Co udělat s Merunkami?

Co se dá udělat z meruněk

Meruňky se božsky hodí do buchet a koláčů, klasikou jsou meruňkové knedlíky s cukrem a máslem. Šťavnaté plody jsou perfektní také na výrobu hustého domácího džusu.
Archiv

Co s přebytkem meruněk

Dobře vyzrálé meruňky jsou vhodné do bublanin, moučníků a knedlíků. Pevné plody, které rozkrojíme na polovinu a zbavíme pecek, jsou ideální k zavařování. Přezrálé, ale zdravé meruňky jsou výborné do džemů a marmelád. Přebytek meruněk mrazíme pro pezdější využití.

Jak se dělá marmeláda z meruněk

Vypeckované meruňky dáme do hrnce, přidáme cukr (dle sladkosti meruněk, nemusí být celý kilogram) s želírfixem a za stálého míchání přivedeme k varu. Povaříme cca 2 minuty, odebereme případnou pěnu, naplníme čisté a suché sklenice, dobře uzavřeme a otočíme dnem nahoru. Po 10 minutách otočíme nazpět a máme hotovo.

Co se hodí k Merunkam

Maliny a ostružiny

Kupované bobuloviny dobré jakosti nemají na dně krabičky žádnou šťávu. Maliny se hodí velmi dobře k jiným bobulovinám a meruňkám, nektarinkám nebo broskvím.

Jak se Loupaji meruňky

Roman Paulus, šéfkuchař Alcronu. Roman Paulus, šéfkuchař restaurace pražského hotelu Alcron, radí každý týden čtenářům LN. Při loupání vám pomůže jednoduchý trik: Ponořte meruňky na chvíli do vroucí vody a potom hned zchlaďte – slupka půjde dolů skoro sama.

Jak rozvařit meruňky

Vypeckované meruňky nakrájíme na malé kousky. Vložíme je do hrnce a přilijeme vodu. Přivedeme k varu a za stálého míchání je rozvaříme. Trvá to pár minut.

Jak zpracovat Mražené meruňky

Rozmrazené meruňky zbavte přebytečné vody a vrhněte se na vrstvení koláče. Připravte si plech, vyložte jej pečicím papírem a zalijte ho těstem na koláč. Poté přidejte tvarohovou vrstvu a na závěr meruňky. Koláč pečte na 180 stupňů přibližně 30–40 minut (dozlatova).

Co přidat do meruňkové marmelády

Meruňková marmeláda se hodí do koláčů, ale i na chlebíček s máslem. Do této marmelády se přidává i vanilkový cukr, dodá marmeládě mnohem lepší chuť. Nejlepší je však domácí, do obyčejného cukru vložíte zrníčka lusku, pak i celý lusk a necháte stát cca 1 týden.

Jak se dělá meruňkový kompot

Vodu a cukr svaříme tak, aby se cukr úplně rozpustil. Meruňky umyjeme, rozpůlíme a vypeckujeme. Sklenice pak plníme asi 2 cm pod okraj a meruňky klademe řezem dolů. Meruňky zalijeme nálevem, zavíčkujeme a sterilujeme při teplotě 85 °C 25 minut.

Jak se loupou broskve

Brouskve na vrchu nařízneme do menšího kříže a pak je krátce spaříme v horké vodě. Po chvíli jejich slupku jednoduše sloupneme a máme hotovo. Druhá varianta je broskve naříznout do kříže a po té vložit do mikrovlnné trouby.

Jak nejlépe uskladnit meruňky

Důležitá je samozřejmě i teplota skladování. Třešně, švestky, broskve, meruňky, jahody nebo květák, ředkvičky, pórek a další plody, které snášejí nízké teploty skladování, je dobré chladit na 01 °C. Rajčata, lilky, cukety, okurky či papriky vyžadují vyšší teplotu skladování je tedy vhodné je udržovat při 8-10 °C.

Jak uchovat meruňky v mrazáku

Prosypané cukrem

Jeden kilogram připraveného ovoce prosypeme 150 – 300 g cukru (cukr v tomto případě chrání plody před oxidací a podporuje tvorbu menších ledových krystalů). Meruňky potom naplníme do mikrotenových sáčků, uzavřeme a zmrazíme.

Jak poznat zmrzlou meruňku

Naběhlé květy meruněk mohou odolávat teplotám do minus dvou stupňů, když je to méně, bývají už většinou bezbranné. „Takový mráz působí destruktivně na květy ovocných stromů. Na meruňkách je vidět, že mají hnědé okvětí. Květy se na stromech ještě drží, ale jakmile se zase oteplí, budou opadávat,“ doplnil.

