Co to znamená zpytovat svědomí?

Jak zpytovat svědomí

Spočívá v systematickém zkoumání a hodnocení správnosti vlastního života, hledání svých hříchů a cesty k jejich nápravě. Jako osnova se k tomu většinou používá Desatero či sedm hlavních hříchů, často také jakési specializované dotazníky, tzv.

Co se říká u zpovědi

Začni třeba takto: „Vyznávám se před Pánem Bohem, že jsem se od minulé zpovědi dopustil/a těchto hříchů“ – a vyznáváš své hříchy. Pokud si s něčím nevíš rady, nevíš, zda se mohlo jednat o hřích, či nikoli, zeptej se kněze – rád Ti odpoví. Po vyznání hříchů řekni asi toto: „Toto jsou mé hříchy.

Jak má vypadat zpověď

Vyznávám se Všemohoucímu Bohu a vám, otče, že jsem se za tu dobu dopustil těchto hříchů: …“ (vyzná stručně a jasně své hříchy, v případě těžkých i počet a závažné okolnosti). Vyznání ukončí vyjádřením opravdové lítosti např. slovy: „Těchto a všech hříchů upřímně lituji a vynasnažím se je nedělat.

Jak často chodit ke zpovědi

Pro duchovní růst je třeba, aby člověk chodil ke zpovědi pravidelně (církev stanovuje frekvenci 1x za rok jako skutečné minimum) a pokud možná ke stále stejnému zpovědníkovi.

Jak začíná zpověď

Samotná svatá zpověď začíná v přítomnosti zpovědníka znamením velkého kříže. Zpovědník pak může kajícníka povzbudit k upřímnému vyznání vin. Kajícník se nejprve stručně představí (stav, věk počet dětí, popř. zaměstnání) a potom začne těmito nebo podobnými slovy: „Naposledy jsem byl u svátosti smíření před …

Jak často se má chodit ke zpovědi

Pro duchovní růst je třeba, aby člověk chodil ke zpovědi pravidelně (církev stanovuje frekvenci 1x za rok jako skutečné minimum) a pokud možná ke stále stejnému zpovědníkovi.

Jak se připravit na zpověď

Před samotnou zpovědí je potřeba vykonat větší zpytování svědomí, tj. projít v paměti období uplynulé od minulé svátosti a připravit si vyznání hříchů, které pak zazní ve zpovědi. K dobrému zpytování svědomí pomáhá četba Písma (např.

Jaké hříchy říct u zpovědi

Vyznám své hříchy především Bohu. Kněz je zde pouze prostředníkem. Je tím, který zpřítomňuje Boží milosrdenství a ve jménu Boha uděluje rozhřešení. V tomto bodě je nejdůležitější vyznání hříchů spojené s lítostí a rozhřešení, které kněz uděluje na závěr zpovědi.

Co to je první svaté přijímání

K prvnímu svatému přijímání přistupují lidé pokřtění jako děti ještě ve školním věku. U dospělých, kteří byli pokřtěni v dospělosti, se váže první svaté přijímání na den přijetí křtu a biřmování, neboť přijetí eucharistie patří mezi iniciační svátosti.

Kdo může jít ke svatému přijímání

Jak učí církev, přistoupit ke svatému přijímání může ten, kdo věří v přítomnost Kristovu v eucharistii, smířil se s Bohem ve svátosti smíření a žije podle křesťanských zásad, ke kterým patří u těch, kteří spolu žijí jako manželé, církevně uzavřený sňatek.

Kdy se chodi ke svatému přijímání

Církevní právo přikazuje věřícím přistupovat k přijímání nejméně jednou ročně, a to v době velikonoční, a nejvýše jednou denně (případně dvakrát denně, pokud je při druhém přijímání věřící přítomen na celé mši).

Co je první svaté přijímání

První svaté přijímání je křesťanský obřad, během kterého člověk poprvé přijímá eucharistii. Obvykle probíhá slavnostním způsobem; v pravoslavné a východní pravoslavné církvi, stejně jako ve východních katolických církvích, se první přijímání uděluje v souvislosti se křtem, a to i v případě křtu nemluvňat.

Kdy je svaté přijímání

První svaté přijímání je udělováno knězem během mše svaté. Obvykle se udílí při některé velikonoční neděli. V případě, že byste rádi absolvovali se svým dítětem přípravu a dovedli ho k prvnímu svatému přijímání, můžete se domluvit s knězem osobně, nebo telefonicky, více na stránce Kontakt.

