařování téhle vnitřní vody a tuk bude bublat a prskat. Čím vyšší teplota tuku, tím bouřlivěji se tak bude dít.

Jak se nazývá pomalé pečení

Konfitování je ve zkratce pomalé a dlouhé pečení masa v tuku a při nízké teplotě.

Jak péct bez Horkovzduchu

Při statickém pečení se uvedou do provozu topná tělesa na stěnách a bez proudění vzduchu se teplo šíří rovnoměrně ze všech stran. To je vhodné pro pečení chleba, pizzy, focacii, ale také dortů, koláčů, sušenek, pusinek, piškotových dortů a také tzv. španělského chleba.

V čem zdravé vařit

Nejvhodnějšími materiály pro vaření jsou z hlediska zdravotní nezávadnosti sklo, kvalitní keramika, smaltové nádobí (nepoškozené) a nádobí z nejedovatých kovů, např. z titanu, nerezu či litiny.

Jak se vaří v páře

Postačí vám větší hrnec a obyčejný pařáček, který máte doma třeba na knedlíky. Do hrnce nalejte tolik vody, aby dosahovala těsně pod dno pařáčku. Na pařáček položte potraviny, které chcete uvařit, přiklopte poklicí a zapněte vařič. Kuřecí maso se vám v páře uvaří za čtvrt hodinky a houby to zvládnou do deseti minut.

Co se stane při škrcení

Při škrcení jde o stlačení různých orgánů, umístěných v přední polovině krku: hrtanu, krčních tepen a bloudivého nervu. Bezvědomí při nasazení škrcení nastane náhlým snížením hladiny kyslíku v mozku. na ploše plicních sklípků.

Co dělat když zaskočí

Pokud sípe, kašle téměř neslyšitelně a nemůže se nadechnout, střídejte pět rázných úderů mezi lopatky a pětkrát zkuste Heimlichův manévr. Pokud dojde ke kolapsu postiženého – zhroutí se k zemi, nereaguje a nedýchá, je nutné zavolat záchranku a zahájit resuscitaci.

Jak se vaří kuře

Jak připravit kuřecí prsa ve vroucí vodě

Na správné uvaření jim stačí zhruba 10 až 12 minut, každopádně ale platí, že byste je neměli vařit prudce a dlouho, jinak si moc nepochutnáte. Když poté prsa vytáhnete z vody, měla by být pevná a pružná, ne úplně měkká na dotek.

Co je to dušené maso

Dušení je tepelná úprava pokrmu velmi podobná vaření s tím rozdílem, že se používá menší množství vody a pokrm se vaří pod pokličkou převážně ve vlastní šťávě. Tím dojde k uchování a zvýraznění charakteristické chuti pokrmu. Kromě masa se dušením upravuje zelenina a také houby.

Jak se mění struktura a vzhled tepelné upravované potraviny

Jakmile smažíme jakoukoli potravinu v trojobale (směs strouhanky, mouky a vejce), dochází při vysokých teplotách v oleji k přepálení všech složek. Obsah zdraví škodlivých látek je tak často mnohem vyšší než například při šetrném grilování. Navíc zvyšujeme množství nezdravých (přepálených) tuků v upravované potravině.

Jak často jíst smažené

Smažená tučná jídla na koupalištích jsou podle známé lékařky a rádkyně v oblasti zdravého životního stylu Kateřiny Cajthamlové sebevražda. "Je to jako kdyby si lidé na koupališti oblékli kožich," říká a jedním dechem doporučuje jíst v létě třikrát denně lehkou a netučnou stravu.

Kdo vymyslel řízek

I když je řízek typickým rakouským jídlem, ve skutečnosti pochází z Itálie, konkrétně z Milána. Existují dvě hypotézy, jak se řízek do Rakouska dostal. Podle první přicestoval Costoletta alla milanese do sousedního Rakouska už v 16. století.

Kdy se vaří olej

Smažení se odehrává při teplotě mezi 150 až 190 stupni. To je daleko za hranicí, kdy voda vře a vypařuje se. Každá potravina je plná vody, takže jakmile ji vložíte do horkého tuku, dojde k prudkému vypařování téhle vnitřní vody a tuk bude bublat a prskat. Čím vyšší teplota tuku, tím bouřlivěji se tak bude dít.

Co to je sous-vide

Metoda Sous-Vide je vaření při konstantní nízké teplotě.

Takto můžete připravovat například maso, ryby, zeleninu, ale i třeba vajíčka. Ingredienci nejprve musíte zavakuovat do speciálního plastového sáčku pomocí tzv. vakuovačky, kterou vysajete veškerý vzduch.