Co to znamená ragú?

Jaký je rozdíl mezi gulášem a ragú

Nakrájíte maso na kostky, rozpečete na oleji, posolíte, poprášíte moukou, osmahnete, zalijete trochou vývaru, přidáte nakrájenou zeleninu, nějaké ostřejší koření a podusíte. Tak vypadá zeleninové ragú po francouzsku. Postup je víceméně gulášový, ale na rozdíl od guláše není v ragú cibule.
Archiv

Jak se dělá ragú

Maso (hovězí, vepřové, zvěřina, drůbeží…) pokrájíme na kostky, ochutíme solí, pepřem, přidáme k zeleninovému základu a necháme zatáhnout. Přidáme protlak, který s masem a zeleninou promícháme, přilijeme vývar, přidáme koření a necháme vařit doměkka. Během vaření občas promícháme a podlijeme dle potřeby.
Archiv

Odkud je ragú

Pokrm s tajemným názvem „ragú” má své kořeny ve francouzské kuchyni. Jedná se o zahuštěný pikantní pokrm z větších kousků masa, vnitřností či zeleniny.
Archiv

Co je to soté

Soté (z francouzského sauté pro minutku, rychle osmažené jídlo) je pokrm z masa, nakrájeného na kousky (menší než u ragú), rychle osmahnutého na malém množství tuku. Takto se uzavře povrch masa, které tak zůstane šťavnaté. Většinou se maso dále dusí do měkka a kombinuje se se zeleninou.

Kdo vymyslel guláš

Historie guláše začíná už v 9. století kdesi v maďarské pustě, kde si pastevec „Gulyás” připravoval na ohni v kotlíku svou oblíbenou vydatnou masitou polévku s cibulí a paprikou.

Jak se vaří guláš

Postup přípravy receptu

Cibuli oloupeme, nakrájíme nadrobno a osmahneme na oleji do růžova. Přisypeme papriku, přidáme očištěné na kostky nakrájené maso, které orestujeme. Pak přidáme sůl a kmín, podlijeme horkou vodou a dusíme. Když je maso skoro měkké, zaprášíme ho moukou, kterou necháme osmahnout.

Co je hovězí ragú

Ragú je vlastně honosnější název pro masovou směs se zeleninou. Můžete se také setkat s houbovou variantou, nicméně základem by mělo být maso a pro přípravu by mělo být použito dlouhé dušení. A k tomu se nejlépe hodí právě hovězí. Nejlépe pěkně prorostlé, co dodá ragú tu správnou chuť a hustotu.

Jaké maso na ragú

Ideální je nějaké prorostlé – já preferuji krk, připadá v úvahu i hrudí či kližka. U vepřového je to snadné, potřebuješ bůček. Vážně nedoporučuji zaměňovat, při nejhorším je možné umlít plecko nebo krkovici.

Co je boloňské ragú

Boloňská omáčka (italsky ragù alla bolognese, ragù bolognese nebo jednoduše ragù) je italská omáčka založená na mase, jež je typická pro město Bologna.

Co je to kuřecí soté

Kuřecí prsíčka nakrájíme na proužky, obalíme v Solamylu. Dáme na pánev s olejem, opečeme za stálého míchání. Olej slijeme, přidáme na kolečka nakrájený pórek a na plátky nakrájený česnek. Vše opečeme, osolíme a před dohotovením zalijeme trochou šlehačky a prohřejeme.

Co znamená Segedin

Segedínský guláš, lidově někdy zkracováno na segedín, je jeden ze známých druhů gulášů. Název se odvozuje pravděpodobně z maďarského Székely gulyás (sikulský guláš). Vaří se z vepřového masa – libového vykostěného bůčku nebo plecka. Další důležitou surovinou je kysané bílé zelí.

Co to je Burtgulas

Buřtguláš, nebo také bramborový guláš, je hlavní jídlo z jednoho hrnce, jehož základ tvoří buřty restované na cibulovém základu a brambory. Guláš se ochucuje nejrůznějším kořením, nejčastěji mletou paprikou, drceným kmínem a česnekem. Buřtguláš nejlépe chutná s krajícem čerstvého chleba.

Jaké je nejlepší maso na guláš

Použít můžete v podstatě jakékoliv maso, v Česku je populární kromě hovězího i vepřový nebo zvěřinový guláš, někdo dává přednost vnitřnostem. Ten správný klasický guláš se ale dělá z hovězí kližky nebo krku.

