Co to znamená osa?

Co znamená osa u brýlí

Podle našeho vzorového předpisu byste zadali hodnotu –1.00 pro cylindr na pravé oko a –0.50 pro cylindr na levé oko. Osa AX udává polohu cylindru a je na předpisu uvedena jen v případě, že máte astigmatismus. Osa cylindru je uváděna ve stupních, může mít hodnotu od 1 do 180 a často bývá označena pouze jako „osa“.
Archiv

Co je to cylindr na oku

Co je cylindr pro oko Cylindr nebo také cylindrická dioptrie je údaj, kterým je popsaná nerovnost rohovky. Tato nerovnost způsobuje rozmazané nebo zdvojené vidění – astigmatismus. Snadným řešením astigmatismu jsou brýle s cylindrem nebo kontaktní čočky s cylindrem.

Jak se zorientovat v předpisu na brýle

Váš oftalmolog označí na předpisu levé a pravé oko “L” a “R”, nebo použije latinské termíny “Oculus Dexter” (pravé) a “Oculus Sinister” (levé). V případě objednávky dioptrických brýlí vyplňte parametry pro obě oči podle předpisu.
Archiv

Co je to Axis

Axis je biologický rod z čeledi jelenovití. Rod popsal v roce 1827 C. H. Smith a jedná se o rod se dvěma zástupci, přičemž jeden z nich již je vyhynulý. Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jak vidí Astigmatik

„Zjednodušeně řečeno, astigmatismus je nestejnoměrné zakřivení rohovky, které způsobuje neostré, rozmazané a zkreslené vidění. Čtverec například vidí astigmatik jako obdélník nebo kosodélník. Stupeň astigmatismu se udává v dioptriích, stejně jako krátko- či dalekozrakost.

Jak zjistit jestli mám dobrý zrak

Hodnoty dioptrií může zjistit pouze Váš lékař nebo optometrista během standardního měření zraku (refrakce).

Co je PWR u čoček

Na obalové krabičce kontaktních čoček najdete údaj o dioptrii pod značkou PWR, D nebo Dpt. Následuje číslo, které nabývá hodnot po 0,25. Před číslem je vždy znaménko dioptrie + nebo -. Plus dioptrie je většinou pro vidění do blízka a značí dalekozrakost a mínus dioptrie je pro vidění na dálku a značí krátkozrakost.

Co je to SPH

SPH (nebo jednoduše S) je zkratka pro sférickou dioptrii. Sférická dioptrie, neboli jenom dioptrie, je číslo popisující "sílu" Vašich čoček. Hned vedle tohoto čísla uvidíte znaménko + (pro dalekozrakost) nebo – (pro krátkozrakost).

Co je to astigmatismus

Astigmatismus je oční vada refrakčního charakteru způsobená změněným zakřivením rohovky. Pacient s astigmatismem vnímá obraz zkresleně, a to na blízko i na dálku. U vyšších stupňů astigmatismu se objevuje rozostřené vidění, zhoršené vnímání detailů a kontrastů, pokřivený a deformovaný obraz.

Co znamená PD u brýlí

PD neboli pupilární distance je údaj, který je důležitý pro výrobu brýlí a slouží ke správné centraci čoček. Uprostřed nosu je pomyslná osa, od které je vzdálenost zornic stanovena. Vzdálenosti zornic mohou být rozdílné, a proto se zadává PD pro pravé i levé oko zvlášť.

Co je to dioptrie

Dioptrie je číslo – jednotka, která udává schopnost oka lomit paprsky světla. Jedná se o tzv. převrácenou hodnotu ohniskové vzdálenosti. Pokud má čočka ohniskovou vzdálenost 1 metr, má optickou mohutnost 1 dioptrii.

Jak se zbavit astigmatismu

Astigmatismus lze korigovat několika způsoby – brýlemi, kontaktními čočkami a nitroočními a laserovými operacemi. Základní korekční pomůckou jsou brýle, vada se koriguje torickými čočkami, jejichž hodnotu určí lékař dle výsledků vyšetření.

Proč se dělá šedý zákal

K šedému zákalu dochází při stárnutí bílkovin obsažených v čočce. Ty se postupně štěpí a žloutnou a snižují tak její schopnost přenášet světlo. S prvním stupněm šedého zákalu se lze vyrovnat nošením brýlí a jasnějším osvětlením. Tento typ onemocnění může postihnout jedno nebo obě oči.

