Co to znamená MTB?

Co znamená zkratka MTB

Horské kolo, často též označované zkratkou MTB (z anglického mountain bike) – používá se též anglické slovo bike a od něj odvozené biker, bikování a podobně – je bicykl navržený pro jízdu v terénu, a to jak z hlediska povrchu (lze jezdit od povrchů typu asfalt až k povrchům blížícím se špatně prostupnému terénu, jako …

Co je to MTB kolo

MTB (Mountain Bike) horská kola jsou navržena pro jízdu po nezpevněných cestách a terénu. Mají robustní rámy, odpružené vidlice a širší pláště s hrubým dezénem pro lepší trakci v terénu. MTB kola jsou vybavena řazením s větším rozsahem převodů, což umožňuje lepší přizpůsobení jízdy různým terénním podmínkám.
Archiv

Co je to XC kolo

Cross-country (XC) je nejrozšířenější disciplína horských kol. V roce 1990 se poprvé konalo mistrovství světa pořádané Mezinárodní cyklistickou unií UCI a od roku 1996 je závod cross-country na horských kolech mužů i žen zařazen na program letních olympijských her.

Co je to enduro kolo

Enduro kola jsou navržena, aby zvládla náročnost obtížnějších závodů. Tahle kola jsou uzpůsobena jízdě na delších tratích a v náročnějším terénu, než jaký můžeme najít v trailových centrech. Endura mají úhel hlavního rámu od 65 do 66 stupňů pro lepší ovladatelnost v technických sestupech.
Archiv

Co je Boost na kole

Na nových kolech se však častěji objevují náboje označované jako Boost. Jde o přední náboj 15×110 mm a zadní 12×148 mm. Smyslem širších nábojů je navýšení tuhosti výpletu rozšířením jeho základny, a také snaha získat více prostoru pro pastorky na zadním náboji a zlepšit průchodnost pláště u středového pouzdra.

Co je to horske kolo

Pod pojmem horské kolo se skrývá široká škála různých kol především pro sportovní využití v terénu. Rozsah sahá od jednoduše vybavených hardtailů po závodní celoodpružená kola. Podskupinami této kategorie jsou enduro, sjezdové MTB, dirt, nebo fat biky.

Jak si správně vybrat kolo

U kol pro dospělé záleží kromě výšky jezdce také na jeho preferencích. Podle toho, v jakém terénu se plánujete nejčastěji pohybovat, vybírejte velikost ráfku (průměr kol). Výběrem správné velikosti rámu pak můžete do značné míry eliminovat různé bolesti krční páteře, hlavy, zad i končetin.

Co znamená Bike

biče {m mn.

Co je to hardtail

Horská elektrokola

Rozdíl je v tom, že hardtail (neboli horské kolo s pevným rámem) má odpruženou přední vidlici a pevnou zadní stavbu, zatímco celoodpružená kola (neboli full suspension kola) jsou kola s předním i zadním odpružením.

Jaké kolo na Trail

Na trailech se neobejdete bez kvalitní odpružené vidlice, která by měla být vzduchová – dnes už je standardem u kol nad 20 tisíc korun. Její zdvih by měl být minimálně 120 mm, ale kola určená přímo na traily mají zdvih klidně 160 mm. Podobné hodnoty by měl mít i váš tlumič zadní stavby.

Co je to Trailové kolo

Trailové kolo je celoodpružené horské kolo navržené pro zábavu, plynulost a dlouhé dny v sedle. Je to nejširší kategorie horských kol se zdvihem vpředu 120–160 mm a až 150 mm vzadu pro mix různých terénů.

Co je Furtošlap

Fixed gear kolo, někdy nazýváno také jako furtošlap, fixka nebo festka je kolo s jedním pevným převodem. Základní myšlenkou fixed gear je naprostá jednoduchost a minimalismus. Proto fixed kolo není osazeno mechanickými brzdami (přestože je v příbalu většiny kol najdete). Kolo plně ovládáte pohybem svých nohou.