Kdy se dává česnek do guláše

Přidáme jíšku na zahuštění. Přidáváme sůl, pepř a kmín (mletý i celý – a to dle chuti), česnek (cca 5 minut před koncem vaření), majoránku (cca 2 minuty před koncem vaření). Guláš odstavíme a po vychladnutí necháme nejméně 24 hodin v lednici.

Jak dlouho se vaří ragú

Ragů je potřeba vařit dobré 2 hodiny, v lepších restauracích i 5 hodin, protože čím se více vaří má lepší chuť. První tajemství dobré omáčky je v červeném vínu. Když opražíte maso, přidejte trochu červeného vína (trochu = půl deci). Ragů dostává lepší chuť a změní se barva omáčky.

Jak dlouho dusit ragú

Poduste ještě trochu a přidejte pasírovaná rajčata, sůl. Ragů je potřeba vařit dobré 2 hodiny, v lepších restauracích i 5 hodin, protože čím se více vaří má lepší chuť. První tajemství dobré omáčky je v červeném vínu. Když opražíte maso, přidejte trochu červeného vína (trochu = půl deci).

Co z kuřecího masa a smetany

Nejlepší kuřecí maso na smetaně 5 receptů, na kterých si zaručeně pochutnáte⭐ Zapečené kuře na smetaně⭐ Kuřecí maso se smetanou na kari.⭐ Smetanové kuřecí kousky s fazolkami.⭐ Kuřecí nudličky se smetanou a špenátem.⭐ Kuře na paprice se smetanou.⭐ Kuřecí játra v jemné omáčce.

Co patří do Segedinu

Segedínský guláš pochází z města Szeged v Maďarsku. Jeho základem je vepřové maso, kysané bílé zelí a zakysaná smetana. Nejvhodnější maso pro segedín je vepřová plec nebo ramínka. Kdo má rád tučné, klidně může sáhnout po krkovici nebo bůčku.

Kdo vymyslel segedínský guláš

Kdo si myslí, že se nám známý segedínský guláš jmenuje podle města Szeged, je na omylu. Pravý maďarský Szeged gulyás se vaří podobně jako naše gulášová polévka. Segedínský guláš má na svědomí jeden budapešťský soudce Szekeley.

Jak se dělá Buřtguláš

Na sádle osmažíme cibulku do zlatova, přidáme na kostičky nakrájené buřty, dvě lžičky sladké papriky, půl lžičky pálivé papriky (jak máme rádi ostré), trochu pepře, asi dvě lžičky majoránky. Poté nalijeme litr vroucí vody a vhodíme bujón, mícháme dokud se bujón nerozpustí, poté vhodíme na kostičky nakrájené brambory.

Jak opéct špekáček na pánvi

Špekáčky oloupeme, rozkrojíme podélně na půlky a poprášíme hladkou moukou. Z vejce, trošky vody, polévkové lžíce hladké mouky vytvoříme řídké těstíčko, které jemně osolíme a plátky špekáčků v něm namáčíme. Pak je obalíme ve strouhance a v rozpáleném oleji smažíme dozlatova.

Jaké koření se dává do guláše

Co se koření týká, zpravidla se používá jen sůl, případně koření, které se chystá na zabijačku samotnou, tedy pepř, kmín, majoránka, eventuálně i mleté nové koření. Někdy mletá paprika a samozřejmě cibule a česnek.

Proč je maso v guláši tuhé

Při tepelné úpravě se kvůli změnám ve svalových vláknech maso „smrskne“ a vytlačí vodu ven. Čím vyšší teploty v mase dosáhnete, tím bude sušší a tužší (a nepomůže vám ani pověra se zatáhnutím na povrchu!). Platí to na 100 % u libového masa (např. svíčková, kuřecí prso, vepřová pečeně).

Co dělá chuť guláše

Zvýraznit a vylepšit chuť guláše můžeme několika způsoby. Jedním z nich je dobrá paprika rozpuštěná v horkém tukuguláškoření a dochucovadla.cibule.Jak na to.rajčata.česnek.křen.majoránka.

Jak vylepšit guláš

Pro pořádné masožrouty doporučujeme kromě vepřového přidat do guláše ještě kousek nakrájeného špeku nebo anglické slaniny. Tu můžete nasucho opražit na pánvičce a celým plátkem pak dozdobit hotový guláš. Čerstvé bylinky jsou nedílnou součástí každé kuchyně, zkuste je použít i do guláše, případně při jeho servírování.