Co to je výluh?

Jak udělat výluh z bylin

Nálev, zvaný bylinkový čaj, připravíme tak, že sušené či čerstvé byliny přelijeme vodou, která by neměla být vroucí, vhodná je teplota kolem 80 °C. Květy stačí luhovat chvilku, asi 5-10 minut, listy déle, stonek 15-20 minut a některé kořeny 20-30 minut.

Jak se vyrábí extrakt

Extrakty. Přírodní extrakt je výtažek připravený vylouhováním suroviny v kapalině – rozpouštědle. Většinou se k jeho výrobě v potravinářství používá alkohol. Nejlepší výluhy jsou z čerstvých surovin, lze ale použít i sušené.

Jak macerovat v alkoholu

Aby zátka bezvadně těsnila a přizpůsobila se otvoru láhve, povaříme ji před použitím ve vodě. Láhev naplníme předepsanou směsí lihu a vody, drogy a byliny přesně odvážíme, vsypeme do zředěného lihu a promísíme. Láhev dobře uzavřeme, případně povážeme pergamenem, zvláště je-li předepsána delší doba macerace.

Jak dlouho se louhují bylinky

Bylinky přelijte právě vroucí vodou a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté nálev sceďte a pijte teplý. Nálev je vhodný pro byliny jako je máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, kopřiva, pelyněk, lipový květ a další… Získává se varem.

Co to je extrakt

Extrakt (koncentrát) je výtažek z rostlin nebo jejích částí, převážně připravený z usušených částí rostlin. Díky moderním technologiím, je možné léčivé vlastnosti rostlin zkoncentrovat. Extrakce neboli vyluhování je metoda získávání látek z různých, přírodních materiálů.

Co to je tinktura

Tinktura je bylinný výluh získaný delším máčením bylinky v alkoholu. V lékárnictví se tinktury používaly už ve středověku. Jejich výhodou je totiž trvanlivost a vysoký obsah účinných látek. Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu.

Co to je macerace

Macerace je způsob, kterým se získávají ze základních surovin netěkavé aromatické a chuťové látky. Říká se tomu tzv. studený způsob, při kterém se potraviny máčí v tekutině, aby změkly, případně, aby se zbavily nežádoucího pachu.

Co to je macerát

Macerát je výluh drogy za studena. Droga se přelije vodou o teplotě 15 až 20 °C a nechá se stát předepsanou dobu (např. 6 hodin) za občasného zamíchání; potom se výluh scedí. Tímto způsobem se připravují výluhy hlavně z drog obsahujících sliz.

Proč Nemýt hrnek od čaje

Oxaláty, přírodní látky obsažené v čajových lístcích, reagují s vápníkem v rozpuštěné vodě. Tak vzniká tmavě hnědá usazenina, která nálevu odebírá požitek z pití a ztěžuje udržování čistoty nádobí, protože se usazuje na stěnách. Čajový kal však vašemu zdraví neškodí.

Jak se louhuje čaj

První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.

Jak se vyrábí aroma

Lihová aromata (tresti) jsou přípravky obsahující vonné a chuťové látky k ochucování potravinářských výrobků. Vyrábějí se macerací, digerací nebo destilací přírodních surovin, případně rozpouštěním silic a extraktů v rafinovaném lihu.

Co je to byliny

Bylina je rostlina, která má nedřevnatějící nadzemní stonek. Bylinný typ růstu vznikl v rostlinné říší mnohokrát nezávisle, většina čeledí má své bylinné zástupce. Jedná se buď o lodyhu nesoucí listy, neolistěný stvol, případně u trav stéblo.

Jak si udělat tinkturu

Tinkturu si můžete vyrobit i sami doma. Stačí vzít 1 díl nařezaných bylinek či pupenů a vše zalít pěti díly 40% alkoholu. Přibližně 2 týdny louhovat, každý den výluh protřepat a nakonec přecedit.

