Co udělat s angreštu?

Na co je dobrý angrešt

Je bohatý na vlákninu a podporuje odstraňování odpadních produktů. Dužina angreštu obsahuje mnoho provitamínu A (chrání sliznice a posiluje buňky), vitamin B (pro nervy, srdce, růst vlasů), biotin (pro zdravou kůži, zdravé vlasy) a především vitamin C (pro imunitní systém, činnost mozku a nervů).

Jak nejlépe zpracovat angrešt

Angrešt můžete konzumovat zasyrova přímo z keře, kdy je zřejmě nejchutnější, ale i nejzdravější. V kuchyni je možné angrešt kompotovat, zpracovávat na džem nebo mošt, aniž by ztrácel některé své velice prospěšné vlastnosti.
Archiv

Jak udělat marmeládu z angreštu

Omytý a očištěný angrešt pomeleme, nebo rozmixujeme, případně rozvaříme (s trochou vody). Přidáme cukr a povaříme na mírném ohni za stálého míchání, přidáme skořici, hřebíčky. Jakmile začne houstnout, naplníme džem sklenice – pak je obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Archiv

Jak konzervovat angrešt

Angrešt nasypeme do hrnce, zalijeme vodou a vaříme 5 minut – celou dobu udržujeme teplotu kolem 60 stupňů, nesmí dojít k varu. Poté angrešt nasypeme do studené vody a následně do sklenic. Sklenice dolijeme horkým nálevem až po okraj. Zavíčkujeme a vložíme do zavařovacího hrnce – asi 1 centimetr od sebe.
Archiv

Jak jíst angrešt

Angrešt lze jíst čerstvý jako jakékoli jiné ovoce, případně se zpracovává na džem, kompot či pyré. Velmi dobře se hodí jako přísada do sladkokyselých čatní. Angrešt lze také použít jako čerstvý topping na koláče či dorty nebo jako dekorativní prvek.

Co s nezralým Angreštem

Nezralé plody jsou bohaté na pektin a ovocné kyseliny, čehož využíváme při výrobě kompotů, čatní, džemů a rosolů a pomáhají i u druhů, které mají pektinu málo. Plně vyzrálé plody používáme na moučníky, polévky, omáčky, mošty, víno a k přímé konzumaci.

Co s úrodou angreštu

Angrešt35 minut. Angreštová bublanina.Rybízovo-angreštový koláčPanna cotta s angreštovou omáčkou.30 minut.Angreštové / rybízové knedlíky.Mini ovocné knedlíčky s physalis.Angreštový pudink s černým rybízem.Chlumecké angreštové řezy sladké i DIA.

Jak očistit angrešt

Zavařujeme angreštOčistěte angrešt od stopek a bubákůOpláchněte ho ve studené voděPropíchejte ho ze všech stran jehlou.Dejte angrešt do síta a ponořte ho na několik minut do vařící vody. Po vytažení ho hned ponořte do studené vody, aby si angrešt zachoval barvu.

Jak udělat Angreštový kompot

Opraný angrešt zbavíme okvětí a stopek a propícháme vidličkou. Zalijeme ho vodou rozmíchanou s cukrem a ponecháme 24 hodin, aby se prosladil. Pak angrešt děrovanou naběračkou z vody vyjmeme, narovnáme do dobře vymytých sklenic, zalijeme cukerným roztokem, sklenice pevně uzavřeme a sterilujeme při 85 °C 20-30 minut.

Jak zmrazit angrešt

Na 2000 g ovoce použijeme asi 250 g cukru s jednou lžičkou kyseliny citrónové. V cukru obalený angrešt plníme do parafínových kartónů nebo do mikroténových sáčků v množství odpovídajícím jednorázové spotřebě. Po uzavření obalů označíme a zmrazíme.

Jak dlouho zavařovat angrešt

Opraný angrešt zbavíme okvětí a stopek a propícháme vidličkou. Zalijeme ho vodou rozmíchanou s cukrem a ponecháme 24 hodin, aby se prosladil. Pak angrešt děrovanou naběračkou z vody vyjmeme, narovnáme do dobře vymytých sklenic, zalijeme cukerným roztokem, sklenice pevně uzavřeme a sterilujeme při 85 °C 20-30 minut.

