Co to jsou lektiny?

Které potraviny obsahují lektiny

Lektiny, které jsou velkou skupinou proteinů, obsahuje celá řada potravin včetně obilovin, fazolí a zeleniny, ořechů, lilků, rajčat, brambor, paprik, mléčných produktů a vajec. Takže nezbývá příliš mnoho toho, co je „povoleno“ jíst.
Archiv

Jak se zbavit Lektinu

Lektiny se ničí varem, namáčením nebo klíčením. Proto je třeba důkladně proprat a vařit obiloviny do měkka a ty pevnější namáčet. Podobně to platí i o luštěninách, které namáčíme a dobře uvaříme. Už samotné namáčení má obrovský význam, neboť hned nastartuje klíčení.
Archiv

Proč nejíst luštěniny

Luštěniny obsahují antinutriční látky. Bohužel existuje i důvod proč syrové luštěniny nejíst. Jejich stinnou stránkou je skutečnost, že obsahují antinutriční látky (zkráceně označované jako antinutrienty), což jsou rostlinné látky, které narušují trávení a vstřebávání ostatních živin.

Co to jsou Antinutrienty

Co jsou antinutriční látky Antinutrienty jsou sloučeniny nacházející se v potravinách, které zhoršují trávení a vstřebávání bílkovin, vitamínů a minerálů.

Které fazole jsou nejzdravější

Fazole bílá máslová se dováží z Madagaskaru. Tento typ fazolí je velký, zploštělý, ledvinového tvaru. Po uvaření mají měkkou, moučnatou konzistenci. Tyto fazole lze kombinovat s jakoukoliv zeleninou, patří mezi nejzdravější potraviny vůbec.

Jak často jíst fazole

Výživová doporučení říkají, že luštěniny by se měly v našem jídelníčku objevit alespoň jednou týdně. Spoustu lidí však odradí jejich složitější příprava nebo to, že citlivější jedince mohou nadýmat.

Jak se zbavit kyseliny fytové

Ke ztrátám kyseliny fytové z potravy dochází například louhováním luštěnin. Varem ji odstranit nelze (Cukrová, 2010). Lze ji odstranit i klíčením, nebo fermentací (kvašením). Fermentace obilovin a luštěnin neutralizuje nejen fytáty v nich obsažené, ale i látky snižující aktivitu enzymů (antienznymy).

Jakou schopnost mají Antinutriční látky

Antinutriční látky jsou přirozené složky potravin rostlinného původu, které snižují výživovou (nutriční) hodnotu potravin nebo krmiv, ve kterých jsou obsaženy. Jsou příčinou nižší biologické využitelnosti živin a narušují proces trávení.

Čím nahradit fazole

Můžete je nahradit například listovou zeleninou, kysaným zelím do kterého nebyl přidán cukr, okurkou, zelenou paprikou v množství 150-200 g. Můžete použít košťálovou zeleninu v množství 150-200 g po tepelné úpravě.

Co je kyselina Fytová

Kyselina fytová je sloučenina kyseliny hexafosforečné s inositolem. Přirozeně se vyskytuje v buňkách a rostlinných vlákninách (např. v obilovinách, zrnech, semenech, otrubách, ovoci aj.) V semenech obilovin, olejnin a luštěnin tvoří hlavní formu zásobního fosforu (50-80 %).

Jak se zbavit Antinutricnich latek

Při jejich předávkování dochází k zánětům střev nebo zadržování vody v lymfatickém systému. Z potravin je lze odstranit namáčením a důkladnou tepelnou úpravou. Běžně se vyskytují v celozrnných obilovinách, luštěninách, bramborách, sóje, arašídech, ořechách a lilkovitých rostlinách (rajčata, papriky, lilky).

Jak změkčit fazole

Fazole nejprve namočíme do vody a přidáme plátky citronu. Namočené je necháme zhruba 1,5 hodiny. Následně se voda sleje pryč. Poté už fazole dám do tlakového hrnce a zelijeme čistou vodou.

Čím zatížit křehké těsto

Křehké těsto se peče moc dlouho a kroutí se.

Pokud koláč navíc jen předpékáte, abyste ho mohli naplnit až později, musíte ho při pečení zatížit. „Vymačkejte ho do formy, na něj položte pečící papír a vsypte trochu fazolí, případně jiných luštěnin.

Co obsahuje Fytaty

Antinutrienty nejčastěji obsahují: Fytát: Fytát nebo také kyselina fytová je nejběžnější antinutrient nacházející se v obilovinách a luštěninách. Vyskytuje se ve slupkách ořechů, semen a zrn, má silnou vazebnou afinitu k vápníku, zinku, hořčíku, železu a mědi, což může omezit jejich vstřebávání.

Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté

Do vroucí vody vhoďte fazolky a nechte je buď jen krátce spařit a nebo do měkka uvařit (uvaření do měkka zabere v průměru 5-6 minut, pokud ale víte, že budete fazolky dále zpracovávat metodou, při které ještě změknou, například restovat v pánvi, budou stačit i 3 minutky). Nebojte se vodu klidně přesolit.

Co s vodou z fazolí

Budete-li vařit fazole samostatně, nikdy vodu nesolte a už vůbec nikdy nepřidávejte do vody cokoli kyselého. Fazole by byly tvrdé i za dvě hodiny. Viz proces beta-eliminace. Při samotném vaření pak v polovině varu (po 40 minutách) z fazolí vodu opět slijeme a nepoužíváme.

Proč praskne kynuté těsto

Příliš vysoká teplota, příliš suché těsto, které by uvítalo příště ještě trochu víc mléka, anebo jste do těsta vmíchávali mouku příliš usilovně a dlouho.

Proč nejíst fazole

Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.

Co dělat s Nedozrálými fazolemi

Fazole a jejich lusky můžeme jíst jedině zralé a nebo tepelně upravené. Nezralé obsahují toxalbuminy, což jsou jedovaté bílkoviny, ovšem právě rozložitelné vařením. Čili nedozrálé lusky, které jsou tak výborné vařené, určitě nepojídejte syrové.

Jak urychlit fazole

Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.

Jaká mouka se používá na kynuté těsto

Ve spoustě receptů najdete mouku polohrubou. Hladká je ale vhodnější. S moukou Babiččina volba na kynutá těsta, která obsahuje dostatek lepku, se můžete do pečení bez obav pustit.

Kde nejlépe nechat kynout těsto

Těsto se obvykle nechává kynout na teplém místě (pokud zvolíte troubu, neměla by hřát na více než 50 stupňů Celsia), aby se proces uspíšil.

Které fazole jsou jedovaté

Ne každý ale ví, že se můžeme otrávit i špatně uvařenými fazolemi. Všechny fazole až na fazole Mungo a Adzuki jsou jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. To však neznamená, že bychom měli fazole ze svého jídelníčku vyloučit nebo se jich obávat.

Jak casto jíst fazole

Výživová doporučení říkají, že luštěniny by se měly v našem jídelníčku objevit alespoň jednou týdně. Spoustu lidí však odradí jejich složitější příprava nebo to, že citlivější jedince mohou nadýmat.

Kdy se sklízejí fazole

Fazolky sklízíme v momentě, kdy dorostou délky asi 10 cm.

V té chvíli jsou nejlahodnější a nejzdravější. Fazolky stačí jemně utrhnout, dejte si při sklizni pozor, abyste omylem nevytrhli celou rostlinu.