Co to je řízkování rostlin?

Jak na řízkování rostlin

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.
Archiv

Co to je řízkování

Řízkování rostlin je způsob vegetativního rozmnožování pomocí částí rostlin. Nejčastějším druhem řízkování je množení pomocí bylinných (zelených) nebo dřevitých řízků. Nová rostlina, která vznikne řízkováním, je klonem mateřské rostliny, má stejné vlastnosti, tudíž je geneticky shodná s mateřskou rostlinou.

Které rostliny lze Řízkovat

Typy řízkováníŘízky ze stonku: fíkusy, monstery, maranty, sukulenty.Listové řízky: africká fialka, tchýnin jazyk nebo oblíbená tlustice vejčitá.Kořenové řízky: oblíbená pilea a některé trvalky, zejména ty s dužnatými kořeny.
Archiv

Jak se množí řízkováním

Řízky můžete vytvořit i z postranních větví a u některých rostlin dokonce z jednotlivých listů. Pokud jsou postranní výhonky/větve plně vyvinuté, poslouží stejně dobře, jako terminální řízky. V případě listů bude zakořenění a vyvinutí řízku do podoby rostlinky trvat déle.
Archiv

Kdy řízkovat rostliny

Právě předjaří je ideálním obdobím pro řízkování mnoha druhů rostlin a nejen těch pokojových. U řízkování jde v principu o to, že z kousku výhonu rostliny, jehož odebrání rostlině neuškodí, vyroste nová rostlina se stejným genetickým materiálem, jaký měla rostlina mateřská. Využít přitom můžeme i výhony z řezu.

Jak použít stimulátor růstu

Kořenový stimulátor podle fáze růstu

Tato pečlivě promyšlená směs aminokyselin a minerálů se aplikuje přímo na listy a stonky řízků několik dní po odběru. Dva až tři dny před odběrem řízků lze tento produkt aplikovat také na listy a stonky mateřských rostlin.

V čem řízkovat

K řízkování použijte propustnou a drenážovanou zeminu obsahující co nejvíce kyslíku – můžete použít perlit, rašelinu, keramzit a kokosové vlákno. Zakořenění: Nějakou dobu trvá, než řízek zakoření v půdě. Pro lepší kontrolu nechte řízky zakořenit ve vodě.

Kdy řízkovat pokojové rostliny

Předjaří a jaro je vhodnou dobou pro množení pokojových rostlin. Z kousku výhonu, jehož odebrání rostlina ani nepocítí, doroste nová.

Kdy řízkovat

Většinu rostlin je dobré řízkovat v období, kdy již nehrozí raní mrazíky, tedy od května do července. S trochou úsilí a času si tak můžete namnožit třeba dostatečné množství rostlin pro kvetoucí živý plot. Dole větvičku seřízneme dlouhým šikmým řezem. Na řízku ponecháme jen 1 až 2 páry listů nebo 3 až 4 listy.

Jak se starat o řízky

Abyste řízku vytvořili co nejlepší podmínky pro zakořenění a růst, seřízněte ho v šikmém úhlu 45°. Seříznutím vytvoříte větší plochu pro růst kořenů. Spodní pár listů a větví ořízněte, aby nezahnívaly. Spodní část klonu poté namočte do gelového či práškového stimulátoru.

Jak řízkovat keře

Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.

Jak urychlit růst rostlin

Velkým pomocníkem je růstový stimulátor, jakými je například domácí zakořeňovač STIMULAX I. prášek nebo stimulátor růstu rostlin RootMost, obsahující látky podporující tvorbu kořenového systému.

Jak urychlit růst kořenů

Abychom docílili takových výsledků, je nezbytná stimulace tvorby kořenů. Obecně jsou stimulátory zakořeňování používány pro máčení semen, tím pak podporují produkci klíčků a kořínků před samotným setím nebo pro máčení kořenů rostlin a dřevin před výsadbou.