Jak dlouho se vaří marmeláda

A. Já osobně se snažím marmeládu vařit co nejkratší čas. Tedy maximálně 7 minut. V mističce smíchejte zbývajících 100 g cukru a dobře jej promíchejte s pektinem, to zamezí následnému hrudkování pektinu v džemu.

Jak se vaří džem

Dáme do hrnce s cukrem (dle chuti a sladkosti meruněk – není třeba celé kilo) s želírovacím prostředkem a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme cca 2 minuty a odebíráme pěnu. Poté meruňkovou marmeládou plníme čisté a suché sklenice, které uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.

Jak zavařit meruňky bez cukru

Nepřítomnost cukru jako konzervantu můžete nahradit i delším vařením ovoce či následnou sterilací. Sladkost výsledné marmelády můžete zvýšit i tím, že omyté, vypeckované a nakrájené ovoce dáte do hrnce se špetkou soli a bez vody vaříte pod pokličkou 30–60 minut.

Jak dlouho vařit meruňkový kompot

Postup přípravy receptu

Meruňky omyjeme, vypeckujeme rozpůlíme a naskládáme střechovitě do sklenic. Zalijeme ještě horkým nálevem (1 l vody svařit 5 minut s 500 g cukru) a hned sterilujem při 85°C asi 25 minut.

Jak udělat broskvový kompot

Tradiční broskvový kompot

Na 1 litr vody použijeme 1 kg cukru, toto množství stačí na 5 kg broskví. Zralé, ale tvrdé broskve ponoříme do vřící vody. Vybereme, oloupeme a naložíme do sklenic. Zalijeme svařeným nálevem a řádně uzavřeme a při pomalém zahřívání sterilujeme při 80 °C 10 minut.

Kde skladovat meruňky

Důležitá je samozřejmě i teplota skladování. Třešně, švestky, broskve, meruňky, jahody nebo květák, ředkvičky, pórek a další plody, které snášejí nízké teploty skladování, je dobré chladit na 01 °C. Rajčata, lilky, cukety, okurky či papriky vyžadují vyšší teplotu skladování je tedy vhodné je udržovat při 8-10 °C.

Kdy jsou zralé meruňky

Normálně ji sklízíme koncem června, začátkem července,“ podotkl. O deset či dvanáct dní dříve začne sklízet ovoce rovněž firma Agro Stošíkovice ze Znojemska. „Už od dubna jsou vyšší teploty, srážek je méně, což zrání ovoce urychluje,“ zdůvodnil ředitel Libor Kahoun.

Jaké ovoce lze zmrazit

Banány, kiwi, mango – Nejprve oloupejte, poté nakrájejte na plátky/plátky a zmrazte. Bobule – Borůvky, ostružiny a jahody omyjte a důkladně osušte, než je dáte do mrazáku. Jahody můžete také nakrájet na kousky.

Jak rozmrazit meruňky

Prostě – rychle zamrazit – rychle rozmrazit. Pokud máte mrazák zatím z jakéhokoli důvodu prázdný, tak se nic neděje. Dejte do něj zmrznout pet lahle s vodou a hned máte objem.. Pak Vám z meruněk nevyteče skoro nic.

Co dělat s Merunkou před mrazem

Velmi citlivé jsou meruňky, jejich květy poškodí mráz -2 °C, broskvoně -3 °C, odolnější jsou jabloně a slivoně -4 °C. V polohách ohrožovaných mrazem je možné oddálit rašení raně kvetoucích ovocných stromů i zakrytím – namulčováním – povrchu půdy slámou, senem, polystyrénovými deskami, nebo podobným světlým materiálem.

Co proti mrazu

Postřik měďnatými nebo biologickými přípravky pokud se v době květu očekává výskyt mrazíků. Pomáhá při teplotách mírně pod 0 °C (max. -5 °C). Fungicidní postřik pomáhá odstranit bakterie, které tvoří kondenzační jádra a umožňují rychlejší zmrznutí vody a tvorbu ledových krystalů.

Jaký je rozdíl mezi džemem a marmeládou

Jaký je rozdíl mezdi džemem a marmeládou Džem je ovocná směs rosolovité konzistence, která může obsahovat malé kousky nebo být řidší. Oproti tomu marmeláda je zavařenina pouze z citrusových plodů. Rozvařenému ovoci bez přidaného cukru a zahuštěnému odpařením se říká povidla.