V čem louhovat bylinky

Macerace, tedy louhování léčivých rostlin v oleji, bývá jednou z možností, jak dostat léčivé vlastnosti a mnohdy i specifickou vůni do rostlinného oleje, který pak využijeme pro výrobu různých výrobků. Běžně se macerují sušené bylinky, ale během sezony lze louhovat i byliny čerstvé.

Jak odstranit usazeniny od čaje

Na skvrnu nasypte asi 1 lžičku jedlé sody a přidejte trochu vody, abyste vytvořili pastu. Skvrnu vydrhněte vlhkou měkkou houbou. Jemná abrazivní povaha jedlé sody pomáhá odstranit skvrny od kávy nebo čaje z povrchu. Po skončení drhnutí hrnek dobře opláchněte, abyste odstranili zbytky jedlé sody.

Jak vyčistit konvici na čaj

Bílý ocet

Jednoduše přidejte do konvice stejný díl bílého octa a vody a přiveďte ji k varu. Nechte ji několik hodin odstát. Vodu vylijte a důkladně propláchněte čistou vodou, dokud vůně nezmizí.

Co se stane když se čaj louhuje déle

Pokud je voda příliš chladná nebo doba louhování příliš krátká, tak čaj bude mít velmi mdlou, nevýraznou chuť. Naopak, pokud to s teplotou a délkou louhování přeženeme, tak to na chuti poznáme zhořknutím čaje – uvolňují se třísloviny, které mají trpkou až hořkou chuť.

Co to je přírodní aroma

Jako “přírodní aroma” se v praxi označuje kombinace aromatických látek získaných z několika různých přírodních surovin. Cílem použití této ingredience není dodání specifické vůně konkrétní suroviny (např. vanilky), ale celkové zlepšení chuťového profilu ve prospěch spotřebitele.

Co to je fytoterapie

Fytoterapie je léčba léčivými rostlinami. Metoda je známější pod označením bylinkářství (bylinářství). Pro léčbu člověka (ale i zvířat) jsou využívány léčivé rostliny. Mohou to být byliny, polokeře, keře, stromy, houby i řasy.

Jaký alkohol použít na tinkturu

Vhodný alkohol

Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství.

Co znamená tinktura

Tinktury jsou koncentrované bylinné extrakty vyrobené namočením čerstvých nebo sušených bylin (z různých částí rostlin) do alkoholu. Alkohol se používá k "rozbití" buněčné stěny rostliny, což umožňuje uvolňování biologicky aktivních sloučenin.

Jak dlouho nechat sáček v čaji

Krátká doba louhování zajistí bohaté aroma a málo hořčin. Bylinné a ovocné čaje je naopak možné podle druhu louhovat klidně pět až osm minut. Zvláštností je černý čaj: pokud se louhuje po dobu do tří minut, má povzbuzující účinky, ale od čtyř až pěti minut naopak účinky uklidňující.

Jak vyčistit pítko

Trochu řas a špíny ptáčkům neublíží, ale přesto je vhodné pítko jednou týdně důkladně vyčistit. K čištění rozhodně nepoužívejte žádnou chemii; pokud se vám zdá, že voda a kartáček nestačí, můžete si pomoci kapkou octové vody.

Jak na řez v konvici

Objevíte-li v rychlovarné konvici rez, odstranit ji můžete několika způsoby. Pomoci vám může již zmíněný ocet, kyselina citronová nebo jedlá soda. Mezi další postupy, jak odstranit z konvice rez, patří oblíbený sycený nápoj Coca-Cola.

Co na vodní kámen na WC

Dobrou zprávou je, že pro odstranění vodního kamene z toaletní mísy nemusíte kupovat speciální čistící prostředky z drogerie. Vystačíte si s tím, co máte nejspíš doma. Nejúčinnějí parťáci v boji proti vodnímu kameni jsou citronová šťáva (nebo silnější kyselina citronová), ocet a dokonce i Coca-Cola.