Kdy stříhat tlustici

Tato schopnost se prý odvíjí od toho, kolik má tlustice světla, jestli ji letníme a zdali ji pravidelně tvarujeme stříháním. Co se týče vhodného času pro zaštipování tlustic a tvarování, je to samozřejmě jaro.

Jak se množí rostlina

Rostliny se množí například dělením trsů, hřížením, řízkováním, roubováním… Dělení trsů – trs mateřské rostliny rozdělíme rýčem nebo pilkou tak, aby každá část měla kořeny i nadzemní část (používáme u trvalek, cibulnatých či hlíznatých rostlin, ale i u drobného ovoce).

Jak urychlit zakořenění řízku

Šťáva z aloe s nehodí jen na popáleniny. Jde o nezastupitelného pomocníka,kterého by měl mít doma prakticky každý. A to včetně zapálených zahrádkářů. 10 kapek čerstvé šťávy stačí na to, aby stimulovaly růst kořenů u řízků květin nebo bylinek.

V čem Řízkovat

K řízkování použijte propustnou a drenážovanou zeminu obsahující co nejvíce kyslíku – můžete použít perlit, rašelinu, keramzit a kokosové vlákno. Zakořenění: Nějakou dobu trvá, než řízek zakoření v půdě. Pro lepší kontrolu nechte řízky zakořenit ve vodě.

Jak aktivovat růstový bod

Tím, že rostlinu seřízneme, vystresujeme ji k tomu, aby vytvořila nový růstový bod a tím se postupně rozvětvila. Když necháme řízky zakořenit (a jak na to se v tomto článku dozvíte), můžeme je sesadit zpět k mateřské rostlině a tím ji zahustíme dalším rostoucím výhonkem.

Kdy množit skalník

Ani množení skalníků není nijak obtížné, obzvláště druhů poléhavých. Uříznuté větvičky snadno zakoření, čili skalníky se výborně množí řízkováním. Letorosty je nejlepší odebrat po půlce června.

Kdy odebírat řízky

Odběr řízků

Použít můžeme úplně měkké řízky (květen – někdy z přirychlených keřů), polovyzrálé (od poloviny června do poloviny července, kdy letošní větvičky již začínají mírně dřevnatět) i vyzrálé řízky (letorosty mají být již celé vyzrálé – nemusí být úplně zatvrdlé).

Co pusobi na růst rostlin

Auxin je zásadní hormon, jehož fungování umožňuje rostlinám růst. Jeho toky a jeho množství v různých místech ovlivňují reakce rostlin. Auxin působí především na rostlinný růst a vývoj – například na ohýbání za světlem, prodlužování buněk či zakládání postranních kořenů. Šíří ho specializované bílkoviny.

Co působí na růst rostlin

Nejdůležitějšími faktory pro zdárný růst rostlin jsou: světlo. CO2 ve vzduchu. teplota vzduchu, jeho rychlost proudění a s tím související optimální teplota rostlin.

Jak podpořit růst rostlin

Pro růst rostlin je z chemických prvků důležitý hlavně dusík (N), který se podílí na tvorbě stonků a listů. Hnojiva, která pomáhají rostlinám na jaře růst, by proto měla obsahovat převážně tuto složku. Koncem léta rostliny potřebují zase draslík (K), který podporuje vyzrávání pletiv.

Čím nahradit stimulátor růstu

K výrobě domácího stimulátoru vám postačí jen tři věci: sklenice, vrbové proutky a voda. Vrba dokáže velice rychle zakořenit. Kořeny pustí během pár dní díky tomu, že obsahuje látky ze skupiny auxinů. Auxiny jsou významná skupina rostlinných hormonů, které již v malých koncentracích ovlivňují růst rostlinných buněk.

Čím hnojit tlustici

Tlustice nejlépe rostou ve směsi zeminy, rašeliny a písku. Někdo doporučuje i malý přídavek cihlové drtě. V každém případě u tlustice dbejte na dobrou drenáž na dně květináče. Hnojení: 1x měsíčně od března do října dusíkatými a minerálními hnojivy nebo speciálním hnojivem na kaktusy a sukulenty.