Co to jsou Rejsy?

Co je Rejsy

Spanilé jízdy, v dobové terminologii rejsy, byla velká vojenská tažení husitů za hranice Českého království. Tyto výpravy se stávaly součástí nové taktiky husitských uskupení zhruba od poloviny 20. let 15. století, plně pak od roku 1427, a spojovaly v sobě vojenský, ekonomický, politický i propagační zřetel.

Kdo pořádal spanilé jízdy

Ebicykl – Expedice na bicyklech. Od roku 1984 se pravidelně rok co rok pořádá Ebicykl – cyklistická jízda astronomů a příznivců astronomie aneb spanilá jízda od hvězdárny ke hvězdárně, především na území bývalého Československa. Podnětem ke vzniku Ebicyklu byl dopis tehdejšího studenta gymnázia z Lysé n.

Kdo to byli husité

Husité sami sebe nazývali „věrnými“ (tj. správně věřícími) Čechy, nebo božími bojovníky. Označení husité bylo původně chápáno pejorativně, užívali ho jejich protivníci, kteří je považovali za kacíře. Později se ujalo v neutrálním významu, vedle označení kališníci či utrakvisté.

Co bylo cílem spanilých jízd

„spanilé jízdy (rejsy)“ na Moravu, Slovensko, do Polska, kde vznikaly vojenské posádky; také do Uher, Rakouska a Německa (až k Baltu). Cílem byla kořist, propagace husitských myšlenek a jejich obrana (to mělo vliv na lidové hnutí) a neposledním cílem bylo též zabránit ničivým nájezdům do Čech.
Archiv

Kam až pronikli husité

Nejednou se husitská vojska vracela ze spanilých jízd početnější, než byla při odchodu z Čech. Husité pronikali za svých výprav na Slovensko a do Uher, do Rakous, do Německa, do Slezska a za tažení na pomoc Polsku proti Řádu německých rytířů se dostali až na pobřeží Baltského moře.

Co to znamená spanilá

1. Adjektivum spanilý v nové češtině Slovník spisovného jazyka českého[3] definuje základní význam tohoto adjektiva jako ‚jemně, půvabně krásný, velmi krásný, půvabný; sličný'.

Co to je vozová hradba

Vozová hradba vznikla tak, že husité nákladní vozy srazili těsně k sobě a spojili řetězy. Z takto spojených vozů vytvořili obdélník. Vzniklo jakési opevnění.

Kde zemřel Zizka

11. října 1424, PřibyslavJan Žižka / Úmrtí

Jak skončili husité

Za konec husitských válek bývá nejčastěji považováno vyhlášení Basilejských kompaktát v roce 1436, ale také bitva u Lipan v roce 1434, která období bojů v zemích Koruny české víceméně ukončila.

Kdo vladl za husitů

V čele těchto snah stál papež a římský a uherský král Zikmund, dědic české koruny (bratr Václava IV. a syn Karla IV.), jehož dědické nároky však husité odmítali. V průběhu let 1420 – 1431 zorganizovali proti husitským Čechám pět křížových výprav, ale všechny skončily krachem.

Co je to spanilá

1. Adjektivum spanilý v nové češtině Slovník spisovného jazyka českého[3] definuje základní význam tohoto adjektiva jako ‚jemně, půvabně krásný, velmi krásný, půvabný; sličný'.

Kdo vymyslel vozovou hradbu

Jan Žižka z Trocnova na to přesně před 600 lety přišel. Vynalezl a 2. prosince 1419 i poprvé použil takzvanou vozovou hradbu.

Kde husité prohráli

Bitva u Domažlic – největší vítězství husitů v českých zemích. Za největší husitský úspěch je považováno vítězství nad pátou křížovou výpravou u Domažlic v srpnu 1431. Křižáci se při zaslechnutí husitského chorálu "Ktož sú boží bojovníci" rozutekli a stáhli zpět do Bavorska, aniž by vůbec došlo k boji.

Na jakou nemoc zemřel Jan Žižka

Po urovnání konfliktu ujednaly oba husitské tábory výpravu na Moravu, v jejímž průběhu Žižkova část vojska oblehla hrad v Přibyslavi. Zde husitský vojevůdce podlehl „hlíznatému“ onemocnění (snad karbunkl), jehož příčinou byl patrně neléčený zánětlivý proces.

Kde Žižka přišel o oko

Portrét vystřeleného oka

K události došlo v červenci 1421, kdy Jan Žižka odpočíval pod starou hrušní, osaměle stojící v poli. Střela se zaryla do kmene a vyštípla z něj třísku, která vlétla Žižkovi do jediného zdravého oka.

Kdo porazil husity

Bitva u Lipan
Výsledek drtivé vítězství umírněných husitů a vojsk zemské hotovosti
Strany
radikální husité táborité sirotci umírnění husité pražané sbor husitské šlechty zemská hotovost sbor plzeňský oddíly landfrýdu karlštejnský oddíl rožmberský sbor sbor městský pražský mělnický
Velitelé

Kde zemřel Žižka

11. října 1424, PřibyslavJan Žižka / Úmrtí

Co je to přijímání pod obojí

Podobojí (též pod obojí, nebo „pod obojí způsobou“ – lat. sub utraque specie), označuje zpravidla přijímání eucharistie zároveň jak v podobě posvěcené hostie, těla Kristova, tak i v podobě posvěceného mešního vína z kalicha, krve Kristovy.

Na co zemřel Žižka

MorJan Žižka / Příčina úmrtí

Po urovnání konfliktu ujednaly oba husitské tábory výpravu na Moravu, v jejímž průběhu Žižkova část vojska oblehla hrad v Přibyslavi. Zde husitský vojevůdce podlehl „hlíznatému“ onemocnění (snad karbunkl), jehož příčinou byl patrně neléčený zánětlivý proces.

Kdy zemřel Žižka

11. října 1424, PřibyslavJan Žižka / Úmrtí

Jak zemrel Jan Žižka

Žižka musel napravit chybu, přitáhl v červenci 1421. Při obléhání nepřátelská střela odrazila třísku ze stromu, u něhož stál, a postrach katolíků oslepl.

Co se stalo v bitvě u Lipan

Vojáci utrakvisticko-katolické aliance v čele s Divišem Bořkem z Miletínka zde drtivě porazili polní vojska sirotčího a táborského svazu, tvořící páteř vojenských složek radikálního křídla husitského hnutí.

Jak Jan Žižka zemřel

Mohyla ve vesnici Žižkovo Pole je vzpomínkou na slavného českého vojevůdce Jana Žižku, který zde, při obléhání Přibyslavi roku 1424, zemřel. Přesné místo jeho úmrtí připomíná veliký kříž uprostřed pole. Žižka však nezemřel v boji – do hrobu ho schvátila dosud ne plně objasněná nemoc.

Kdo zavedl přijímání pod obojí

Kazatel Jakoubek ze Stříbra zavedl přijímání "pod obojí způsobou", při eucharistii tedy přijímal nejen chléb jakožto tělo Ježíšovo, ale i víno z kalicha – jeho krev. Husitům se podle motivu kalicha začalo říkat také "kališníci" nebo podle latinského "sub utraque" ("pod obojí") ještě "utrakvisté".

Co je to svaté přijímání

Svaté přijímání (latinsky communio, sdílení společného) je v katolické církvi část mše, při které se požívá (přijímá) posvěcený chléb a víno při slavení eucharistie. Církve vzešlé z protestantské reformace tohoto pojmu užívají pro celý obřad večeře Páně.