Co udělat z vařených krup?

Co vařit z krup

Ječné kroupy patřily za pilíř kuchyně našich předků a díky faktu, že jim zůstává část obalové slupky, jsou bohaté na vlákninu, vitaminy a minerály. Kroupy se hodí se na hrstkovou polévku, do rizot a jako příloha, do zapékaných jídel nebo pro přípravu pomazánek.
Archiv

Jak vařit kroupy do jelit

Kroupy vaříme v minimálně trojnásobném objemu vody, zpočátku odryté – pění. Uvedeme k varu, teplotu snížíme. Namočené kroupy vaříme asi půl hodiny, nenamočené i víc než hodinu. Použití tlakového hrnce se moc neosvědčilo – uvolněný „šlem“ se dere i přes píst a hrozí ucpání.
Archiv

Jak dlouho se vaří velké kroupy

Před přípravou kroupy propláchněte, vložte do hrnce se studenou vodou, osolte, přidejte kapku oleje a vařte pod poklicí bez míchání. Po 20–30 min. vaření je zrno křupavé, po 50 minutách rozvařené a vhodné do pomazánek a nákypů. Po uvaření nechte 5 minut dojít.

Jak jíst kroupy

Před konzumací je vždy dobré kroupy namočit, aby byly lépe stravitelné a také rychleji uvařené. Ovesné, ječné, pšeničné anebo pohankové kroupy lze použít jako zavářku do polévek, do kaší či jako základ nebo přílohu do různých druhů pokrmů.

Proč jíst kroupy

Ječné kroupy se právem zařazují mezi potraviny zdravé výživy. Preventivně působí proti srdečně-cévním chorobám, žaludečním a střevním potížím. Snižují hladinu cholesterolu a lipidů v krvi a jsou velmi účinné proti zácpě. Na rozdíl od ostatních obilovin mají nižší podíl lepku.

Proč namáčet kroupy

Kroupám i houbám sluší, když je předem namočíte do studené vody. Kroupy potřebují před vařením přinejmenším propláchnout studenou vodou, než se zbaví zákalu a nečistot, a rozhodně se vyplatí namočit je aspoň na 30 minut až hodinu do studené vody. Maličko nabobtnají a líp vám budou měknout.

Jak dlouho vydrží vařené kroupy

Uvařené kroupy vydrží v lednici i několik dnů.

Kdy namočit kroupy

Kroupám i houbám sluší, když je předem namočíte do studené vody. Kroupy potřebují před vařením přinejmenším propláchnout studenou vodou, než se zbaví zákalu a nečistot, a rozhodně se vyplatí namočit je aspoň na 30 minut až hodinu do studené vody. Maličko nabobtnají a líp vám budou měknout.

Na co jsou dobré kroupy

Ječné kroupy se právem zařazují mezi potraviny zdravé výživy. Preventivně působí proti srdečně-cévním chorobám, žaludečním a střevním potížím. Snižují hladinu cholesterolu a lipidů v krvi a jsou velmi účinné proti zácpě. Na rozdíl od ostatních obilovin mají nižší podíl lepku.

Z jakého obilí jsou kroupy

Kroupy jsou obalů zbavená zrna obilovin, jako je oves, pšenice, ječmen, nebo pseudoobilovin, jako je pohanka. Jsou celozrnné, takže jejich součástí jsou klíčky a jsou bohaté na vlákninu, která se vyskytuje v horních vrstvách zrn. Kroupy jsou výživné a mohou být základem kaše jako hlavního jídla.

Jak udělat kroupovou polévku

Postup přípravy

Kroupy propláchneme, dáme vařit do osolené vody a přidáme sádlo. K téměř vařeným kroupám (cca 20 min.) ,přidáme nakrájené a propláchnuté brambory, nastrouhanou mrkev, majoránku, nakrájený česnek a vaříme doměkka. Nakonec přidáme nakrájenou pažitku a dochutíme. Můžeme přidat ještě česnek, nebo maggi.

Jak se navaří kroupy

6 tipů na vaření krup

Zalijte je vodou v poměru 1 díl krup na 4 díly vody. Nechte alespoň na 30 minut namočit pro lepší stravitelnost a poté vodu slijte. Zalijte čistou vodou, osolte ji a přiveďte k varu. Vařte do změknutí – záleží na velikosti krup a na tom, jak měkké kroupy chcete mít.

