Co to jsou dalmátské Čufty?

Jak se vaří Čufty

Mleté maso smícháme s rozmočenými rohlíky, přidáme vejce a nadrobno nakrájenou cibuli. Ze směsi utvoříme malé kuličky, které opečeme na oleji. Přidáme kečup, zelený hrášek a papriku. Všechno podusíme, dochutíme sladkou smetanou a máslem.
Archiv

Co je Čufta

Čufty jsou vlastně něco jako bolognese, jenže odděleně. Příprava omáčky je v podstatě stejná, jen mleté maso nemícháme do ní, ale navíc ho ochutíme a uděláme kuličky, které připravujeme zvlášť. Pak to samozřejmě zase dohromady všechno sníme.
Archiv

Jak se dělá Cevabcici

Do mletého masa přidáme nadrobno nakrájenou cibulku, prolisovaný česnek, papriku, chilli, celé vajíčko, opepříme, osolíme a vše hodně důkladně prohněteme. V případě, že je směs řídší, přidáme trochu strouhanky, abychom docílili požadované tuhosti směsi. Ze vzniklé směsi uděláme malé válečky (asi tak velikosti palce).

Co se dá udělat z mletého masa

Mleté maso se nejlépe hodí pro přípravu klasických pokrmů jako je sekaná, karbanátky, čevabčiči či masové kuličky do polévek. Zdomácněly však již i zahraniční speciality jako například chilli con carne, burgery či špagety bolognese, které si lze bez kvalitního mletého masa jen těžko představit.

Jaké koření se dává do rajské omáčky

Jaké koření se dává do rajské omáčky

K rajské omáčce patří bobkový list, nové koření a kuličky pepře. Méně používané koření do rajské je bazalka, tymián, skořice a hřebíček. Koření vaříme s vývarem, případně v omáčce, a z hotové omáčky je vyjmeme nebo omáčku přecedíme.

Jak se dělají karbanátky

Postup přípravy receptu

semeleme na masovém strojku spolu s masem, slaninou a cibulí. Poté přidáme ke směsi vejce, prolisovaný česnek, pepř, sůl a majoránku dle chuti. Pokud je směs příliš řídká, přidáme trochu mouky. Tvoříme karbanátky, obalujeme v trojobalu a zvolna smažíme ve vyšší vrstvě tuku.

Jak se dělají Vepřenky

Pečivo namočíme do vody, pak ho vymačkáme a pomeleme spolu s masem. Přidáme sůl a koření, pečlivě umícháme a tvarujeme tenčí placičky, které po obou stranách rychle smažíme na sádle nebo oleji. Každou vepřenku pak svrchu potřeme hořčicí, posypeme drobně krájenou cibulí a podáváme na krajíci chleba nebo s brambory.

Co se dává do čevabčiči

Malé masové šištičky z balkánské kuchyně s názvem čevabčiči nejsou nijak složité a stačí na ně jen mleté maso, to ostatní budete mít zřejmě doma. Čevabčiči podávejte s nakrájenou cibulí, hořčicí a pečivem nebo bramborami.

Co se dává do sekané

Aby sekaná byla dobře ochucená

Do sekané patří cibule, česnek a majoránka. A taky vajíčko, ale to spíš kvůli soudržnosti. Cibuli a česnek byste měli podusit a nechat změknou na trošce tuku, než je přidáte do masové směsi.

Jak okořenit mleté maso

Nejčastěji se využívá mleté maso k přípravě různých druhů sekané nebo karbanátků. K tomuto účelu by mělo být mleté maso dobře okořeněné. Doporučuje se koření jako je česnek, majoránka, cibule, dobromysl, chilli, výborné je přidat do sekané z mletého masa také lžíci hořčice.

Jak správně rozmrazit mleté maso

Absolutně nejlepší metoda bezpečného rozmrazování masa je přes noc v lednici, dokud maso zcela nerozmrzne. Po rozmrazení vydrží mleté maso, drůbež a mořské plody v lednici ještě jeden nebo dva dny, zatímco červené maso (hovězí, vepřové, jehněčí a steaky) vydrží ještě dobré tři až pět dní.

Co se víc hodí k ochucení rajské omáčky

Vhodné koření do rajské omáčky

Přidáváme ho buď už k cibulovému základu nebo až zároveň s tekutinou. Mezi nejpoužívanější patří bobkový list, kuličky nového koření a pepře, hřebíček, tymián, mletá paprika. Může se přidat bujón. Na závěr ještě skořice a citrónová šťáva, někdy ocet.

