Kdy koupit Capacky
O prvních botičkách začínáme uvažovat v momentě, kdy dítě lezení pomalu přestává bavit a ono se přidržujíc nábytku nebo rodičů opatrně začíná pokoušet o první krůčky. Zpočátku to není nic moc, ale děti jsou houževnaté a každým dnem získávají větší a větší stabilitu.
Jak vybrat správně Capacky
Capáčky pro miminka a batolátka by měly mít nadměrek do 1 cm. Capáčky pro nejmenší chodce by měly disponovat nadměrkem 1 cm u celoročních bot a 1,2 cm u bot zimních. Capáčky pro děti školkou a školou povinné by měly mít nadměrek 1,2 cm u celoročních bot a maximálně 1,5 cm u bot zimních.
Jaké první capáčky
Jako první botičky jsou vhodné ty, které mají minimální šíři podrážky (do 3 mm), jsou dostatečně prostorné a respektují tvar nohy dítěte. Moderní a velice vhodné jsou například kožené capáčky. Ochrání nohu a slouží jako silnější ponožka, která nebrání noze v přirozeném pohybu.
Kdy začít dávat botičky
Dítě obouváme až ve chvíli, kdy se samo postaví a začne chodit v prostoru, byť je to třeba jen za ruku. Hlavní funkcí boty totiž je chránit nohu před zevními vlivy, mechanických poraněním, chladem či horkem a před případným uklouznutím. V neposlední řadě by měla obuv poskytovat dětské nožce oporu.
Jak dlouho nosit Capacky
Dokud se miminko nezačne pokoušet chodit, jsou capáčky dostačujícím řešením. Miminko totiž stále tráví většinu času lezením a pevná bota by ho nutila nepřirozeně vytáčet kotník. Ideální jsou capáčky s protiskluzovou podrážkou, které výborně poslouží i když se dítě začíná stavět.
Kde koupit Capacky
Na e-shopu CAPACKY.COM můžete vybírat ze široké škály kožených capáčků pro batolata, kluky, holky i maminky. V nabídce jsou capáčky s koženou i gumovou podrážkou, které skvěle kopírují dětskou nožku a umožňují svalům chodidla dobře cítit zem.
Jak koupit prvni Capacky
První botičky by měly být takové, které nohu neomezují, nijak nepodpírají a vlastně by je dítě na noze mělo vnímat úplně minimálně. Pokud je dítě obuje a udělá pár krůčků, rozdíl mezi chůzí naboso a v těchto botičkách by měl být minimální.
Jak zjistit velikost Capacku
Délka v tabulce velikostí odpovídá vnitřní délce boty v mm. Jakmile si změříte obě chodidla a k délce toho většího připočtete požadovaný nadměrek (5–10 mm), získáte rozměr capáčku, který je vhodný pro Vašeho kulíška. Měří-li tedy delší chodilo 12,5cm, pak pro vás bude vhodný capáček s vnitřní délkou 13cm.
Jak dlouho vydrží první botičky
Dětská nožka roste velice rychle a boty vydrží max. 5 měsíců, ale nelekejte se, je to dobrá investice a boty pak určitě můžete zase prodat. Typ obuvi přizpůsobíme ročnímu období. V létě tedy volíme capáčky, či barefoot letní botky, ideálně však necháme dítě běhat bosky.
Kdy je bota malá
Nohy dětí mají i sníženou citlivost na tlak a bolest, proto u malého dítěte jinak nepoznáte, kdy jsou mu boty malé. Velikost boty u batolat kontrolujeme 1x za měsíc, předškoláky a mladší žáky 1x za 2 až 3 měsíce. Pokud dítě dlouhodobě nosí malé boty, dochází u něj k deformaci nohy.
Jak poznat že jsou dítěti malé boty
Minimální nadměrek u obuvi je asi 5mm. S menším nadměrkem byste obuv používat neměli. Úplně malým dětem roste noha nejrychleji a to rodiče svádí k nákupu obuvi s velkým nadměrkem, aby dítěti déle vydržela a nevyrostlo z ní. Tím se dopouštějí chyby.
Co mohou způsobit malé boty
Příliš malé boty způsobují, že špičky prstů neustále narážejí na přední část boty, což vede k bolestivým odřeninám a otlakům. Tím však potenciální problémy nekončí! Jedním z nejčastějších důsledků nošení příliš těsné obuvi je vznik křivého palce neboli halluxu.
Jak poznat že mi boty sedi
Jak poznat, že vám boty padnou Vyzkoušejte si ideálně obě boty a také pokud možno v odpoledních hodinách. Nohy jsou odpoledne trochu oteklejší než ráno, proto by vás obuv, která vám sedí ráno, mohla večer tlačit. Při zkoušení obuvi se dostatečně projděte.
Kdy jsou boty malé
Nohy dětí mají i sníženou citlivost na tlak a bolest, proto u malého dítěte jinak nepoznáte, kdy jsou mu boty malé. Velikost boty u batolat kontrolujeme 1x za měsíc, předškoláky a mladší žáky 1x za 2 až 3 měsíce. Pokud dítě dlouhodobě nosí malé boty, dochází u něj k deformaci nohy.
Jak zkoušet boty
Botu zkoušíme vždy řádně zašněrovanou.
Pokud se noha při sestupu posouvá v botě dopředu, může dojít k otlakům prstů a prodření membránové podšívky ve špičce. Proto je potřeba zkoušet botu na nakloněné podložce nebo například na hraně schodu.
Jak by měly sedět boty
Bota by měla být vždy zhruba o jeden cm delší než Vaše noha. Jedině tak zajistíte, aby Vaše prsty budou dostat prostoru pro pohyb a nedojde tak k žádnému dření. Klidně si změřte délku svého chodidla až po špičku Vašeho nejdelšího prstu, ale pamatujte přitom, že to nemusí být vždy palec!
Jak mají být velké boty
Běžecké boty by se měly kupovat o půl až jedno číslo větší než je velikost vašich běžných bot. Běhání v běžeckých botách, které jsou příliš velké, je menší zlo než běh v malých botách. Vaše pravé a levé chodidlo může mít různou délku. Vybírejte vždy podle delšího chodidla.