Jak zahustit uzenou polévku

Uzená polévka je známá pro svou výraznou chuť a vydatnost. Dřív se připravovala s praženou krupicí, dnes se do ní jako zavářka dávají nejčastěji kroupy.

Co se dává do Kroupové polévky

Mrkev a celer si pokrájíme na plátky nebo hrubě nastrouháme. Na kousku másla si zeleninu orestujeme dorůžova, přilijeme scezený vývar a krátce povaříme. Přidáme majoránku, prolisovaný česnek, dochutíme solí a pepřem a polévku ,,zahustíme,, pokrájeným masem a kroupami. Polévku podáváme horkou.

Jaká zelenina se dává do uzené polévky

Surovinyuzená žebra (maso, kosti)mrkev.celer.pórek.petržel.cibule.1 1 bobkový list.kuličky 3 kuličky nového koření

Jak dochutit uzenou polévku

Uzené krátce opláchneme vodou a dáme vařit spolu s nakrájenou zeleninou a kořením. Po uvaření vyndáme maso (kosti obereme) a nakrájíme, vyndáme také koření. K polévce přidáme sůl, pokud je třeba, a přivedeme k varu. Na pánvičku dáme olej, přidáme mouku a usmažíme jíšku, kterou vmícháme do vařící se polévky.

Jaké koření se dává do polévky

pepř, muškátový květ a oříšek, bobkový list, tymián, hřebíček, zázvor, libeček, petržel, mrkev, celer, pastiňák, nové koření.

Jak uvařit dobrou uzenou polévku

V hrnci rozehřejte sádlo, přidejte cibuli a nechte ji zesklovatět. Zalijte přes cedník vývarem z uzeného masa, přidejte brambory a vařte 10 minut. Přidejte zeleninu, kroupy, vařte 15 minut. Mezitím nakrájejte maso na kousky, vhoďte do polévky, okořeňte majoránkou, případně osolte a ozdobte petrželkou.

Co přidat do polévky

Vložkami mohou být: Vařená zelenina, vejce tepelně zpracovaná, svítky, celestýnské (fritátové) nudle, sedliny, smažené vložky z vaječného těstíčka, krutony.

Jak udělat dobrou zeleninovou polévku

Postup přípravy receptu

Velkou cibuli nakrájíme najemno a na másle zpěníme. Přidáme nadrobno nakrájenou kořenovou zeleninu (dávám mraženou směs pod svíčkovou) a osmažíme. Přidáme brambory nakrájené na kostičky, zasypeme asi 2 lžičkama papriky a rozmícháme. Zalijeme vroucí vodou, osolíme, opepříme a uvaříme doměkka.

Co dělat aby byl vývar Čirý

Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.

Co použít když nemám vývar

Některé polévky jsou proto založené na mléku (kyselka, koprová polévka), jiné uvítají přídavek rajčatového pyré (italské minestronky), další se například spoléhají na čarovnou moc vody z namáčení sušených hub. To vše jsou právoplatné chmaty a polévce opravdu prospějí, pokud není vývar po ruce.

Jak se dělá bramboračka

Očištěné brambory a kořenovou zeleninu propláchneme studenou vodou, nakrájíme na kostičky a dáme vařit do osolené horké vody s trochou kmínu. Po krátkém povaření zahustíme světlou jíškou připravenou z másla a mouky. Až zelenina změkne, polévku odstavíme z ohně, ochutíme majoránkou a utřeným česnekem.

Jak se dělají knedlíčky do polévky

Na oleji zpěníme úplně nadrobno nakrájenou cibulku, k ní pak přidáme lžíci polohrubé mouky a ještě chvíli necháme na ohni. Dáme odstát a po vychladnutí přidáme, zbytek mouky, krupici a 1-2 vejce, dochutíme solí, pepřem a bylinky. Tvoříme kuličky či noky a hazíme do polévky. Vaříme, dokud knedlíčky nebudou uvařené.

Proč se zakalí vývar

Častou chybou je, že vývar není čirý, jak by měl být, ale zakalený. Částečně je to proto, že jste poctivě nesbírali pěnu. Druhou příčinou je, že se vařil a nebublal. Na vyčištění jsou dvě cesty.