Co znamená první svaté přijímání

První svaté přijímání je křesťanský obřad, během kterého člověk poprvé přijímá eucharistii. Obvykle probíhá slavnostním způsobem; v pravoslavné a východní pravoslavné církvi, stejně jako ve východních katolických církvích, se první přijímání uděluje v souvislosti se křtem, a to i v případě křtu nemluvňat.

Co se říká při svatém přijímání

Kněz pozvedne hostii, řekne „Tělo Kristovo“ a odpovídající odpoví: „Amen“. Poté mu kněz položí hostii na rozestřenou dlaň. Přijímající buď hned na místě uchopí hostii prsty pravé ruky (levák prsty levé ruky) a vloží si ji do úst, nebo poodstoupí krok stranou a tam postupuje stejně.

Co si Oblect na Svate prijimani

Stylizace pro obřad prvního svatého přijímání jsou především bílé, béžové a pastelové odstíny růžové, zelené nebo modré, které krásně podtrhují aktuální roční období. Vyhněte se černým outfitům – jsou sice elegantní, ale nehodí se k radostnému charakteru akce.

Kdo zavedl přijímání pod obojí

Kazatel Jakoubek ze Stříbra zavedl přijímání "pod obojí způsobou", při eucharistii tedy přijímal nejen chléb jakožto tělo Ježíšovo, ale i víno z kalicha – jeho krev. Husitům se podle motivu kalicha začalo říkat také "kališníci" nebo podle latinského "sub utraque" ("pod obojí") ještě "utrakvisté".

Jak probíhá první svaté přijímání

Na první svaté přijímání se mohou připravit v rámci katechumenátu. Tento proces, který trvá většinou jeden a půl až dva roky, představuje přípravu nepokřtěných dospělých na přijetí svátosti křtu, eucharistie a biřmování, a tím pádem ke křesťanskému způsobu života.

Jak se obléci na křtiny

Úplným standardem na křtiny jsou jednoduché šaty po kolena, se kterými se nedá nic zkazit. Určitě byste se měli vyvarovat krátkým šatům (takže na minišaty zapomeňte, nehodí se to). Pokud jste fanynkou dlouhých šatů, sahajících až po zem, klidně si je můžete obléci.

Co je to svaté přijímání

Svaté přijímání (latinsky communio, sdílení společného) je v katolické církvi část mše, při které se požívá (přijímá) posvěcený chléb a víno při slavení eucharistie. Církve vzešlé z protestantské reformace tohoto pojmu užívají pro celý obřad večeře Páně.

Jakou barvu šatů na křtiny

Křest dítěte je důležitá sváteční událost. Proto určitě zvolte slavnostní oblečení. Jak již bylo vzpomenuto, ne vždy to musí být saténové šaty a elegantní oblek. Podstatná je hlavně bílá barva a zachování svátečního nádechu.

Koho pozvat na křtiny

Křest se pojí s pozváním blízké i širší rodiny a nesmí na něm chybět novopečení rodiče ani kmotři, kteří by se v budoucnu měli spolu s rodiči věnovat výchově dítěte v křesťanské víře. Kmotři by také měli být dítěti velkou oporou a dobrými kamarády.

Kdy je první svaté přijímání

V církvích, které slaví obřad prvního přijímání oddělený od křtu nebo biřmování, se obvykle vyskytuje ve věku od sedmi do třinácti let. V západní katolické církvi k prvnímu svatému přijímání přistupují děti po zhruba jednoroční katechetické přípravě zpravidla ve věku kolem devíti let.

Co si vzít na sebe na křtiny

Jak se obléknout na křtiny svého dítěte Ideální volbou jsou dlouhé, lehké šaty ze vzdušné látky v pastelovém nebo béžovém odstínu. Vyberte si prodyšný materiál, který Vám zajistí pohodlí. Doplňte je elegantními, ale pohodlnými botami – mohou to být například baleríny nebo sandály s malým podpatkem.

Co se dává ke křtu

Nejčastěji darované dárky ke křtinám jsou šperky, investiční mince, stříbrné předměty nebo vzpomínkové krabičky. Oblíbené jsou také předměty se jménem děťátka. Náramek s destičkou na vygravirování jména děťátka nebo data křtu patří mezi oblíbené šperky darované miminku nebo dítěti ke křtu.