Co to je vazivo?

Co patří mezi pojiva

Pojivová tkáň slouží jako mechanická opora těla, zabezpečuje též látkovou výměnu a energetickou rezervu a představuje regenerační potenciál i pro jiné tkáně.Rozlišujeme tři typy pojiv: vazivo, chrupavka a kost.Obecně mají všechny typy pojiv stejné stavební kameny: buňky a jejich mezibuněčnou hmotu.

Kde v těle je vazivo

Vazivo je možné v těle nalézt jako blanitá pouzdra orgánů a dále jako šlachy a vazy. U dospělého člověka vytváří výplně mezi orgány.

Co to je pojivo

Pojivo je vazná látka spojující částice jiné tuhé hmoty v celek.

Jak dělíme tkáně

Tkáně jsou soubory buněk stejného tvaru a jedné hlavní funkce, které vznikly specializací buněk. Rozlišujeme pět typů tkání: epitely, pojiva, svalovou a nervovou tkáň a krev. Soubor tkání pak tvoří jednotlivé orgány.
Archiv

Jaký význam mají pojiva

V organismu zastává pojivová tkáň mechanickou a podpůrnou funkci, podílí se na udržování stálé koncentrace iontů a vody, tvoří látkové rezervy organismu a má obrannou funkci. K pojivové tkáni se někdy řadí tělní tekutiny, které mají také mezenchymální původ, ale strukturou se od ostatních pojiv liší.

Co je nejtvrdší pojivová tkáň

Společně s vazivovou a chrupavčitou tkání se kostní tkáň řadí mezi pojiva složená z buněk a základní mezibuněčné hmoty. Oproti chrupavčité a vazivové tkáni však kostní tkáň představuje nejtvrdší a nejpevnější pojivo v lidském těle hlavně díky své jedinečné struktuře a schopnosti přizpůsobovat se.

Jak vypadá vazivo

Vazivo je nejrozšířenějším typem pojivové tkáně v lidském těle. Obsahuje buňky obklopené velkým množstvím mezibuněčné hmoty, která má gelovitou konzistenci a je vyztužena vlákny. Hlavní funkcí vaziva je spojení epitelové tkáně s ostatními tkáněmi (např. svalovina).

Co jsou to fibroblasty

Fibroblast je základní buňka vazivové tkáně rozptýlená u člověka v různých částech těla. Produkuje do okolí extracelulární matrix (mimobuněčnou hmotu) a různá vlákna (kolagen atp.).

Co je to tkání

Tkaní je technologický postup výroby textilních látek (tkanin), spočívající v opakovaném provazování (křížení) dvou navzájem kolmých soustav nití (vláken). Podélná soustava se nazývá osnova, příčná útek, který pokaždé prochází celou šířkou tkaniny.

Co je to sval

Sval je orgán lidského těla, jež umožňuje aktivní pohyb. Veškeré svaly dohromady tvoří svalovou soustavu. Základem svalů jsou svalové buňky, oocysty, které se liší svou strukturou a funkcí – podle toho, jaký typ svalové tkáně tvoří. V lidském těle se nachází tři typy svalové tkáně: kosterní svalovina, hladká a srdeční.

Jak vzniká tkáň

Jednotlivé typy tkání vznikají postupnou diferenciací (rozrůzněním) základních zárodečných vrstev – ektodermu, entodermu a mezodermu. V lidském těle (i v tělech ostatních živočichů) nacházíme pět základních typů tkání – epitely, pojivové tkáně, svalové tkáně, nervové tkáně a tekuté tkáně (tělní tekutiny).

Jak se nazývá Výstelková tkáň

Výstelková tkáň neboli epitel je složena z buněk, které k sobě velmi těsně přiléhají. Nejsou mezi nimi žádné mezibuněčné prostory. Nachází se na povrchu celého těla. Uvnitř těla vystýlá různé tělní dutiny a pokrývá některé vnitřní orgány.

Čím je tvořena tkáň

Pojivová tkáň se skládá z buněk a mezibuněčné hmoty, do které jsou tyto buňky zality. Všechna pojiva mají mezenchymový původ, z něhož se diferencují následující typy tkání: vazivo (různé typy) chrupavka (3 typy, chondrocyty, chondroblasty)

Co spojuje vazivo

Vazivo je nejrozšířenějším typem pojivové tkáně v lidském těle. Obsahuje buňky obklopené velkým množstvím mezibuněčné hmoty, která má gelovitou konzistenci a je vyztužena vlákny. Hlavní funkcí vaziva je spojení epitelové tkáně s ostatními tkáněmi (např. svalovina).

Co to je buňka

Buňka (lat. cellula) je základní stavební a funkční jednotka těl živých organismů, nikoliv však těch nebuněčných, jako jsou viry, viroidy a virusoidy. Jsou obklopené membránou a uvnitř obsahují koncentrovaný vodný roztok různých látek (cytoplazmu). Obvykle obsahují genetický materiál a jsou schopné se dělit.

Jak se tká látka

Tká se obvykle v tzv. perlinkové vazbě, která vychází z plátnové vazby, ale v osnově jsou nitě v párech a obtáčejí se kolem nití útkových – pomáhá to zpevnit velmi řídkou a volnou vazbu.

Co je to Snopec

Svalový snopec je podjednotka kosterního svalu. Jedná se o svazek svalových vláken (v tomto případě rhabdomyocytů), který je obklopen tzv. perimysiem – obalem z vazivové tkáně.

Co to je Flexor

Sval ohybač neboli flexor (lat. musculus flexor) je obecné označení pro kosterní sval, který zmenšuje úhel mezi dvěma kostmi, jako je ohýbání loketního nebo kolenního kloubu, nebo také ohýbání zápěstí či páteře dopředu.

Co je to Ektoderm

Ektoderm je termín s velkým významem v embryologii. Jedná se o zevní zárodečný list, který se vyskytuje u vyvíjejícího se zárodku, a který se stává základem celé řady tkání našeho organizmu (např. epitelů a nervové trubice).

Co je to Urotel

Přechodný epitel (přechodní epitel, urotel) je typ pletiva, který se skládá z více řad epiteliálních buněk, které se mohou rozpínat a smršťovat a tím mění svůj tvar. Je to typický epitel pro močový měchýř.

Co je to kostní tkáň

Kostní tkáň představuje specializovaný typ pojivové tkáně, která se od všech ostatních typů odlišuje tvrdostí a pevností. Kostní tkáň je základem všech kostí, a skládá se z kostních buněk a z kostní matrix.

Co vzniká z Mezenchymu

Během vývoje z něj vznikají další pojivové tkáně, cévní systém, hladká svalovina a krvetvorná tkáň.

Kde se v lidském těle nachází pojivová tkáň

Pojivová tkáň vyplňuje prostor mezi vnitřními orgány, má mechanickou a podpůrnou funkci, podílí se na udržování vnitřního prostředí, tvoří látkové rezervy organismu a má i obrannou funkci. Mezi pojivové tkáně patří mj. vazivo, chrupavka a kost.

Co je to vakuoly

O vakuole: Vakuola je membránová struktura, která je součástí většiny rostlinných buněk. Může zaujímat 30-90% objemu buňky. Vakuola plní v rostlinné buňce mnoho důležitých rolí.

Co je to mitochondrie

Mitochondrie jsou důležité organely, bez kterých by eukaryotická buňka nemohla fungovat. Vykonávají funkci buněčné elektrárny, jelikož v nich probíhají důležité biochemické pochody. Nejdůležitějším z nich je vznik adenosintrifosfátu (ATP) pomocí buněčného dýchání.