Co udělat z marcipánu?

Jak využít marcipán

Marcipán můžete použít jako dekoraci, místo náplně, i na potahování dortu. Marcipánovou hmotou můžete ozdobit vánoční cukroví, koláčky, dorty – prostě cokoliv. Práce s marcipánem je podobná práci s potahovací a modelovací hmotou: můžete ho hníst, válet, tvarovat, i z něj vykrajovat různé tvary.

Jak uchovat marcipán

Potřebuje k tomu teplotu do 20 °C a vlhkost v rozmezí 45-65 procent. Marcipán tedy nepatří do chladničky (i když marcipánový dort to v ní bez větší újmy den dva vydrží) a už vůbec ne do mrazáku. V přílišném teple osychá a ztrácí měkkost, v prostředí s velkou vlhkostí ztrácí tvar, barvy zmatní a ztmavnou.
Archiv

Co dělat když se drobí marcipán

2 lžíce vody. Marcipán zpracovat pak dáme na stůl a pokud se vám drobí namočíme ruce v teplé vodě. ZE ZAČÁTKU SE NEBOJTE RUCE NAMÁČET AŽ PO ZÁPĚSTÍ. AŽ SE HMOTA SPOJÍ UŽ NENAMÁČET PODSYPAT SOLAMYLEM A DOPRACOVAT..Vodu po lžících už nepřidávat,Přelili by jste ho.
Archiv

Jak přírodně obarvit marcipán

Prakticky vzato: když nemáte čas a potřebujete barevný marcipán, mohu doporučit:Zelená: Špenátový protlak, vymačkaný, nemá žádnou chuť, i když ho dáte do hmoty hodně.Hnědá: Kakao na vaření barví vážně skvěle.Růžová a červená: Zkoušela jsem hmotu obarvit rajčatovým protlakem.

Jak se barví marcipán

Jak obarvit fondán a marcipán Ze začátku by bylo dobré zmínit, že lze koupit již obarvené potahovací hmoty, ale vždy je lepší si hmotu obarvit do námi požadovaného odstínu. Na obarvení se používají gelové barvy, kde stačí opravdu malé množství. Většinou stačí párkrát namočit špejli do gelu a nanést na hmotu.

Jaký je rozdíl mezi fondánem a marcipánem

Obvykle se fondánem označuje jak cukrová hmota, kterou známe například z větrníků, tak i ta hmota, kterou se potahují dorty. Naopak marcipán je směs cukru s blanšírovanými mandlemi. Přírodní marcipán je lehce nahnědlý, má barvu slonové kosti, což způsobují právě mandle.

Jak dlouho vydrží marcipán na dortu

Marcipán a marcipánové figurky opět vydrží několik dní, není třeba je dávat ani do lednice. Pokud máte v bytě nějakou chladnější místnost (kolem 20 stupňů), stačí je zabalit do fólie a umístit tam.

Jak obarvit marcipán na černo

Žádné drahé gelovky,obyčejné sypké barvy kovandovi a trochu kakaa.Do trošky vlažné vody jsem nasypala zelenou,aby byla pořádně sytá,do toho stejné množství modré a stejné červené už v kalíšku byla opravdu čená a po obarvení kakaového marcipánu byl výsledek perfektní.

Jak změkčit marcipán

Změkči medem,vodou nebo javorovým sirupem-toť rada od cukrářky Cukříka.

Jak udělat Hnedy marcipán

Nebo zkus smíchat zelenou a červenou – přidávej po troškách, mělo by to hodit hnědou a chuť ti to nezmění. Jinak s kakaem to máš na jistotu krásně hnědé.

Jak udělat dort s marcipánem

Marcipán nebo fondán je nejlepší rozvalovat na silikonovém válu, kde není třeba hmotu podsypávat. Použitý váleček by měl být plastový nebo silikonový, aby se na něj hmota nelepila. Pokud máte k dispozici jen dřevěný, je nutné použít fólii, nebo potah podsypat moučkovým cukrem, případně škrobem.

Jak přilepit marcipánové ozdoby

Jedlé lepidlo drží pevně S pomocí jedlého lepidla nejen zafixujete jedlý papír, ale také například marcipánové figurky. Jednotlivé lepené části stačí chvíli podržet u sebe.

Jak správně obarvit marcipán

Obarvení kusu hmoty před použitím = obarví se celý kus hmoty tak, že se do něj zapracuje barva. Přesněji popisuji níže. Natírání štětcem = v kapce čirého alkoholu (vodka, slivovice) rozmícháte gelovou barvu a můžete na potažený dort štětcem malovat. Alkohol se používá proto, že se rychle vypaří a barva zaschne.