Jak zjemnit rajčatovou omáčku

Pokud máte rádi vůni koření, přidejte do rajské ještě lžičku mleté sladké papriky a také lžičku papriky uzené. Uvidíte, že omáčka bude mít úplně jiný šmrnc. Jestli chcete rajskou naopak zjemnit, přidejte do ní dvě lžíce zakysané smetany nebo 100ml smetany na šlehání.

Co vše se dává do karbanátků

Do karbanátků kromě mletého masa neodmyslitelně patří také vejce, strouhanka či houska, česnek, sůl, pepř, majoránka a případně další bylinky. Obzvlášť na jaře se do směsi na jejich výrobu často přidává také kapusta. Výsledná směs na karbanátky se tvaruje do typických placek a ty se poté buď smaží nebo pečou v troubě.

Jaké koření se dává do karbanátků

Obsahuje kmín, cibuli, česnek, pepř černý, nové koření, papriku pálivou, zázvor, majoránku, kardamon, tymián a sůl. Směs je určena do všech úprav mletého masa – karbanátků, sekané, kuliček z mletého masa, špízů. Lze ji použít i do různých typů masových a játrových zavářek, do polévky, náplní zeleniny.

Co to jsou Veprenky

Vepřenky jsou placičky z ochuceného vepřového masa, smažené na pánvi. Před podáváním se potírají vrstvou plnotučné hořčice a pokladou cibulí, nakrájenou na kolečka. Jako příloha se k vepřenkám hodí vařené brambory nebo chléb.

Jak dlouho péct čevabčiči v troubě

Mleté maso smícháme se sladkou paprikou, pepřem, solí, worcestrovou omáčkou a s vychladlou osmahnutou cibulkou. Ve vodě namočenýma rukama tvoříme válečky a skládáme je do pekáčku vedle sebe. Vývar smícháme se sójovou omáčkou. Podlijeme masové válečky a pekáč vložíme péct do předehřáté trouby na 200 °C na cca 30 minut.

Jak smažit čevabčiči

Rozpálíme si pánev, na ní rozpustíme sádlo a smažíme čevabčiči ze všech stran. Na talíři ozdobíme nakrájenou cibulí, kozím rohem a hořčicí. Nic vám pak neuteče.

Jak se pozná že je sekaná upečená

Sekané pečte na 200°C 50-60 minut. Jak poznat upečenou sekanou Slaninka je dozlatova a sekaná drží na dotyk pohromadě. Sekanou podávejte s vařeným bramborem nebo bramborovu kaší.

Jak dlouho péči sekanou

4Pekáč dáme do rozehřáté trouby a pečeme přibližně 1 hodinu. Během pečení sekanou přeléváme vypečenou šťávou. Troubu po hodině vypneme a sekanou v ní necháme ještě 15 minut dojít. 5Poté sekanou nakrájíme na plátky, přelijeme vypečenou šťávou a můžeme podávat s bramborami nebo bramborovou kaší.

Jaké maso je nejlepší na mletí

Z hovězího je na mletí vhodné libové přední, z vepřového plec, kýta nebo panenka, které mají nižší obsah tuku, panenka se však oproti dalším dvěma částem zvířete prodraží. Namlet samozřejmě doma můžete i kuřecí nebo krůtí maso, nejlépe z prsou.

Jak Namlet maso

„Mlýnek by měl být chladný, proto ho nenechávejte dlouhou stát třeba u plotny. Maso se totiž při mletí zahřívá a mohlo by se rychleji kazit. Proto ho také netemperujte (= žádné odležení při pokojové teplotě), tak jak jste zvyklí u steaku,“ zdůrazňuje Michal Bureš.

Jak dlouho vydrží maso v mrazáku

Pokud maso budete mrazit, vždy pečlivě označte sáček údaji, o jaké maso se jedná a kdy jste jej dali do mrazáku. Platí, že ryby vydrží v mrazáku maximálně 4 měsíce, kuřecí, telecí a hovězí maso 12 měsíců a vepřové zhruba 8 měsíců. Maso je obecně vhodné zamrazit v případě, že je nepoužijete do dvou dnů.

Jak se pozná zkažené maso

Jak poznat zkažené vepřové a hovězí masobarva zkaženého vepřového bývá tmavá, nazelenalá, nebo na sobě mívá tmavé fleky.maso je okoralépovrch je lepkavý, slizovitýmaso vylučuje velké množství vody.zapáchá

Jak se zahušťuje rajská omáčka

Čistou omáčku zahustíme hladkou moukou ve vodě a necháme ještě povařit. Znovu můžeme dochutit ostrým kečupem, sůl, cukr, může být i maggi. A nakonec to hlavní – do hotové omáčku zamícháme smetanu ke šlehání. Podáváme s nejlépe domácím houskovým knedlíkem.