Co patří mezi znaky baroka
Typickými znaky baroka je okázalost, velkolepost, bohatství forem, dramatičnost, pohyb a energie. Důraz se dává na kontrasty, hru světel a stínů. V baroku rozlišujeme radikální baroko a klasicizující baroko. Můžeme pozorovat témata jako například zázračná zjevení, blaženost či mučednické smrti svatých.
Archiv
Jak se pozná baroko
Typická je pro baroko monumentalita a velkolepost – je to poznat nejen na impozantních stavbách a nádherných sochách, ale i v textech: ty barokní se snaží člověka ohromit, překvapit nebo i zastrašit a používají se například rozsáhlé a okázalé metafory.
Proč baroko vzniklo
Baroko vzniklo v 17. století v Itálii v období válek (třicetiletá válka) a nejistot, nerovnoměrnost a protikladnost vývoje v Evropě, proto pocity marnosti, pomíjivosti pozemského světa apod.: růst autority katolické církve a absolutistické moci panovníka. Je to opak renesance.
Na co navazuje baroko
Baroko navazuje na renesanci, a tak je zde určitá logická návaznost. Baroko však v jistém smyslu také popírá renesanci. Bere si totiž příklad z křesťanského myšlení středověku, které renesance vždy odmítala. Pro období baroka je typický "manýrismus".
Archiv
Kdy začíná baroko v Čechách
1650 se baroko u nás vyvinulo ve velkolepý, monumentální sloh. První stavební mistři k nám přicházeli z Itálie . Církevní stavby byly ovlivněny Vignolovým kostelem 11 Gesú v Římě Dílem, které stojí na rozhraní manýrismu a baroka, byl Valdštejnský palác na Malé Straně.
Jak se dělí baroko
vývoj české barokní architektury dělíme na 3 období:raný barok (17. st.)vrcholný barok (1700 – 1740)pozdní barok (po 1740 – současný s rokokem a klasicismem)pracuje se stejnými prvky jako renesance, ale používá je složitěji, dekorativněji.
Co bylo baroko
Baroko je umělecký styl, který vznikl v Itálii a v období od počátku 17. století do poloviny 18. století se rozšířil do celé Evropy v oblastech architektury, výtvarného umění, literatury, divadla, hudby a dalších. Baroko bylo posledním univerzálním jednotným uměleckým stylem celé Evropy.
Co to je Rokoko
Rokoko je umělecký a životní sloh 18. století, poslední období baroka, které předcházelo neoklasicismu. Projevilo se zjemnělým vkusem v architektuře, jejích interiérech, v uměleckých řemeslech, v módě odívání i v galanterii. Rokoko vychází a navazuje na baroko, v některých ohledech je jeho opakem.
Co je to české baroko
České baroko představuje specifickou podobu barokní kultury, jak se vytvářela v českých zemích v 17. a 18. století a doznívala v lidovém umění ještě dlouho potom. Časově se více či méně kryje s dobou pobělohorskou.
Co se stavělo v baroku
Stavěly se především církevní stavby – chrámy, kostely, kláštery. Ve městech najdeme paláce, morové sloupy, měšťanské domy a radnice. Na venkově stavěli zámky, kaple, boží muka a selská stavení.
Kdo vymyslel baroko
Baroko je symbolem protireformace (katolické reformace). Zakladateli baroka jsou Annibale Carracci a Caravaggio, vynálezce šerosvitu.
Jaký je rozdíl mezi barokem a rokokem
Oproti baroknímu monumentalismu, patosu a umocněné výrazovosti rozvinulo jemnou hru světla a stínu až k citově sentimentální lyričnosti. Prostor, klíčová složka každého výtvarného názoru, je v rokoku důsledně intimní, tj.
Co bylo před barokem
19. stol. – barokní umění přímo navazuje na manýrismus. Pozdní fáze baroka je označována jako rokoko.
Co to je rokoko
Rokoko je umělecký a životní sloh 18. století, poslední období baroka, které předcházelo neoklasicismu. Projevilo se zjemnělým vkusem v architektuře, jejích interiérech, v uměleckých řemeslech, v módě odívání i v galanterii. Rokoko vychází a navazuje na baroko, v některých ohledech je jeho opakem.
Jak poznat barokní obraz
Barokní malba by se dala charakterizovat záplavou světla, objemy byly modelovány kontrasty světla a tmy. barok měl v oblibě líčení velkolepých náboženských, mytologických a alegorických výjevů, oslavujících božské bytosti, křesťanské světce nebo příslušníky vládnoucí třídy.
Kdy je baroko
Baroko či barok (z portugal. pérola barroca – perla) je umělecký směr, který vládl v Evropě mezi roky 1600 a 1750. Vznikl v Itálii a rozšířil se po celé Evropě.