Jaký krém pod marcipán

Podklad pod potahovou hmotu, musí být vždy hodně tuhý, hladký a rovný – optimální je čistě máslový krém. Stačí malá vrstva krému, aby měla potahová hmota k čemu přilnout. Pod ani na potahovou hmotu nesmí přijít – Marmeláda, pudink, mascarpone, tvaroh, ovoce, želatina, šlehačka, …

Čím potřít marcipán aby byl leskly

Pokud chcete, aby se výrobky leskly, potřete je stolním olejem. POZOR! Pod potahové hmoty nepatří krémy obsahující vodu (jogurtové, tvarohové, šlehačka, ze zakysané smetany apod.). Je to proto, že dotykem s vodou hmota řídne a roztéká se.

Proč teče marcipán

Dorty potažené mléčným marcipánem jsou citlivé na vlhkost. Někdy marcipán vlhne, mokvá až teče, je dobré v lednici při jejich uskladnění nastavit vyšší stupeň chlazení, zvlášť pokud se zadní stěna v lednici rosí. Pokud se tak přesto stane, přeneseme vlhký dort do průvanu, po chvíli oschne.

Jak se dělá ganache

Na ganache potřebujete hořkou čokoládu s obsahem kakaa minimálně 60 %, dále smetanu, nejlépe tedy smetanu ke šlehání. Postup přípravy je snadný. Smetanu zahřejete v kastrůlku a horkou ji pak nalijete do misky s rozlámanou čokoládou. Za stálého míchání se čokoláda ve smetaně rozpustí a vytvoří kompaktní hmotu.

Jak dlouho vydrží ganache

5 Pokud si chcete ganache připravit několik dní předem nebo pokud vám ganache zbude, v lednici vám vydrží dva týdny, v mrazničce až měsíc.

Jak se dělá pařížský krém

250 ml tekuté smetany ke šlehání zahříváme s 350 g moučkového cukru, když se začne ze smetany kouřit, důkladně do ní rozkvedláme 100 g práškového holandského kakaa a necháme směs přejít varem. Pak ihned odstavíme a po zchladnutí uložíme v chladničce do druhého dne.

Jak Vyslehat ganache

Jestliže chceme ganache šlehat, je zásadní správná teplota. V teplé směsi se bude tuk rozpouštět a neudrží vzduchové bubliny. Je třeba proto směs vychladit. Ale v příliš studené ganache bude zase těžké kakaové máslo obsažené v čokoládě a může způsobit, že vyšlehaný krém se srazí a bude zrnitý.

Jak udělat štěkající čokoládu na dortu

Jak připravit stékanou polevu

Nejvhodnější na polévání dortu je čokoládová ganache. Připravujeme ji z čokolády a smetany ke šlehání v poměru 1:1. Nasekanou čokoládu zalijeme horkou smetanou a mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí. Dort před poléváním musí být dobře vychlazený, aby se poleva pěkně přichytila.

Jak se dělá čokoládová Ganache

Postup přípravy je snadný. Smetanu zahřejete v kastrůlku a horkou ji pak nalijete do misky s rozlámanou čokoládou. Za stálého míchání se čokoláda ve smetaně rozpustí a vytvoří kompaktní hmotu. To je základní francouzská ganache, do které patří právě hořká čokoláda.

Jak se dělá krém z mascarpone

Smetanu ke šlehání nalijeme do misky, přidáme mascarpone, cukr a vnitřek vanilkového lusku. Vše takto spolu v misce šleháme mixérem na středních otáčkách, dokud krém nezhoustne. Já tento krém ještě před potíráním na dort dávám na hodinu do chladničky.

Co se zbylou ganache

Jakmile ganache stéká dle našich představ, přendáme ji do cukrářského sáčku a uzavřeme. Odstřihneme špičku a nanášíme na dobře vychlazený dort. Zbylou ganache vrátíme do mísy a necháme vychladnout (klidně i přes noc). Studenou vyšleháme a vzniklým krémem můžeme dort dozdobit.

Jak se dělá krém na dort

Tip: Velmi jednoduchá formulka na pudinkovo máslový krém je: 1 pudink, 1 vanilkový cukr, 100g moučkového cukru, 250 g másla a 250 ml mléka. Pudink s cukry uvařte a vmíchejte do něj máslo ještě zahorka. Nechte zchladnout v lednici na pár hodin a pak vyšlehejte.