Jak poznat že nevidím na dalku

Hlavní příznaky jsou mhouření očí a snaha zaostřit vzdálenější předměty, rozmazané vidění na delší vzdálenost, větší námaha očí. Vidění se zhoršuje přibližně do 16. roku u dívek a do 25 let u mužů, pak se ve většině případů ustálí.

Jak zjistit že nosit brýle

Zbystřete, pokud se vám při únavě zhoršuje vidění, mžouráte na dálku, nezvládáte číst v šeru, špatně zaostřujete na blízko, Může se vám ale také stát, že si musíte dávat text dál od očí. Někomu se dokonce stává, že naráží do rohů nábytku. Nebo třeba zdvojené vidění patří mezi další problémy, které vás mohou potkat.

Co je PD brýle

PD číslo ( pupillary distance) vyjadřuje vzdálenost zornic od středu ke středu. PD číslo je důležitý údaj pro výrobu vašich brýlí. Podle vašeho PD čísla se individuálně zabrušuje brýlový střed, který musí být přesně proti středu vašich zornic, kde je nejostřejší vidění.

Co to je presbyopie

Po překročení 45. roku života začne lidské oko ztrácet schopnost akomodovat (zaostřovat) do blízka. Nastupuje presbyopie neboli vetchozrakost. Nejčastěji se projeví tím, že malá písmenka v textu jsou rozmazaná, ale lze je přečíst, pokud text od očí oddálíte.

Co to je tupozrakost

Tupozrakost (medicínsky „Amblyopie“) je vada, při které dochází ke snížené schopnosti vidění jednoho nebo i obou očí. Na tupozrakém oku nemusí být patrné jakékoliv postižení, nicméně optické dráhy přenášející zrakové podněty z oka do mozku nejsou dostatečně vyvinuty.

Jak poznat že mám astigmatismus

Projevem astigmatismu bývá kromě rozmazaného vidění také únava očí. Vaše rohovka je čirá vrstva na přední straně oka chránící duhovku a zornici. U zdravého člověka má téměř kulovitý tvar. Díky tomuto zakřivení se procházející paprsky světla lámou ze všech směrů stejně a scházejí se na sítnici v jednom bodě.

Jak vzniká astigmatismus

Konkrétní příčiny astigmatismu zatím nebyly zcela objasněny. Většina lidí se s ním narodí, někdy se však může objevit též po zranění či operaci oka. Nízký astigmatismus má většina lidí, ale jeho vliv na kvalitu vidění je zanedbatelný. Vyšší stupeň však může deformovat vidění a je třeba ho vhodným způsobem korigovat.

Kterou část oka postihuje šedý zákal

Šedý zákal je v podstatě jakékoli zkalení oční čočky, uložené ve střední části oka za duhovkou. Čočka je do určitého věku schopna měnit svou optickou mohutnost a tím plnit její hlavní funkci – zaostřovat do dálky i do blízka (akomodace).

Jak vidí lidé se zeleným zákalem

Projevy zeleného zákalu

Jak nemoc postupuje, stávají se výpadky v zorném poli již nepřehlédnutelné. Člověk ztrácí tzv. periferní vidění a místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pokud oční nerv odumře úplně, dojde k úplné ztrátě zraku.

Na jakou vzdálenost vidí člověk

Průměrný zdravý člověk by měl ze vzdálenosti 6 metrů přečíst řádek 8,8 mm. Dále se u oka rozeznává ještě vzdálený bod – "punctum remotum", tj. vzdálenost, na kterou vidí oko bez akomodace ostře. U zdravého oka je to nekonečno.

Jak si sám změřit zrak

Lens Scan si stačí stáhnout do svého telefonu a synchronizovat s počítačem. Následně aplikace ukáže, jak pomocí chytrého telefonu naskenovat své současné dioptrické brýle a obličej. Po dokončení tohoto postupu přijde obratem e-mail s kompletními hodnotami.

Jak si zlepšit zrak

Myslete na to a pravidelně mrkejte, ať oči hydratujete. A chcete-li si zlepšit zrak ještě víc, dodržujte při práci pravidelné přestávky. Každých 20 minut si odpočiňte a alespoň 20 vteřin se nedívejte na monitor. Pomohou vám i brýle s antireflexní ochranou, která světlo z počítače filtruje a chrání váš zrak.