Jak poznat zralý angrešt

Stupně zralosti, aneb kdy sklízet

Kompotová zralost (asi koncem června), při níž jsou plody ješě tvrdé, ale mezi prsty pružné a mají barvu světle zelenou. Konzumní zralost (obvykle začátkem července), při níž jsou plody již plně vybarveny typicky podle odrůdy.

Jak chutná angrešt

Plody jsou středně velké, oválné, červenozelené lesklé barvy. Dužnina je šťavnatá, sladkokyselá, aromatická, velmi chutná. Sklízí se v polovině července, vhodné jsou k přímému konzumu i konzervaci.

Jak se Zavařuje angrešt

Opraný angrešt zbavíme okvětí a stopek a propícháme vidličkou. Zalijeme ho vodou rozmíchanou s cukrem a ponecháme 24 hodin, aby se prosladil. Pak angrešt děrovanou naběračkou z vody vyjmeme, narovnáme do dobře vymytých sklenic, zalijeme cukerným roztokem, sklenice pevně uzavřeme a sterilujeme při 85 °C 20-30 minut.

Jak dlouho sterilizovat angrešt

Postup přípravy receptu

Pak angrešt děrovanou naběračkou z vody vyjmeme, narovnáme do dobře vymytých sklenic, zalijeme cukerným roztokem, sklenice pevně uzavřeme a sterilujeme při 85 °C 20-30 minut.

Jak sušit angrešt

červený a černý rybíz, maliny, ostružiny nebo angrešt a přezrálé ovoce, můžeme rozmixovat a sušit jako ovocné placky. Ovoce sušíme při teplotě 50 – 55 °C. Zeleninu sušíme pouze v jedné vrstvě do 50 °C, protože při vyšší teplotě by mohla ztvrdnout.

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Kam umístit angrešt

Angrešt vysazujeme na světlá stanoviště s lehkým přistíněním. Plné slunce mu příliš nevyhovuje. Půda by měla být dobře propustná, humózní, a dostatečně vlhká. Před samotnou výsadbou lze do předpřipravené jámy přidat odleželý kompost či zetlelé listí.

Jak se sterilizuje v troubě

Troubu nastavte cca na 250 °C a na dno plechu umístěte starou utěrku. Zalijte ji horkou vodou zhruba do výšky 2-3 cm, vyskládejte na plech malé skleničky již naplněné džemem a zavařujte je 8 minut se zapnutým horkým vzduchem.

Jak se Steriluje

Tato další metoda sterilování probíhá takto: Do zavařovacího hrnce nalijeme tolik vody aby sahala asi 2 cm pod dřevěnou mřížku (stojan v hrnci, na kterém leží jednotlivé sklence), sklenice tak nejsou ponořeny ve vodě. Hrnec přiklopíme poklicí a přivedeme vodu do varu. Pára proudící kolem sklenic steriluje jejich obsah.

Kdy a jak stříhat angrešt a rybíz

Rybíz i angrešt se zastřihávají pravidelně na podzim v období, kdy máme již po sklizni. Pokud nestihneme zastřihnout stromky v tomto období, nemusíme zoufat.

Jak se stříhá angrešt

Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.

Jak dlouho zavařovat v troubě

Extra tip při klasické přípravě džemu: sterilování v troubě

Zalijte ji horkou vodou zhruba do výšky 2-3 cm, vyskládejte na plech malé skleničky již naplněné džemem a zavařujte je 8 minut se zapnutým horkým vzduchem. Velké zavařovací sklenice nechte v troubě déle, přibližně 10-12 minut se zapnutým horkým vzduchem.

Jak dlouho se Zavaruje v troubě

U multifunkčních (horkovzdušných) trub zvolte režim horký vzduch s ventilátorem a teplotu 150 °C. Ovocným zavařeninám stačí při této teplotě 30 až 35 minut pobytu v troubě, okurky a jinou zeleninu nechte zavařovat po dobu 45 minut.

Jak poznat že je sklenice Zavarena

Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu.