Co je to zástavce
S pojmem zástavce se setkáte hlavně v oblasti hypoték. Zástavcem je vlastník či vlastníci nemovitosti, kteří souhlasili s tím, aby jejich nemovitost, na kterou si berou hypotéku, sloužila jako zajištění dluhu. Zástavce v tomto případě uzavírá kromě hypoteční smlouvy i zástavní smlouvu k nemovitosti.
Archiv
Co znamená dát něco do zástavy
Zástavní právo patří mezi věcná práva k cizí věci a slouží k zajištění dluhu v ujednané výši pro případ, že nebude dlužníkem (zástavní dlužník) včas a řádně splněn. Předmětem zástavněprávního vztahu je zástava, která může být v případě nesplnění pohledávky zpeněžena a výtěžek získá věřitel (zástavní věřitel).
Jak funguje zástava nemovitostí
Jak zástava funguje Zástava nemovitosti představuje pro banku pojistku, kterou si zajistí získání své pohledávky zpět. Když například banka půjčí klientovi peníze, vystavuje se tím riziku, že o ně přijde. Aby toto riziko eliminovala, požaduje po klientovi ručení nemovitostí.
Co je to zástava nemovitostí
Zástava majetku (dle zástavního práva) je svou definicí institut, jehož prostřednictvím vznikají cizí straně sjednaná práva k cizímu (Vašemu) majetku. Přitom účelem by mělo vždy být to, aby měl věřitel úvěru (typicky banka) možnost získat zpět svou pohledávku (půjčku).
Archiv
Co je uvolněná zástava
Uvolněná zástava
Podstata uvolněné zástavy spočívá v tom, že při zániku zástavního práva, může být bez nutnosti jeho předchozího výmazu k téže věci zapsáno zástavní právo pro jiný dluh. Ve veřejném seznamu tudíž nedojde k výmazu a novému zápisu zástavního práva, ale pouze ke změně údaje o zajištěném dluhu.
Kdo je zástavním dlužníkem
Stanoví, že o způsobu zpeněžení zástavy se mají primárně dohodnout zástavní věřitel se zástavcem (nebo zástavním dlužníkem). Rozdíl mezi zástavcem a zástavním dlužníkem: zástavce je ten, kdo uzavírá zástavní smlouvu, kdo dává věc do zástavy; zástavním dlužníkem je ten, kdo je vlastníkem zástavy.
Jak vymazat zástavu
Zápis o zástavním právu lze vymazat jen po uhrazení celé výše dlužné částky a výmaz se opět provádí podáním návrhu na vklad na katastrálním úřadu. Zástavní právo nezaniká změnou vlastnictví nemovitosti.
Jak dlouho trvá zástavní právo
Zástavní právo zaniká v okamžiku splacení hypotéky a o splacení celé částky vydává banka potvrzení, tzv. kvitanci. Majitel musí podat návrh na výmaz zástavního práva k příslušnému katastru nemovitostí a stejně jako při vkladu, musí i při výmazu zaplatit správní poplatek 2 000 Kč.
Jak zastavit být
Zástavní právo je zapsáno v katastru nemovitostí
Zástava neomezuje vlastnická práva majitele nemovitosti. Byt, dům, pozemek či jinou nemovitost tedy může majitel běžně využívat. Po splacení celé hypotéky vystaví banka potvrzení o zániku zástavního práva a příslušný katastrální úřad provede výmaz zástavního práva.
Kdy zaniká zástavní právo
Kromě dohody či vzdání se zástavním věřitelem může zástavní právo zaniknout i z dalších důvodů, které jsou uvedeny v § 1376 a § 1377 OZ. Zástavní právo tedy zanikne, pokud např. zanikne zajištěný dluh, pokud zástavní dlužník složí cenu zastavené věci, anebo pokud uplyne doba, na kterou bylo zástavní právo zřízeno.
Co lze zastavit
Kterou nemovitost lze zastavit Takovou nemovitostí může být dům, byt, chata (tedy rezidenční nemovitost) nebo stavební pozemek. Zastavená nemovitost však musí mít hodnotu minimálně takovou, aby pokryla částku nutnou k dosažení hypotéky. Tedy 20, popřípadě 10 % její hodnoty.
Jak zastavit nemovitost
Jak probíhá zástava nemovitostiPodepíšete smlouvu o úvěru.Prodávající podepíše zástavní smlouvu.Spolu s prodávajícím podepíšete návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí.Vyčerpáte hypotéku a převedete nemovitost.
Jak dlouho trvá výmaz zástavy
peněžního ústavu vůči vám zanikne, banka vystaví potvrzení o zániku zástavního práva, které zašle jak vám, tak prostřednictvím datové schránky i příslušnému katastrálnímu úřadu. Katastrální úřad po obdržení tohoto potvrzení provede výmaz zástavního práva do 30 dnů.
Kdo má zástavní právo
Zástavní právo je právo věřitele (půjčujícího) k cizí věci. To slouží k tomu, aby měl věřitel jistotu, že o své peníze nepřijde, i když nebude dlužník řádně splácet. Zástavní dlužník je zde tedy někdo, kdo si půjčil peníze, a zástavní věřitel zas někdo, kdo ty peníze půjčil.
Jakou nemovitostí lze ručit
Ručit můžete dokončeným nebo rozestavěným bytem či domem, který se nachází na území České republiky a je pojištěný proti živelným a jiným rizikům. Důležité je, aby se na nemovitost v den čerpání hypotečního úvěru nevázalo jiné zástavní právo. Jinými slovy s ní nesmíte ve stejné chvíli ručit u jiného úvěru.
Kdo zřizuje zástavní právo
Zástavní právo se zřizuje zástavní smlouvou uzavíranou ve většině případů mezi kupujícím jakožto dlužníkem, bankou jakožto zástavním věřitelem a prodávajícím jakožto stávajícím vlastníkem nemovitosti (zástavní smlouva se obvykle uzavírá společně se smlouvou kupní).
Co je potřeba k zástavě nemovitosti
Takovou nemovitostí může být dům, byt, chata (tedy rezidenční nemovitost) nebo stavební pozemek. Zastavená nemovitost však musí mít hodnotu minimálně takovou, aby pokryla částku nutnou k dosažení hypotéky. Tedy 20, popřípadě 10 % její hodnoty. TIP: Na hypotéku u České spořitelny vám stačí jen 10 % vlastního vkladu.