Co znamená cyklo

Cykloalkany (z řeckého cyklo = kruh) jsou nasycené uhlovodíky, které obsahují pouze jednoduché vazby mezi atomy uhlíku v uzavřeném uhlíkovém řetězci. Jsou málo reaktivní.

Jaká značka kola je nejlepší

Nejlepší značky horských kol jsou Specialized, Superior, Rock Machine a Giant. Kvalitní horská kola má rovněž švýcarská značka Scott, rakouská značka KTM, bavorská Cube, nebo GT. Dobrá levná horská kola s cenou do 10 000 až 15 000 Kč nabízí Leader Fox, nebo slovenská značka kol CTM.

Na co si dát pozor při koupi kola

Srdcem každého kola je rám, proto jej zkontrolujte, zda není poškozený byť sebemenšími prasklinkami (především v oblasti hlavového složení, sedlovky a středu, což jsou nejnamáhavější části). Pátrejte po případných vůlích v oblasti přehazovačky, přesmykače, středové osy a přední vidlice.

Co to je gravel

Česky je gravel štěrk, a to jednoduše znamená, že na štěrkových cestách si s ním užiješ nejvíc. Gravel bike má položenější vidlici s předsazením, která ti zajistí skvělou stabilitu, i když si to poženeš na kamínkách.

Co je to kolo gravel

Označení gravel bike patří silničním kolům, které snesou i méně kvalitní cesty jako jsou šotolinové cesty. Díky tomu se s nimi dostanete i tam, kde klasické silniční kolo nemůže. Výrazně se Vám tak rozšíří možnost výběru trasy. Také přinášejí větší komfort na méně kvalitním asfaltu, kterého máme v ČR opravdu požehnaně.

Jaké kolo na XC

XC jezdci se obvykle přiklánějí k hardtailům, protože tato kola umožňují přímý přenos síly mezi pedálem a zadní pneumatikou. Nižší náklady a snazší údržba z nich dělají solidní volbu pro každého, kdo se chce začít věnovat horské cyklistice.

Co to jsou traily

Trail v angličtině znamená „cesta, pěšina, stezka. “ Dříve toto označení používali běžci pro terény vedoucí ve vysokých horách, na nichž bylo nutné překonat velké převýšení. Dnes se tímto výrazem označují cesty a stezky s přírodním podkladem vedoucí klidně i mezi poli.

Co je single track

Singletrail nebo singletrack jsou názvy označující typ přírodní nebo přírodě blízké sportovní trasy, určené pro horské kolo a šířkou odpovídající šířce jednoho kola (odtud anglický název single, jednoduchý a trail či track, stezka). Objevuje se také název singltrek, který je v ČR předmětem ochranné známky.

Co je to Fixie kolo

"Fixie" je zkratka pro "fixed gear", což je slangový výraz pro jízdní kola, která mají pohon s jedním převodem, který je pevně spojen se zadním kolem, takže nemůžete jet na volnoběh a musíte pokračovat ve šlapání, kdykoli se kolo pohybuje.

Co je to boost

povzbuzení, vzpruha, podpora sebedůvěry ap.

Co to je bicykl

Jízdní kolo (starším označením bicykl, krátce jen kolo) je jednostopé vozidlo, poháněné silou lidských svalů, případně s dopomocí motoru (např. elektrokolo).

Kde se vyrábí kola Kellys

Od roku 1994 začali vyrábět vlastní modely ve vlastních výrobních kapacitách na Slovensku. Již v roce 1993, tedy dva roky po vzniku podniku MAMA, prodávali na Slovensku 30 000 kol ročně (celkově se na Slovensku prodá přibližně 150 000 kusů ročně) a tak získali významné postavení na trhu.

Co když koupím kradené kolo

Kradené kolo, byť koupené v dobré víře, vám navíc mohou zabavit. Po prodávajícím proto vždy vyžadujte doklad o nabytí – fakturu, doklad o koupi (viz dále), darovací smlouvu… A když ho nemá a například tvrdí, že se ztratil při stěhování nebo že šlo o dar od příbuzného bez potvrzení Pak je nutné využít internet.